Glukozamina i chondroityna: kiedy i komu są przydatne

Glukozamina i chondroityna: kiedy i komu są przydatne

Glukozamina i chondroityna odgrywają istotną rolę w tworzeniu chrząstki.

Choroby kręgosłupa i stawów są bardzo powszechne w dzisiejszym społeczeństwie. Choroby kręgosłupa i stawów oraz ból z nimi związany stanowią poważny problem medyczny, społeczny, ekonomiczny ze względu na ich dużą częstość występowania i coraz większą liczbę pacjentów. Przyczyn tego jest wiele, przede wszystkim nowoczesny styl życia.

Dość duża przepaść między pierwszymi objawami choroby a początkiem leczenie również negatywnie wpływa na . 

Kolejnym negatywnym czynnikiem jest brak skutecznej profilaktyki, która mogłaby zmniejszyć zachorowalność na choroby stawów i kręgosłupa.

Ponadto istnieją społeczno-ekonomiczne konsekwencje choroby. Wiele osób z problemami ze stawami lub plecami opuszcza rynek pracy. Nietrudno sobie wyobrazić, jak niekorzystnie sytuacja wpływa na ich sytuację społeczno-ekonomiczną. 

W leczeniu i profilaktyce chorób wpływając na kręgosłup i stawy, naukowcy opracowali preparaty zawierające chondroprotektory.

Chondroprotektory: czym one są?

Chondroprotektory to leki stymulujące regenerację chrząstki i spowalniające jej dalszą degenerację.

 Chondroprotektory to leki stymulujące regenerację chrząstki i spowalniające jej dalszą degenerację. Chrząstka, jeden z rodzajów tkanki łącznej, wyróżnia się gęstą, elastyczną substancją międzykomórkową, która tworzy specjalne błony wokół komórek chondrocytów. Chondrocyty (tj. główne komórki tkanki chrzęstnej) produkują chondroitynę.

Stymulują nawodnienie chrząstki, syntezę kwasu hialuronowego i regenerację tkanki chrzęstnej . Ten materiał jest również częścią płynu w torebce stawowej. Przyczyniają się do aktywnych procesów regeneracyjnych w chrząstce. 

Wskazania do stosowania chondroprotektorów

 • Wszystkie procesy w stawach pochodzenia zwyrodnieniowego (artroza).
 • Zwiększona porowatość kości, niedobór wapnia (osteoporoza).
 • Procesy zapalne kręgosłupa, stawów (zapalenie kaletki, zapalenie stawów).
 • Osteochondroza.

 

Chondroprotektory: kiedy stosować? 

Chondroprotektory wzmacniają i uzupełniają działanie terapeutyczne innych leków

Chondroprotektory wykazują wysoką skuteczność być stosowany w początkowej fazie choroby. Niestety, wiele osób zaczyna leczyć ból pleców na późnym etapie. Przywrócenie chrząstki jest dość trudne, dlatego na przykład w leczeniu osteochondrozy zaleca się przyjmowanie chondroprotektorów w dużych dawkach. Lek prawdopodobnie nie pomoże w pozbyciu się choroby, ale może być stosowany do zatrzymania destrukcyjnego procesu krążków międzykręgowych. Chondroprotektory przeznaczone są do długotrwałego stosowania, dają lepsze efekty w porównaniu z lekami niesteroidowymi. Chondroprotektory wzmacniają, uzupełniają działanie terapeutyczne innych leków, na przykład przyspieszają działanie środków przeciwbólowych.

Tradycyjne metody leczenia chorób stawów nie może wpływać na postęp choroby . Ponieważ głównym problemem tych chorób jest zniszczenie chrząstki, naukowcy skupili swoje wysiłki na znalezieniu środków zapobiegających temu problemowi. „noopener”>Siarczany glukozaminy/chondroityny to dwa główne leki, które są obecnie intensywnie badane w celu określenia przydatności leczenia procesów zwyrodnieniowych stawów/kręgosłupa.

Co to są glukozamina i chondroityna? 

Glukozamina i chondroityna to naturalne substancje występujące w tkankach łącznych organizmu

Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny to naturalne substancje występujące w tkankach łącznych organizmu, w tym w chrząstce.

