Kwas foliowy: dlaczego jest potrzebny? Przewodnik na wszystkie pytania

Kwas foliowy: dlaczego jest potrzebny? Przewodnik na wszystkie pytania

Kwas foliowy (witamina B9) jest najbardziej znany jako suplement przyjmowany przez kobiety w czasie ciąży. Ponadto witamina B9 odgrywa również ważną rolę w organizmie osoby dorosłej: pomaga generować i utrzymywać wzrost nowych i zdrowych komórek, w tym produkcję i utrzymanie czerwonych krwinek. Bierze również udział w produkcji DNA i RNA oraz wspiera funkcjonowanie mózgu oraz zdrowie psychiczne i emocjonalne. Przyjrzyjmy się bliżej wszystkim niuansom witaminy B9 z ekspertami.

Kwas foliowy jest absolutnie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu i utrzymania dobrego zdrowia, mówi dr Sherri Ross, ekspert w dziedzinie zdrowie kobiet w Providence Medical Center Saint John w Santa Monica w Kalifornii.

Kwas foliowy czy folian? Wyjaśnijmy to wprost

Kwas foliowy to specjalna forma witaminy B9, która pomaga w naprawie i tworzeniu czerwonych krwinek. Folian to inny rodzaj witaminy B9, ale różni się od kwasu foliowego; oba są uważane za witaminę B9. Ponieważ ich nazwy są często używane zamiennie, może to czasami powodować zamieszanie nawet dla profesjonalistów. Łatwym sposobem na odróżnienie tych dwóch jest to, że kwas foliowy znajduje się w żywności, podczas gdy kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy.

Wzmacnianie kwasu foliowego w żywności

Od późnych lat 90. Wiele kraje zaczęły dodawać kwas foliowy do żywności (stąd termin „wzmocniony”), która nie zawiera naturalnego kwasu foliowego, takiego jak chleb, krakersy, płatki zbożowe i mąka chlebowa. Żywność, która już zawiera kwas foliowy (naturalna forma B9) w swoim składzie chemicznym (ciemne warzywa liściaste, owoce, fasola i mięso) nie zawiera dodatku kwasu foliowego.

Tak jak w przypadku większości naturalnych witamin, lepiej zawsze próbuj aby uzyskać naturalną formę witaminy B9 (folian), a nie formę syntetyczną (kwas foliowy). Jednak wskaźniki niedoboru kwasu foliowego w światowej populacji są dość wysokie, a kwas foliowy w dowolnej postaci może być niezwykle korzystny dla osób z niedoborem folianu.

Dlaczego kwas foliowy jest dla nas tak ważny?

Kwas foliowy jest stabilną, wytworzoną przez człowieka formą witaminy B9. Nie jest produkowany w ludzkim ciele, więc możemy uzyskać B9 tylko w postaci suplementów multiwitaminowo-mineralnych lub ze specjalnie przetworzonej żywności.

Jednak badania pokazują, że większość ludzi nie spożywa wystarczającej ilości niezbędnego żywność, która zaspokoi Twoje zapotrzebowanie na witaminę B9. Z tego powodu wiele krajów (np. USA, Kanada, Wielka Brytania) dodaje kwas foliowy do rafinowanych produktów zbożowych. Na przykład w Stanach Zjednoczonych praktyka ta pomogła zwiększyć konsumpcję o 28% i zmniejszyć deficyt z 39% do mniej niż 4% populacji. Tak więc, jeśli nie otrzymujemy kwasu foliowego z pożywienia, powinniśmy rozważyć jego suplementację.

Objawy niedoboru kwasu foliowego w organizmie:

 • Zmęczenie i zwiększone zmęczenie
 • Brak energii
 • Uczucie osłabienia
 • Bóle głowy
 • Blada skóra
 • Napromieniowane serce
 • Siwe włosy
 • Wrzód żołądka

Kwas foliowy podczas ciąży

Kwas foliowy dla kobiet w ciąży może zapewnić zdrowy rozwój płodu i zdrowszą ciążę. B9 odgrywa istotną rolę we wzroście komórek i jest niezbędna do rozwoju zarodków. Niski poziom B9 u kobiet w ciąży może prowadzić do wad płodu i wad wrodzonych (np. rozszczep kręgosłupa i bezmózgowie). Dlatego lekarze zalecają rozpoczęcie co najmniej trzy miesiące przed poczęciem i kontynuowanie do 12 tygodnia ciąży.

