Biotyna i objawy jej niedoboru w organizmie

Biotyna i objawy jej niedoboru w organizmie

Biotyna (witamina H) odgrywa ważną rolę w metabolizmie węglowodanów, współdziałając z insuliną, ponadto bierze udział w produkcji substancji wyzwalającej metabolizm glukozy. Biotynę można również nazwać witaminą urody dla skóry, paznokci i włosów ze względu na jej zawartość i szczególnie ważną funkcję transportu siarki.

Przy braku biotyny w organizmie poziom cukru i cholesterolu we krwi wzrasta, rozwija się niedokrwistość i osłabienie i senność, ból mięśni. Brak tej witaminy może powodować depresję, nudności i utratę apetytu. Aby zapobiec tym niepożądanym konsekwencjom, musisz znać główne objawy niedoboru witaminy H.

Jeśli Twoje włosy wypadają, pojawia się łupież, a skóra staje się zbyt tłusta lub sucha – są to wyraźne oznaki braku biotyny.

Przyczyną takiego niedoboru może być przyjmowanie długich antybiotyków, regularne spożywanie alkoholu, przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych, jedzenie dużej ilości surowych jaj.

W celu uzupełnienia braku witaminy H musisz przestrzegać specjalnych diet, które z pewnością zaleci Twój lekarz, a także uzupełnić dietę o kompleksy witaminowe i suplementy diety zawierające biotynę.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.