Facebook Pixel

Co zrobić, aby mieć mocne kości?

Co zrobić, aby mieć mocne kości?

Aby mieć mocne kości, potrzebna jest dieta bogata w wapń, witaminy i mikroelementy.
Ciągła restrukturyzacja tkanka kostna polega na usuwaniu starych i tworzeniu w tym miejscu nowych tkanin, z reguły o nieco innej konstrukcji. U dorosłych 8% szkieletu jest fizjologicznie odbudowywane w ciągu roku. Tak więc za 12 lat każdy fragment naszego szkieletu zostanie naprawiony. Szczytową masę stawową osiągamy w wieku około 30 lat. W młodości tworzenie nowych tkanek, kości przeważa nad ich niszczeniem. Te proporcje zmieniają się z biegiem lat. Ciało traci więcej tkanki mózgowej niż wytwarza. W ciągu 10 lat masa kostna spada o 3-5 proc. Jest to powszechne, fizjologiczne zjawisko, które dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Jeśli tempo utraty masy kostnej następuje szybciej, rozwija się osteopenia. Charakteryzuje się zmniejszeniem masy tkanki mózgowej przy zachowaniu zdolności do prawidłowej mineralizacji, czyli odkładania się fosforanu wapnia w kościach. Rozpoznaje się osteopenię. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), jeśli wynik densytometrii T-score (gęstość kości mierzona np. z kręgosłupa lub szyjki kości udowej) spada poniżej -1, mówimy o osteopenii, a jeśli poniżej - 2,5&ndash ; osteoporoza. Osteopenię można kontrolować za pomocą odpowiedniej diety, ćwiczeń, aktywności na świeżym powietrzu, umiarkowanej ekspozycji na słońce i unikania wszystkiego, co uszkadza kości.

Witaminy dla kości
Zły stan kości wynika nie tylko z braku wapnia, pierwiastka chemicznego, który jest zaangażowany w tworzenie i mineralizację kości. Określane są również inne witaminy i minerały. Główne z nich to:

 

Witamina D – występuje w organizmie w dwóch podobnie działających formach: D2 (ergokalcyferol) – zawiera jedzenie i D3 (cholekalcyferol) – powstają w skórze pod wpływem słońca. Witamina wspomaga wchłanianie wapnia z przewodu pokarmowego oraz stymuluje tworzenie komórek. Kiedy to nie wystarczy, kości stają się słabsze, nie mogą się regenerować, stają się kruche. Wady wynikają ze złej diety składającej się z ryb, masła, żółtek jaj i braku ruchu w powietrzu. Witamina D uzyskuje swoje niezwykłe właściwości po przejściu przez wątrobę. Dlatego choroby wątroby i nerek mogą być przyczyną jej niedoboru. Ponadto leki, takie jak leki przeciwpadaczkowe, zmniejszają jego stężenie w organizmie.

Magnez – to kolejny dobroczyńca kości. Ponad 60 procent tego pierwiastka znajduje się w kościach w połączeniu z wapniem i fosforem. Magnez korzystnie wpływa na gęstość mineralną kości, ponieważ bierze udział w procesie wchłaniania wapnia. Wchłanianie magnezu z przewodu pokarmowego jest zwiększone w obecności witaminy B6, którą można znaleźć w bananach, wątrobie, tuńczyku i produktach zbożowych.


Witamina K – wręcz przeciwnie, ma najwyższą wartość dla kości. Jego odpowiednio wysokie spożycie zmniejsza ryzyko złamań, rozwoju osteopenii i osteoporozy. Dzieje się tak, ponieważ witamina K wpływa na aktywność białka wiążącego wapń w kościach. Przyjmowanie witaminy K wraz z witaminą D hamuje nie tylko rozwój osteopenii, ale także osteoporozy, ponieważ pierwsza witamina potęguje działanie drugiej. W przypadku braku witaminy K (znajdującej się w brokułach, szpinaku, fermentowanych produktach mlecznych) tworzenie kości jest zaburzone.


Witamina C – niezbędny do prawidłowej syntezy kolagenu, który jest głównym składnikiem kości organicznej. Badania pokazują związek między witaminą C a gęstością kości. W celu zapobiegania osteoporozie zalecana jest dzienna dawka 100-500 mg tej witaminy (znajdującej się w pietruszce, kiwi, cytrusach).

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.