Badania wykazały, że przyjmowanie tego suplementu przez całą ciążę wydłuża wiek ciążowy (okres ciąży) i zwiększa masę urodzeniową dziecka , a także zmniejsza odsetek przedwczesnych porodów u kobiet.

Kwas foliowy dla mężczyzn

Kwas foliowy może być tak samo ważny dla przyszłych ojców, jak dla matek w działania na rzecz zdrowia i rozwoju ich potomstwa”. src=

Płodność kwasu foliowego i męskiego. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Human Reproduction, istnieją istotne dowody potwierdzające rolę kwasu foliowego śladowego minerału w utrzymaniu prawidłowego rozwoju i dojrzewania plemników. Naukowcy zrekrutowali 97 zdrowych mężczyzn w różnym wieku, bez problemów z reprodukcją lub płodnością, którzy dostarczyli informacji na temat ich diety, stylu życia i przyjmowania suplementów. Mężczyźni z wysokim całkowitym spożyciem kwasu foliowego doświadczyli o 18-30% niższych wskaźników kilku rodzajów aneuploidii plemników (nieprawidłowa liczba chromosomów) w porównaniu z mężczyznami o niższym spożyciu. Według naukowców badanie to pokazuje, że istnieje znacząca odwrotna zależność między dziennym spożyciem kwasu foliowego a częstotliwością nieprawidłowej liczby chromosomów w nasieniu u zdrowych mężczyzn w szerokim przedziale wiekowym.

Witamina B9 w leczeniu reumatoidalne zapalenie stawów

Lekarze mogą stosować kwas foliowy jako uzupełnienie swojego schematu leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów. Niektóre leki przeciwreumatoidalne powodują zmniejszenie ilości kwasu foliowego w organizmie z powodu zaburzeń w przewodzie pokarmowym (jako efekt uboczny leków). Badania pokazują, że przyjmowanie kwasu foliowego może zmniejszyć te działania niepożądane o około 79%.

Korzyści z kwasu foliowego w walce z depresją i lękiem

Badania wykazały, że ludzie cierpiący na depresję i lęk mają niższy poziom kwasu foliowego w swoich ciałach. Folian odgrywa ważną rolę w tworzeniu serotoniny i dopaminy. Kiedy te dwa neuroprzekaźniki są niezrównoważone lub niewystarczająco produkowane, może to prowadzić do depresji i zaburzeń lękowych. Kwas foliowy można dodać do codziennej diety osób cierpiących na depresję i podwyższony poziom lęku. Może to mieć znaczący wpływ na zmianę poziomu serotoniny i dopaminy do zdrowego poziomu, co doprowadzi do znacznej poprawy objawów.

Kwas foliowy jest stosowany w chorobach skóry i problemach ze wzrokiem

Z powodzeniem uzupełniony o schemat leczenia bielactwa nabytego, przewlekłego schorzenia charakteryzującego się utratą pigmentacji skóry. Według dwuletniego badania przeprowadzonego w Szwecji połączenie kwasu foliowego i witaminy B12 całkowicie powstrzymało rozprzestrzenianie się bielactwa u 64 procent uczestników badania.

Według badania z 2016 r. przeprowadzonego na Uniwersytecie Harvarda, połączenie kwas foliowy i witamina B12 spowalniały również rozprzestrzenianie się bielactwa, postęp zwyrodnienia plamki żółtej, choroby oczu związanej ze starzeniem się, charakteryzującej się postępującą utratą wzroku. W porównaniu z innymi suplementami powszechnie stosowanymi w leczeniu zwyrodnienia plamki żółtej, w tym tiaminą (witamina B1) i ryboflawiną (witamina B2), wysokie dawki kwasu foliowego okazały się najskuteczniejsze w spowalnianiu postępu choroby.

