Facebook Pixel

jedzenie dla astronautów

jedzenie dla astronautów

Spirulina – to alga, która od setek milionów lat żyje długo i szczęśliwie na planecie Ziemia. Dinozaury wymierają, ludzkość ewoluuje, pozostaje spirulina.
Sekret jej długowieczności – skład biochemiczny, w tym 2000 minerałów, witamin, aminokwasów tłuszczowych i enzymów roślinnych. Wartość odżywcza spiruliny jest kilkakrotnie wyższa niż innych zdrowych pokarmów, takich jak czarny i czerwony kawior, filet z jesiotra, jaja przepiórcze itp. 1 g alg zawiera tyle samo składników odżywczych, co 1 kg mieszanych warzyw.
Kilka faktów:
• Białko – suszone wodorosty zawierają około 60% pełnego białka, przewyższając wszystkie inne roślinne źródła białka (takie jak rośliny strączkowe).
• Witamina A – 10 g spiruliny zawiera tyle beta-karotenu co 10 kg marchewki.
Witamina B12 – w 1 łyżce wyciągu ze spiruliny 300% dziennej wartości.
Życie spiruliny jest złożone i stresujące, podobnie jak życie współczesnego mieszkańca miasta. Pomimo faktu, że większość enzymów, witamin i aminokwasów traci swoje właściwości w temperaturach powyżej 50 °C, glony mogą z łatwością przetrwać w temperaturach do 60 °C. A jeśli termometr wzrośnie powyżej 70 ° C, przechodzi w „tryb uśpienia”, po czym zostaje pomyślnie przywrócony. Wskazuje to, że zawarte w nim składniki odżywcze są zachowane nawet w tej temperaturze.
NASA i Europejska Agencja Kosmiczna polecają spirulinę jako podstawowy pokarm podczas długotrwałych lotów kosmicznych.

Skład i korzystne właściwości spiruliny

Arginina – oczyszcza z toksyn i toksyn, zwiększa libido.
Kwas gamma-linolenowy – poprawia metabolizm komórkowy, stymuluje odnowę naskórka i gojenie ran, zapobiega pojawianiu się trądziku i rozwojowi artretyzmu.
Kwas glutaminowy – stymuluje mózg, jest uważany za najlepszy pokarm dla jego komórek.
Inozytol – usuwa czynniki rakotwórcze i nadmiar hormonów, normalizuje poziom cholesterolu we krwi, poprawia pracę wątroby.
Tiamina – normalizuje układ nerwowy i tętno, polecany przy wzmożonym zmęczeniu i bezsenności.
Tyrozyna – stymuluje procesy odmładzania, zapobiega pojawianiu się siwych włosów.
Fikocyjanina – hamuje wzrost komórek nowotworowych. Spirulina – jedyna roślina na planecie, która zawiera tę substancję!
Kwas foliowy – uczestniczy w tworzeniu hemoglobiny.
Chlorofil – oczyszcza wątrobę, nerki i krew z toksyn, toksyn, ogranicza działanie wolnych rodników.
stymuluje trzustkę.

Badania spiruliny

Potencjał odżywczy i terapeutyczny spiruliny jest regularnie badany przez lekarzy i farmaceutów.
W 2008 roku czasopismo naukowe "Nowoczesne Biotechnologie Farmaceutyczne" nazwał tę algę „najbardziej kompletnym naturalnym źródłem pożywienia”.
W 2009 roku „Dziennik Żywienia Medycznego” poleca spirulinę w profilaktyce i leczeniu układu sercowo-naczyniowego, zwracając uwagę na jej zdolność do obniżania ciśnienia krwi i stężenia lipidów. opublikował pozytywne wyniki badania spiruliny jako środka zapobiegającego miażdżycy i zmniejszaniu czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
W 2011 roku czasopismo naukowe "Cellular and Molecular Immunology" mówił o doświadczeniach medycznych, które wykazały skuteczność spiruliny jako środka wzmacniającego układ odpornościowy u emerytów.
Harvard Medical School zauważa, że spirulina sprzyja rozwojowi pożytecznych bakterii (probiotyków) w jelitach.
A Europejskie Towarzystwo Otorynolaryngologów potwierdza, że przyjmowanie preparatów spiruliny znacznie zmniejsza sezonowe objawy alergii.

Dlaczego i jak to zażywać?

Zaleca się zażywanie Spiruliny:
• Aby obniżyć poziom cukru we krwi, w tym cukrzycę typu II.
• Do zapobiegania infekcjom wirusowym, w tym grypie, śwince, opryszczce, odrze, a nawet HIV.
• Do oczyszczania i ochrony przed toksynami wątroby.
• Aby utrzymać zdrową równowagę pH i zapobiegać wrzodom żołądka.
W postaci preparatów spirulina dostępna jest w postaci tabletek i proszku. Weź pigułki – wygodniejszy, ale proszek zawiera wyższe stężenie substancji biologicznie czynnych.
Spirulina w proszku można dodawać w łyżce stołowej do soków i koktajli, sałatek, jogurtów i innych zimnych napojów. Nie można dodawać do obróbki na gorąco, a ponadto do obróbki cieplnej – w tym przypadku większość użytecznych właściwości zostaje utracona.
Ważne! Proszek spiruliny można kupić tylko od zaufanych producentów, ponieważ tania produkcja alg może być zanieczyszczona metalami ciężkimi i mikrocystynami.
Spirulina zawiera wiele substancji przydatnych przy urodzeniu dziecka, ale w ciąży można ją zażywać tylko na zalecenie lekarza ginekologa.
'

Zawartość
  • Skład i korzystne właściwości spiruliny
  • Badania spiruliny
  • Dlaczego i jak to zażywać?
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.