Jagody dla oczu

Jagody dla oczu

Jagoda jest jednym z wiodących zasobów ziołolecznictwa. Jej właściwości znane są od wieków, a jednym z ciekawszych jest zdolność do poprawy widzenia.
Jagody można spotkać głównie w lasach, częściej iglastych, a czasem na terenach otwartych, takich jak bagna. Na Ukrainie jej owoce są jednym z najważniejszych dziko rosnących produktów spożywczych. Często wykorzystywana jest w tradycyjnych potrawach ludowych.
Najlepiej zbierać ją w ostatnim tygodniu czerwca, kiedy owoce zaczynają dojrzewać. Pod koniec lata zbierane są liście, które są bogate w garbniki, flawonoidy.
Głównymi związkami czarnych jagód są flawonoidy, do których należą antocyjany. Są bardzo silnymi przeciwutleniaczami, a jagody zawierają ich znaczną ilość. Dzięki temu jagody chronią organizm przed szkodliwym wpływem wolnych rodników na zdrowe komórki. Ponadto pozwalają na utrzymanie dobrego wzroku i zapobiegają różnym chorobom oczu.Stosuje się go w leczeniu ślepoty nocnej i zaburzeń widzenia związanych ze zwiększoną wrażliwością na światło. Wzmacnia naczynia włosowate w oku, dzięki czemu widzenie staje się lepsze.
Badanie na 50 osobach z ciężką zaćmą starczą, którym podano ekstrakt z jagód i witaminę E, wykazało, że u znacznej części uczestników postępująca choroba ustąpiła. Borówki wzmacniają kolagen, a więc całą tkankę łączną. Jest to ważna cecha dla osób zagrożonych jaskrą w wyniku wysokiego ciśnienia wewnątrzgałkowego.
Antocyjany poprawiają krążenie krwi we wszystkich naczyniach krwionośnych. Ta właściwość jest przydatna w przypadku problemów z krążeniem w kończynach. Pomóż przy żylakach, zmniejsz ból przy hemoroidach. Jagody mogą być pomocne podczas grypy, infekcji jelitowej, ponieważ mają naturalne właściwości przeciwbiegunkowe. Wpływają na mięśnie gładkie, co może przynieść ulgę w bolesnych miesiączkach.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.