Facebook Pixel

Glukozamina i chondroityna: kiedy i komu są przydatne

Glukozamina i chondroityna: kiedy i komu są przydatne

Glukozamina i chondroityna odgrywają istotną rolę w tworzeniu tkanki chrzęstnej.

We współczesnym społeczeństwie choroby kręgosłupa i stawów są bardzo powszechne. Choroby kręgosłupa i stawów oraz związane z nimi dolegliwości bólowe stanowią poważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny ze względu na dużą częstość występowania i stale rosnącą liczbę chorych. Dzieje się tak z wielu powodów, przede wszystkim ze współczesnego stylu życia.

Negatywny wpływ ma także dość długi odstęp pomiędzy pierwszymi objawami choroby a rozpoczęciem leczenia. 

Kolejnym negatywnym czynnikiem jest brak skutecznej profilaktyki, która mogłaby zmniejszyć częstość występowania chorób stawów i kręgosłupa.

Ponadto istnieją społeczno-ekonomiczne konsekwencje chorób. Wiele osób z problemami stawów lub pleców odchodzi z rynku pracy. Nietrudno sobie wyobrazić, jak niekorzystnie ta sytuacja wpływa na ich sytuację społeczno-ekonomiczną. 

Do leczenia i zapobiegania chorobom kręgosłupa i stawów naukowcy opracowali leki zawierające chondroprotektory.

Chondroprotektory: co to jest?

Chondroprotektory to leki stymulujące regenerację chrząstki i spowalniające jej dalszą degenerację.

 Chondroprotektory to leki stymulujące regenerację chrząstki i spowalniające jej dalszą degenerację. Chrząstka, jeden z rodzajów tkanki łącznej, wyróżnia się gęstą, elastyczną substancją międzykomórkową, która tworzy specjalne błony wokół komórek chondrocytów. Chondrocyty (tj. główne komórki tkanki chrzęstnej) wytwarzają chondroitynę.

Pobudzają nawilżenie chrząstki, syntezę kwasu hialuronowego i regenerację tkanki chrzęstnej. Materiał ten jest również częścią płynu w torebce stawowej. Wspomagają aktywne procesy odbudowy chrząstki. 

Wskazania do stosowania chondroprotektorów

 • Wszystkie procesy zachodzące w stawach mają podłoże zwyrodnieniowe (artroza).
 • Zwiększona porowatość kości, niedobór wapnia (osteoporoza).
 • Procesy zapalne kręgosłupa, stawów (zapalenie kaletki, zapalenie stawów).
 • Osteochondroza.

 

Chondroprotektory: kiedy stosować? 

Chondroprotektory wzmacniają i uzupełniają działanie terapeutyczne innych leków

Chondroprotektory wykazują wysoką skuteczność stosowane w początkowej fazie choroby. Niestety, wiele osób leczenie bólu pleców rozpoczyna późno. Chrząstka jest dość trudna do przywrócenia, dlatego na przykład w leczeniu osteochondrozy zaleca się przyjmowanie chondroprotektorów w dużych dawkach. Lek raczej nie pomoże pozbyć się choroby, ale można go zastosować w celu zatrzymania procesu niszczenia krążków międzykręgowych. Chondroprotektory przeznaczone są do długotrwałego stosowania, dają lepsze efekty w porównaniu z lekami niesteroidowymi. Chondroprotektory wzmacniają i uzupełniają działanie terapeutyczne innych leków, np. przyspieszają działanie leków przeciwbólowych.

Tradycyjne metody leczenia chorób stawów nie mogą wpływać na postęp choroby. Ponieważ głównym problemem tych chorób jest zniszczenie chrząstki, badacze skupili swoje wysiłki na znalezieniu środków zapobiegających temu problemowi. Siarczany glukozaminy/chondroityny to dwa główne leki, które są obecnie szeroko badane w celu określenia ich przydatności w leczeniu procesów zwyrodnieniowych stawów/kręgosłupa.

Co to jest glukozamina i chondroityna? 

Glukozamina i chondroityna to naturalne substancje występujące w tkankach łącznych organizmu.

Siarczan glukozaminy i siarczan chondroityny to naturalne substancje występujące w tkankach łącznych organizmu, w tym w chrząstce.

 1. Siarczan glukozaminy jest głównym elementem budulcowym proteoglikanów, dużych cząsteczek chrząstki, które nadają mu właściwości lepkosprężyste (buforujące). Przyjmowany doustnie siarczan glukozaminy łatwo wchłania się do ustroju i można go wykryć w chrząstkach już po czterech godzinach od spożycia. Podobnie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, siarczan glukozaminy ma unikalne właściwości przeciwzapalne. Ponadto niektóre badania laboratoryjne wykazały działanie ochronne suplementacji glukozaminy na chrząstkę. Badania te pokazują, że siarczan glukozaminy może hamować niszczenie chrząstki związane z chorobą zwyrodnieniową stawów, a także sprzyjać wzrostowi chrząstki.
 2. Chlorowodorek glukozaminy , inna forma glukozaminy, jest uważana za równie skuteczną jak forma siarczanowa. Jest łatwiej wchłaniany przez organizm i można go przyjmować w mniejszych dawkach z taką samą skutecznością jak siarczan glukozaminy.
 3. N-Acetylo-Glukozamina Chociaż badania pokazują, że siarczan glukozaminy jest lepiej wchłaniany niż N-acetylo-glukozamina, osoby wrażliwe na siarczany mogą lepiej tolerować tę formę.

Suplementy glukozaminy są wytwarzane ze źródeł naturalnych (muszli małży lub grzybów) lub są wytwarzane sztucznie w laboratorium.