 1. Siarczan glukozaminy jest głównym budulcem proteoglikanów, dużych cząsteczek chrząstki, które nadają jej właściwości lepkosprężyste (buforowe). Przyjmowany doustnie siarczan glukozaminy jest łatwo wchłaniany do organizmu i można go znaleźć w chrząstce już cztery godziny po spożyciu. Podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, siarczan glukozaminy ma wyjątkowe właściwości przeciwzapalne. Ponadto niektóre badania laboratoryjne wykazały ochronny wpływ suplementacji glukozaminy na chrząstki. Badania te pokazują, że siarczan glukozaminy może hamować rozpad chrząstki związany z chorobą zwyrodnieniową stawów, a także sprzyjać gromadzeniu się chrząstki.
 2. chlorowodorek glukozaminy, inna forma glukozaminy, jest podobno równie skuteczna jak forma siarczanowa. Jest łatwiej wchłaniany przez organizm, może być przyjmowany w mniejszych dawkach z taką samą skutecznością jak siarczan glukozaminy.
 3. N-acetyloglukozamina Chociaż badania pokazują, że siarczan glukozaminy jest lepiej wchłaniany niż N-acetylo- glukozamina, osoby wrażliwe na siarczany mogą lepiej tolerować tę formę.

Suplementy glukozaminy są wytwarzane z naturalnych źródeł (małż muszle lub grzyby)   lub wykonane sztucznie w laboratorium.

    4. Siarczan chondroityny jest częścią cząsteczki białka, która nadaje chrząstce właściwości elastyczne. Działa również przeciwzapalnie, zmniejszając bolesny obrzęk stawów. Ponadto siarczan chondroityny może również pomóc spowolnić rozpad chrząstki, przywrócić jej wzrost.

Czasami siarczan glukozaminy łączy się z chondroityną siarczan. Większość danych naukowych dowodzi największej skuteczności siarczanu glukozaminy/siarczanu glukozaminy razem z chondroityną.

 

Gdzie znajduje się chondroityna/glukozamina?

Glukozamina (lub chitozamina), jest naturalną substancją znajdującą się w skorupach mięczaków. Glukozamina jest również dostępna w postaci syntetycznej.

Chondroityna może pochodzić z naturalnych źródeł (kości rekina, chrząstka bydlęca) lub może być stworzona w laboratorium.

Formularze

Glukozamina/chondroityna dostępna jako 

 • Pigułki.
 • Kapsułki.
 • Proszek.
 • Płyny.

Często zażywane narkotyki połączone ze sobą, między innymi biologicznie aktywnymi dodatkami ami.

Który kształt jest najlepszy? 

Chondroitin zajmuje czołową pozycję pozycja wśród chondroprotektorów

Naukowcy nie zgadzają się co do tego, który z tych suplementów przynosi największe korzyści w chorobie zwyrodnieniowej stawów. Niektórzy uważają, że chondroityna zajmuje wiodącą pozycję wśród chondroprotektorów, niektórzy naukowcy preferują glukozaminę, a inni mają tendencję do łączenia obu leków. „Dowód na połączenie dwóch leków” – mówi Chris D'Adamo, MD, dyrektor ds. badań w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland.

Idealna forma glukozaminy jest również kontrowersyjna w środowisku naukowym. Niektóre badania pokazują korzyści z siarczanu glukozaminy; inne to chlorowodorek glukozaminy. W jednym badaniu porównywano dwie formy glukozaminy, nie znaleziono między nimi żadnej rzeczywistej różnicy. „Istnieją badania wykazujące poprawę elastyczności stawów i zakresu ruchu dzięki siarczanowi glukozaminy” – mówi Farshad Fani Marwasti, MD, dyrektor ds. zdrowia publicznego na Uniwersytecie Arizony. Dowody potwierdzają skuteczne stosowanie siarczanu glukozaminy zamiast chlorowodorku, z siarczanem chondroityny lub bez, w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Źródło

Dowód skuteczności

Potwierdzone badania dotyczące stosowania glukozaminy w określonych warunkach 

Potwierdzone badania dotyczące stosowania glukozaminy w określonych schorzeniach:

 1. Zwyrodnienie stawów. Doustny siarczan glukozaminy może łagodzić ból u osób z chorobą zwyrodnieniową kręgosłupa, kolan, i biodra.
 2. Reumatoidalne zapalenie stawów. Badania pokazują, że doustne stosowanie samego chlorowodorku glukozaminy może zmniejszyć ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów w porównaniu z placebo, substancją nieaktywną. Zanim zaczniesz zażywać glukozaminę, przeczytaj uważnie informacje na opakowaniu produktu, aby upewnić się, że wybierasz odpowiednią formę.

Naukowcy odkryli również: połączenie glukozamina i chondroityna były skuteczne w przypadku każdego stopnia ciężkości choroby i nie zależały od pacjentów przyjmujących inne leki (przeciwbólowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) . 

Zespół naukowców z Kanady zbadał wyniki badania MRI stawu kolanowego 600 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, przeprowadzonego w okresie dwóch lat w latach 2004-2006. siarczan chondroityny. 

Połowa pacjentów przyjmowała leki przeciwbólowe/NLPZ, 113 z nich również przyjmowało siarczan glukozaminy/chondroityny, podczas gdy 90 pacjentów przyjmowało tylko siarczan glukozaminy/chondroityny. 