Suplementacja kwasu foliowego to wciąż pewne korzyści

 • Wspiera zdrowy układ nerwowy
 • Działa w parze z witaminą B12, tworząc zdrowe czerwone krwinki, które są odpowiedzialne za dostarczanie tlenu do organizmu
 • Pomaga rozkładać, wykorzystywać i wytwarzać białka
 • Pomaga utrzymać optymalny poziom homocysteiny (wysoki poziom homocysteiny wiąże się z wczesnym rozwojem chorób serca i naczyń)
 • Uczestniczy w zdrowym metabolizmie układu odpornościowego
 • Synteza aminokwasów w normalnych granicach
 • Pomaga zwalczać zmęczenie
 • Pomaga zapobiegać objawom demencji
 • Skuteczny w zapobieganiu udarowi i leczeniu wysokiego ciśnienia krwi
 • Pomaga zmniejszyć skutki uboczne metotreksatu, leku stosowanego w leczeniu ciężkiego zapalenia stawów, choroby Leśniowskiego-Crohna lub łuszczycy

 

Poziom homocysteiny i kwasu foliowego

Shauna Wilkinson, dietetyk, mówi: Większość ludzi słyszała o kwasie foliowym i wiedz, że ważne jest, aby go zażywać w czasie ciąży, ale istnieją inne powody, aby go zażywać. Wiemy, że kwas foliowy pomaga w dobrym zdrowiu serca. Dzieje się tak, ponieważ pomaga metabolizować homocysteinę do metioniny. Bez wystarczającej ilości kwasu foliowego wzrasta poziom homocysteiny. Wysoki poziom homocysteiny wiąże się z wieloma problemami sercowo-naczyniowymi, w tym wysokim poziomem cholesterolu, miażdżycą i udarem. Badanie z 2008 roku wykazało, że osoby z niskim poziomem kwasu foliowego są bardziej narażone na chorobę Alzheimera i demencję. Koreańscy naukowcy badali poziom kwasu foliowego, witaminy B12 i homocysteiny we krwi po 65 roku życia. Stwierdzono, że osoby z niedoborem kwasu foliowego są prawie trzy i pół razy bardziej narażone na rozwój demencji. Shona dodaje: Wiemy również, że folian pomaga w ruchliwości plemników: stwierdzono, że mężczyźni z niskim poziomem kwasu foliowego mają słabą ruchliwość plemników.

Istnieje wiele różnych form prezentacji:

 1. kapsułki
 2. tabletki
 3. miękkie kapsułki żelatynowe
 4. do żucia tabletki
 5. pastylki do ssania
 6. proszek
 7. postać płynna

Suplement można przyjmować z jedzeniem, ale najlepiej na pusty żołądek. Według niektórych badań tylko około 85 procent kwasu foliowego stanie się dostępne w krwiobiegu, jeśli zostanie przyjęte z jedzeniem. Po zażyciu na pusty żołądek prawie 100 procent staje się biodostępne.

Co lepiej brać w połączeniu czy osobno?

Często można usłyszeć zalecenia dotyczące przyjmowania złożonych suplementów B zamiast poszczególne witaminy z grupy B. Tutaj musisz być bardzo ostrożny i starannie dobierać kompleksy witamin i minerałów. Kompleksowe przyjmowanie witamin z grupy B może prowadzić do zaburzeń równowagi i/lub maskowania objawów niedoboru. Na przykład suplementy kwasu foliowego mogą czasami maskować potencjalnie niebezpieczny niedobór witaminy B12. Dlatego bardziej racjonalne byłoby przyjmowanie

Dawki

Normalna zalecana dzienna porcja kwasu foliowego zależy od wieku, płci i stanu rozrodczego.

