Facebook Pixel

Poradnik kosmetyczny: co retinol jest dobry dla skóry?

Poradnik kosmetyczny: co retinol jest dobry dla skóry?

Likwiduje trądzik i zaskórniki, odświeża rumieńce na policzkach, przywraca skórze elastyczność, a nawet wygładza zmarszczki. Retinol to forma witaminy A, często polecana przez dermatologów i blogerki kosmetyczne, aby zachować młody i piękny wygląd skóry. Co jeszcze musisz wiedzieć o retinolu, aby pielęgnacja była skuteczna i bezpieczna? Czytaj dalej!

Retinol: amerykańskie i europejskie szkoły zastosowań

Retinol często znajduje się w regeneracyjnym serum i kremy przeznaczone do leczenia trądziku, zmniejszają nasilenie zmarszczek i oznak fotostarzenia. Z naukowego punktu widzenia retinol jest rodzajem retinoidu, grupy związków chemicznych pochodzących z witaminy A. Ta wysoce aktywna substancja jest aktywnie wykorzystywana w kosmetyce i ma dwie szkoły zastosowań - amerykańską i europejską.

Szkoła amerykańska wykorzystuje kwas retinowy – bardziej nasyconą formułę retinolu. Chociaż związek jest skuteczny w gojeniu, naprawie i odmładzaniu skóry, ma skutki uboczne. Najczęściej kwas retinowy powoduje złuszczanie i zaostrza wrażliwość skóry. Dlatego należy go stosować ostrożnie: zacznij od jednej aplikacji na tydzień, monitoruj reakcję skóry, eliminuj łuszczenie. Ten system aplikacji nazywa się „krokami retinolowymi” i jest wymagany w przypadku większości produktów retinolowych.

Europejska Szkoła Kosmetologii przyjmuje łagodniejsze podejście. W Europie mniej skoncentrowany retinol 0,1-0,6%. Po nałożeniu substancji skóra sama zamienia ją w aldehyd retinowy, a dopiero potem w kwas retinowy.

Anty-wieku cwłaściwości retinolu

Według dermatologów kwas retinowy przyspiesza procesy odnowy skóry, a także aktywuje produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego. Tak więc po długotrwałym stosowaniu produktów na bazie retinolu skóra zyskuje zdrowszy i bardziej zadbany wygląd, zmniejsza się nasilenie zmarszczek, skóra właściwa staje się bardziej elastyczna i jędrna.

Badania kliniczne potwierdzają anty- właściwości starzenia retinoidów, ponieważ retinol pomaga zwiększyć produkcję kolagenu w skórze. Kolagen odpowiada za jędrność i elastyczność skóry. Z wiekiem ta substancja w skórze zmniejsza się, co wpływa na turgor skóry i pojawianie się zmarszczek. Dlatego stymulowanie produkcji kolagenu może pomóc wygładzić drobne linie i zmarszczki.

Retinol również skutecznie złuszcza i odnawia skórę, nadaje jej świeższy i bardziej promienny wygląd, oczyszcza i ściąga pory, reguluje produkcję sebum, co pomaga leczyć trądzik i wysypkę trądzikową. Dermatolodzy zalecają włączenie retinolu do programu pielęgnacyjnego od 25-30 lat, kiedy pojawiają się już pierwsze związane z wiekiem zmiany na skórze.

Subtelności użycia

Po pierwszym użyciu skóra może silnie reagować na krem lub serum z retinolem. Wynika to z faktu, że takie leki mają aktywne działanie. Jeśli produkt jest używany po raz pierwszy, kosmetolodzy zalecają rozpoczęcie od niewielkiej ilości krem, mniej więcej wielkości groszku, raz w tygodniu. Ważne jest, aby pamiętać, że kosmetolog powinien przepisywać preparaty z retinolem.

Sam środek należy nakładać punktowo na obszary problemowe. Kosmetyczki zalecają również stosowanie produktów przeciwstarzeniowych i nawilżających na bazie retinolu nie tylko na twarz, ale także na szyję. Skóra dekoltu i szyi jest cieńsza, bardziej sucha i ma wąskie pory, dzięki czemu starzeje się szybciej niż skóra twarzy. Stosując retinol należy również wziąć pod uwagę przeciwwskazania. Alergie, ciąża i karmienie piersią są bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania takich produktów kosmetycznych, mówią dermatolodzy.

Jak widać, retinol ma wiele przydatnych właściwości, dlatego jest aktywnie wykorzystywany w nowoczesnej kosmetologii do utrzymania uroda, zdrowie skóry i młodość. Jednak stosowanie tej wysoce aktywnej substancji ma swoje własne subtelności, których nie można zignorować. 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.