Pacjenci przyjmujący leki przeciwbólowe/NLPZ mieli bardziej nasilone objawy i strukturalne uszkodzenia stawów na początku badania i gorszy postęp choroby w czasie niż ci, którzy nie przyjmowali tych leków. Pacjenci przyjmujący leki przeciwbólowe/NLPZ i siarczan glukozaminy mieli łagodniejszy przebieg choroby niż pacjenci przyjmujący tylko leki przeciwbólowe/NLPZ. W ciągu dwóch lat pacjenci przyjmujący leki przeciwbólowe/NLPZ i siarczan glukozaminy/chondroityny tracili mniej objętości chrząstki w przedziale stawowym niż ci, którzy przyjmowali tylko leki przeciwbólowe. Źródło

Jak zażywać chondroitynę i glukozaminę? 

Nie używaj jednocześnie różnych preparatów chondroityny/glukozaminy bez konsultacji z lekarzem

 • Przedtem skonsultuj się z lekarzem przyjmowanie jakichkolwiek leków.
 • Przyjmuj dokładnie zgodnie z zaleceniami na opakowaniu lub zgodnie z zaleceniami pracownik służby zdrowia/farmaceuta.
 • Nie przekraczaj zalecanej dawki.
 • Nie używaj jednocześnie różnych preparatów chondroityny/glukozaminy bez konsultacji z lekarzem. Połączone stosowanie różnych związków zwiększa ryzyko przedawkowania.
 • Jeśli masz operację , leczenie stomatologiczne, zaprzestań przyjmowania chondroityny/glukozaminy co najmniej 2 tygodnie wcześniej.
 • Skonsultuj się z lekarzem, jeśli stan, który leczysz chondroityną i glukozaminą nie poprawia się lub nie pogarsza podczas stosowania tego produktu. 
 • Przechowywać w temperaturze pokojowej z dala od źródeł wilgoci i ciepła.

 

Dawkowanie i przebieg administracji

Typowa dawka to 1500 mg dla glukozaminy i 1200 mg dla chondroityny

Typowa dawka to Zalecane raz dziennie:

 • 1500 mg dla siarczanu glukozaminy;
 • 1200 mg dla siarczanu chondroityny.

W przypadku masy ciała poniżej 45 kg dawka jest zwykle zmniejszana: 

 • 1000 mg dla siarczanu glukozaminy;
 • 800 mg dla siarczanu chondroityny. 

Dla pacjentów otyłych lub ważących więcej niż 90 kg zaleca się omówienie optymalnej dawki z lekarzem, ponieważ może być konieczne zwiększenie poziomu ='_blank' rel='noopener'>siarczan glukozaminy/chondroityny.

Czas trwania leczenia nie został jeszcze określony. Widoczna poprawa (np. zmniejszenie objawów bólowych) waha się od trzech do ośmiu tygodni po zażyciu leku. Niektóre badania wykazały trwałą poprawę objawów nawet po odstawieniu.

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli ból nie ustępuje po dwóch miesiącach, to niewielka szansa na dalszą poprawę.

Bardzo pomocne jest prowadzenie dziennika swoich symptomatycznych obserwacji podczas robienia. Umożliwi to lepszą ocenę wszelkich zmian w ruchomości stawów i poziomie bólu.

 

Ważne informacje przed przyjęciem chondroityny i glukozaminy

Niektóre grupy pacjentów powinny przyjmować chondroitynę/glukozaminę tylko pod ścisły nadzór medyczny

Niektóre grupy pacjentów powinny przyjmować suplementy tylko pod ścisłym nadzorem lekarskim lub całkowicie ich unikać:

 1. Pacjenci z cukrzycą powinni stosować suplementy siarczanowe glukozamina ale tylko pod ścisłym nadzorem lekarskim. Niektóre badania sugerują, że siarczan glukozaminy może zwiększać oporność na insulinę.
 2. Pacjenci uczuleni na skorupiaki powinni skonsultuj się z lekarzem przed przyjęciem suplementów siarczanu glukozaminy. Jednak alergia na skorupiaki zwykle nie ogranicza spożycia siarczanu glukozaminy, ponieważ siarczan glukozaminy pochodzi z chityny, podczas gdy alergia na skorupiaki jest najczęściej powodowana przez białko.
 3. Dzieci i kobiety karmiące piersią, w ciąży lub planujące zajść w ciążę. Obecnie nie ma wystarczających badań, aby ustalić, czy suplementacja glukozaminy/siarczanem chondroityny ma negatywny wpływ na małe dzieci lub płód.
 4. Pacjenci przyjmujący leki rozrzedzające krew, w tym codziennie aspirynę, nie powinni przyjmować siarczanu chondroityny, ponieważ może to prowadzić do krwawienia.