Zalecane codziennie. zasiłek:

 • Kobiety w ciąży powinny przyjmować 600 mcg dziennie lub 1000 mcg dziennie, jeśli spodziewają się bliźniąt.
 • Dzieci od 0 do 6 miesięcy: 65 mcg
 • Od 7 do 12 miesięcy: 80 mikrogramów
 • Dzieci w wieku od 1 do 3 lat: 150 mikrogramów
 • 4 do 8 lat: 200 mikrogramów
 • 9 do 13 lata: 300 mcg
 • Kobiety i mężczyźni 14 lat i starsi: 400 mcg
 • Kobiety karmiące w każdym wieku: 500 mcg

Kwas foliowy może w połączeniu z: fumaranem żelaza i siarczanem żelaza (do leczenia niedokrwistości z niedoboru żelaza) oraz z innymi witaminami i minerałami (jako multiwitaminy i suplementy mineralne)

Pytania i odpowiedzi:

Pytanie: Przeczytałam, że kwas foliowy powinnaś zacząć przyjmować trzy miesiące wcześniej przed spodziewaną ciążą. Tak się złożyło, że w tym miesiącu postanowiłam zajść w ciążę. Czy jest już za późno na rozpoczęcie przyjmowania kwasu foliowego?

Odpowiedź: Masz rację, kobietom, które chcą zajść w ciążę, zaleca się przyjmowanie 400 mikrogramów (mcg) kwasu foliowego co dzień, zaczynając co najmniej miesiąc przed ciążą. Jeśli próbujesz zajść w ciążę w tym miesiącu lub planujesz wkrótce zajść w ciążę, zacznij przyjmować 400 mikrogramów kwasu foliowego

Pytanie: Czy jestem nie Czy mogę uzyskać wystarczającą ilość kwasu foliowego ze zbilansowanej, zdrowej diety?

Odpowiedź: Trudno jest stosować dietę, która zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze każdego dnia. Nawet przy bardzo starannym planowaniu nie możesz uzyskać wszystkich potrzebnych witamin z samego jedzenia. Dlatego tak ważne jest codzienne przyjmowanie suplementu kwasu foliowego.

Pytanie: nie mogę połykać dużych tabletek. Jak mogę zażywać witaminę z kwasem foliowym?

Odpowiedź: Obecnie suplementy kwasu foliowego występują w różnych postaciach, takich jak czekolada do żucia lub pastylki owocowe, płynne, lub w postaci mniejszych okrągłych tabletek.

FAQ - Części żywności:

Я прочитала что нужно начинать принимать фолиевую кислоту за три месяца до предполагаемой беременности. Так сложилось, что я решила забеременеть в этом месяце. Не слишком ли поздно начинать принимать фолиевую кислоту?

Вы правы, женщинам желающим забеременеть рекомендуется принимать 400 микрограммов (мкг) фолиевой кислоты каждый день, начиная, по крайней мере, за один месяц до беременности. Если вы пытаетесь забеременеть в этом месяце или планируете забеременеть в ближайшее время, начните принимать 400 мкг фолиевой кислоты 

Разве я не могу получить достаточно фолиевой кислоты, придерживаясь сбалансированной здоровой диеты?

Трудно каждый день придерживаться диеты, в которой есть все необходимые питательные вещества. Даже при супер тщательном планировании вы не сможете получать все необходимые витамины только с едой. Вот почему так важно ежедневно принимать добавку с фолиевой кислотой.

Я не могу глотать большие таблетки. Как я могу принять витамин с фолиевой кислотой?

В наши дни добавки с фолиевой кислотой выпускаются в разных формах, например виде жевательных шоколадных или фруктовых пастилок, в жидком виде или в виде более мелких круглых таблеток.

 

Zawartość
 • Kwas foliowy czy folian? Wyjaśnijmy to wprost
 • Wzmacnianie kwasu foliowego w żywności
 • Dlaczego kwas foliowy jest dla nas tak ważny?
 • Objawy niedoboru kwasu foliowego w organizmie:
 • Kwas foliowy podczas ciąży
 • Kwas foliowy dla mężczyzn
 • Witamina B9 w leczeniu reumatoidalne zapalenie stawów
 • Korzyści z kwasu foliowego w walce z depresją i lękiem
 • Kwas foliowy jest stosowany w chorobach skóry i problemach ze wzrokiem
 • Suplementacja kwasu foliowego to wciąż pewne korzyści
 • Poziom homocysteiny i kwasu foliowego
 • Istnieje wiele różnych form prezentacji:
 • Co lepiej brać w połączeniu czy osobno?
 • Dawki
 • Zalecane codziennie. zasiłek:
 • Pytania i odpowiedzi:
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.