Facebook Pixel

Wpływ kolagenu na organizm

Wpływ kolagenu na organizm

Kolagen jest jednym z głównych elementów, które tworzą w szczególności skórę, ścięgna, kości, stawy i rogówkę oka. Włókna kolagenowe są niezwykle elastyczne i trwałe. Zapewnij ochronę narządom wewnętrznym (nerki, wątroba, żołądek) i utrzymuj je w prawidłowej pozycji. Kolagen dba o prawidłowe nawilżenie skóry. Dzięki niemu komórki skóry są aktualizowane. Kolagen odgrywa ważną rolę w układzie odpornościowym: hamuje rozwój bakterii chorobotwórczych, toksyn i komórek nowotworowych. Ciało samo wytwarza włókna kolagenowe.

Konsekwencje braku kolagenu w organizmie

Po 26 latach życia organizm ludzki stopniowo traci zdolność do przywracania włókien kolagenowych. Ale nie tylko to jest przyczyną spadku ilości kolagenu w organizmie. Choroby i zwiększona aktywność fizyczna mają również szkodliwy wpływ na włókna kolagenowe. Zniszczenie kolagenu i problemy z jego odbudową są przyczyną zaburzeń ruchowych, chorób stawów, bólu pleców, pojawienia się głębokich zmarszczek, cellulitu i nadmiernego wypadania włosów.

Kolagen w skórze

Zadaniem kolagenu jest monitorowanie produkcji mazi stawowej, a także wpływają na elastyczność i twardość chrząstki. Na styku ruchomych kości znajduje się specjalny śluz, który zmniejsza tarcie. Kiedy zmniejsza się ilość mazi stawowej (np. z powodu choroby), to w wyniku każdego ruchu odczuwamy ból. Z biegiem czasu naszemu organizmowi brakuje miedzi, witamin A, C, E. To właśnie te substancje działają jako pomoc w odbudowie włókien kolagenowych. Niewielka ilość kolagenu jest przyczyną osłabienia kondycji naszej skóry. Wpływają na nią różne czynniki (promieniowanie słoneczne, wolne rodniki). W konsekwencji zmarszczki pogłębiają się, skóra traci elastyczność i elastyczność. Niedobór kolagenu powoduje cellulit, który pojawia się u osób szczupłych i otyłych.

Uzupełnienie kolagenu


Niestety kolagen prawie nigdy nie występuje w żywności. Aby go uzupełnić, użyj specjalnych suplementów diety. Kolagen uzyskany w postaci płynnej jest szybko wchłaniany. Regularne przyjmowanie kolagenu przynosi zauważalne rezultaty.

Zawartość
  • Konsekwencje braku kolagenu w organizmie
  • Uzupełnienie kolagenu
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.