Niektóre leki są znane z interakcji z chondroityną/glukozaminą (np. anisindion, dikumarol, warfaryna i ich analogi).

Zapytaj swojego pracownika służby zdrowia lub farmaceutę, czy ten produkt jest bezpieczny w użyciu, jeśli masz astmę.

 

Chondroityna/glukozamina i możliwe skutki uboczne bolshinstva-lyudej.jpg"}}' alt='Hond roityna i glukozamina są ogólnie bezpieczne dla większości ludzi'>

Suplementy te są ogólnie bezpieczne dla większości ludzi. Jednak istnieją dowody na możliwe skutki uboczne.

W razie wystąpienia po zażyciu tego leku poszukaj pomocy medycznej. ='font-weight: 400;'> objawy reakcji alergicznej: 

-pokrzywka ;

- duszność;

- obrzęk twarzy, błony śluzowe.

 Uważa się za bezpieczne przyjmowanie chondroprotektorów przez maksymalnie dwa lat.

Częste działania niepożądane mogą obejmować: nudności, biegunkę, zaparcia, ból brzucha, gazy, wzdęcia.

 

Tabela porównawcza naszych leków

 

 

Nazwa

Dawka glukozaminy/chondroityny

Dodatkowa kompozycja

Glukozamina, Hialuron, Chondroityna, Msm, Glukozamina Kwas hialuronowy Chondroityna Msm, Solgar

glukozamina kwas hialuronowy chondroityna Msm, Solgar, 120 tabletek 


chlorowodorek glukozaminy 1500mg, siarczan sodu chondroityny 1200mg 

Sód, kolagen, kwas hialuronowy

Glukozamina i chondroityna, glukozamina & amp; Chondroityna, Now Foods

Glukozamina i chondroityna, glukozamina i amp; Chondroityna, Now Foods, 240 Tabletki -240-tabletok.html

Siarczan glukozaminy - 1500 mg, siarczan chondroityny sód (z chrząstki bydlęcej) - 1200 mg

Sód, potas

Kompleks glukozaminy i chondroityny, Puritan

Kompleks glukozaminy chondroityny, Puritan's Pride, 60 kapsułek


https: //biotus.ua/gljukozamin-hondroitin-glucosamine-chondroitin-complex-puritan-s-pride-60-kapsul.html

Kompleks siarczanu glukozaminy, siarczan chondroityny - 1100 mg

witamina C, mangan.

Chndroityna glukozaminy, glukozamina & Chondroityna, Msm, Now Foods

Glukozamina Chondroityna, glukozamina i amp; Chondroitin, Msm, Now Foods, Liquid, 473 ml hondroitin-now-foods-473ml.html

Glukozamina HCl - 750 mg, siarczan sodowy chondroityny (z chrząstki bydlęcej) - 600 mg td>

 

FAQ - Części żywności:

Я слышала, что глюкозамин повышает холестерин. Это правда?

В Европе глюкозамин используется более 20 лет десятками тысяч людей. Как в предварительных, так и в последующих исследованиях химического состава крови не было никаких намеков на проблему, за исключением случайной биохимической чувствительности. Хотелось бы отметить, что многие люди, которые начинают принимать глюкозамин, начинают это в более поздние годы, когда уровни холестерина имеют тенденцию повышаться.

Может ли быть передозировка, если принимать глюкозамин и хондроитин в комплексе?

Не используйте различные составы хондроитина и глюкозамина одновременно без консультации с врачом. Принимая несколько препаратов сразу, вы очень рискуете получить дозу, значительно больше рекомендованной.

В какое время суток лучше всего принимать глюкозамин?

Подойдет любой момент дня. Одни  предпочитают принимать капсулы во время еды. Другие принимают капсулы натощак с одним или двумя стаканами воды. Вам не нужно делить капсулы на несколько приемов в течение дня, вы можете принимать их в один выбранный момент (2 глюкозамина, 2 хондроитина, 1-2 рыбьих жира)

Возможно ли получать глюкозамин естественным образом из пищи?

Хотя добавки глюкозамина сульфата часто производятся из раковин моллюсков, нет никаких естественных пищевых источников глюкозамина.

Zawartość
 • Chondroprotektory: czym one są?
 • Chondroprotektory: kiedy stosować?
 • Co to są glukozamina i chondroityna?
 • Gdzie znajduje się chondroityna/glukozamina?
 • Formularze
 • Który kształt jest najlepszy?
 • Dowód skuteczności
 • Jak zażywać chondroitynę i glukozaminę?
 • Dawkowanie i przebieg administracji
 • Ważne informacje przed przyjęciem chondroityny i glukozaminy
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.