Facebook Pixel

Bezsenność - co robić?

Bezsenność - co robić?

 Zły sen w nocy lub co gorsza jego brak ma negatywny wpływ na jakość życia: zegar biologiczny wyłącza się i nie możesz efektywnie funkcjonować przez cały dzień, czuć się zmęczonym i sennym. Ponadto brak normalnego snu negatywnie wpływa na stan emocjonalny. Zaburzenia snu mogą wystąpić z powodu stresu lub w wyniku różnych problemów zdrowotnych. Jakie są więc rodzaje bezsenności i jak sobie z nimi radzić?

 1. Ahipnoza lub sama bezsenność – zaburzenia snu, które charakteryzują się słabą jakością snu (sen jest krótki, fragmentaryczny, płytki). Jednocześnie w ciągu dnia osoba czuje się zmęczona i śpiąca.
 2. Zespół bezdechu sennego (bezdech) charakteryzuje się ustaniem oddychania podczas sen z powodu zablokowania górnych dróg oddechowych. Z powodu braku powietrza osoba się budzi. Takie przerwy w oddychaniu mogą wystąpić kilka razy w ciągu nocy. Objawy: głośne chrapanie, częste przerwy w oddychaniu podczas snu, trudności w oddychaniu podczas snu, poranny ból głowy, senność i zmęczenie w ciągu dnia.
 3. Zespół niespokojnych nóg to charakteryzuje się niekontrolowanymi ruchami nóg podczas snu. Objawy: dyskomfort w nogach i nieodparta chęć poruszania nogami w celu pozbycia się tych odczuć, skurcze nóg podczas snu, chwilowa ulga podczas masażu stóp.
 4. Narkolepsja charakteryzuje się nadmierną sennością w ciągu dnia. Przyczyną tego typu zaburzeń snu jest choroba układu nerwowego, w której zaburzona jest regulacja procesów budzenia się i zasypiania. Objawy: halucynacje, zbyt „oczywiste” i żywe sny, ataki nagłego zasypiania, nagłe ataki słabości.
 5. Rodzaje bezsenności związane z naruszeniem dobowego rytmu ciała

A) naruszenie dobowego (dobowego) rytmu organizmu z powodu zmiany stref czasowych. Takie zaburzenia snu występują podczas długich lotów, podczas których osoba przekracza jedną i/lub więcej stref czasowych.

B) niedopasowanie biorytmów do harmonogram prac. Najczęstszym przykładem tego niedopasowania jest praca na nocnej zmianie.

B) opóźniony sen. Sen zaburzenie, w którym przesuwa się pora kładzenia się spać i godzina przebudzenia, tj. osoba zasypia późno w nocy lub rano i budzi się późno rano, po południu lub nawet po kolacji.

 

7 kroków do lepszego snu

 1. Utwórz harmonogram z wyraźnymi porami snu i pobudki i trzymaj się go. Oczywiście ten harmonogram powinien pasować do twojego zegara biologicznego.
 2. Opracuj rutynę/rytuał kładzenia się spać. Może to być czytanie, słuchanie kojącej muzyki itp. Te działania będą służyć jako znak dla twojego ciała, że nadszedł czas na odpoczynek.
 3. Twoje łóżko powinno być tak wygodne, jak to tylko możliwe.
 4. Regularna aktywność fizyczna (ćwiczenia poranne, sport) ma pozytywny wpływ na ustalenie wzorca snu.
 5. Nie przejadaj się przed snem.
 6. Staraj się nie spać w ciągu dnia.
 7. Unikaj stresujących sytuacji.

Każdy od czasu do czasu ma nieprzespane noce. Jeśli jednak masz problemy ze snem przez ponad tydzień, skonsultuj się z lekarzem.

Jeśli zdecydujesz się wziąć leki na bezsenność lub w celu poprawy snu, to nasz sklep oferuje ogromną ilość przedmiotów. Melatonina  -to główny hormon – regulator rytmów okołodobowych. Melatonina jest brana, aby pomóc Ci zasnąć.

L – teanina jest przekształcana w mózgu w kwas gamma-aminomasłowy (GABA), dzięki czemu działa relaksująco.

Istnieje również szeroka gama różnych formuł snu, które łączą oba powyższe składniki oraz zioła i inne aminokwasy.

Zawartość
 • 7 kroków do lepszego snu
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.