    4 . Siarczan chondroityny jest częścią cząsteczki białka, która nadaje chrząstce jej właściwości elastyczne. Ma także działanie przeciwzapalne, zmniejszające bolesny obrzęk stawów. Dodatkowo siarczan chondroityny może również pomóc w spowolnieniu rozkładu chrząstki i przywróceniu wzrostu chrząstki.

Czasami siarczan glukozaminy łączy się z siarczanem chondroityny. Większość dowodów naukowych wskazuje na największą skuteczność siarczanu glukozaminy/siarczanu glukozaminy w połączeniu z chondroityną.

 

Gdzie występuje chondroityna/glukozamina?

Glukozamina (lub chitozamina) to naturalna substancja występująca w muszlach skorupiaków. Glukozamina dostępna jest również w postaci syntetycznej.

Chondroityna może pochodzić ze źródeł naturalnych (kości rekina, chrząstka bydlęca) lub może zostać wytworzona w laboratorium.

Formularze zwolnień

Glukozamina/chondroityna jest dostępna w postaci 

 • Tabletki.
 • Kapsułki.
 • Proszek.
 • Płyny.

Leki często łączy się ze sobą oraz z innymi suplementami diety.

Która forma jest lepsza? 

Chondroityna zajmuje czołowe miejsce wśród chondroprotektorów

Naukowcy nie są zgodni co do tego, który z tych suplementów zapewnia największe korzyści w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Niektórzy uważają, że chondroityna zajmuje czołowe miejsce wśród chondroprotektorów, niektórzy naukowcy preferują glukozaminę, a jeszcze inni skłaniają się ku połączeniu obu leków. „Dowody potwierdzają połączenie dwóch leków” – mówi Chris D'Adamo, lekarz medycyny, dyrektor ds. badań w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland.

Idealna forma glukozaminy budzi także kontrowersje wśród społeczności badawczej. Niektóre badania wykazują korzyści ze stosowania siarczanu glukozaminy; inne - chlorowodorek glukozaminy. W jednym badaniu porównano dwie formy glukozaminy i nie stwierdzono między nimi żadnej rzeczywistej różnicy. „Istnieją badania wykazujące poprawę elastyczności stawów i zakresu ruchu po zastosowaniu siarczanu glukozaminy” – mówi Farshad Fani Marvasti, lekarz medycyny, dyrektor ds. zdrowia publicznego na Uniwersytecie w Arizonie. Dowody potwierdzają skuteczność stosowania siarczanu glukozaminy zamiast chlorowodorku, z siarczanem chondroityny lub bez niego, w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Źródło

Dowód skuteczności

Potwierdzone badania nad zastosowaniem glukozaminy w określonych schorzeniach 

Wspierane badania nad zastosowaniem glukozaminy w konkretnych schorzeniach:

 1. Zapalenie kości i stawów. Doustne stosowanie siarczanu glukozaminy może złagodzić ból u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów kręgosłupa, kolan i stawów biodrowych.
 2. Reumatoidalne zapalenie stawów. Badania pokazują, że doustny chlorowodorek glukozaminy może zmniejszyć ból związany z reumatoidalnym zapaleniem stawów w porównaniu z placebo, substancją nieaktywną. Zanim zaczniesz zażywać glukozaminę, przeczytaj uważnie informację na opakowaniu produktu, aby upewnić się, że wybrałeś właściwą jej postać.

Naukowcy odkryli również, że połączenie glukozaminy i chondroityny było skuteczne przy każdym stopniu zaawansowania choroby i nie było zależne od przyjmowania przez pacjentów innych leków (leków przeciwbólowych, niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). 

Zespół naukowców z Kanady zbadał wyniki badań MRI stawu kolanowego u 600 pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego, przeprowadzonych na przestrzeni dwóch lat w latach 2004-2006. Celem pracy było zbadanie efektu leczenia konwencjonalnymi metodami farmakologicznymi w połączeniu z glukozaminą/siarczanem chondroityny. 

Połowa pacjentów przyjmowała leki przeciwbólowe/NLPZ, 113 z nich przyjmowało także glukozaminę/siarczan chondroityny, a 90 pacjentów przyjmowało wyłącznie glukozaminę/siarczan chondroityny. 

U pacjentów przyjmujących leki przeciwbólowe/NLPZ na początku leczenia występowały poważniejsze objawy i strukturalne uszkodzenie stawów oraz gorsza progresja choroby w czasie w porównaniu z pacjentami nieprzyjmującymi tych leków. U pacjentów przyjmujących leki przeciwbólowe/NLPZ i siarczan glukozaminy przebieg choroby był łagodniejszy niż u pacjentów przyjmujących wyłącznie leki przeciwbólowe/NLPZ. W ciągu dwóch lat pacjenci przyjmujący leki przeciwbólowe/NLPZ i glukozaminę/siarczan chondroityny stracili mniejszą objętość chrząstki stawowej niż pacjenci przyjmujący same leki przeciwbólowe. Źródło

Jak brać chondroitynę i glukozaminę? 

Nie stosować jednocześnie różnych preparatów chondroityny/glukozaminy bez konsultacji z lekarzem.

 • Przed rozpoczęciem przyjmowania leków należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
 • Należy stosować dokładnie według zaleceń na opakowaniu lub według zaleceń lekarza/farmaceuty.
 • Nie stosować więcej niż zalecana dawka.
 • Nie stosować jednocześnie różnych preparatów chondroityny/glukozaminy bez konsultacji z lekarzem. Łączne stosowanie różnych preparatów zwiększa ryzyko przedawkowania.
 • Jeśli jesteś poddawany zabiegowi chirurgicznemu lub leczeniu stomatologicznemu, należy przerwać przyjmowanie chondroityny/glukozaminy co najmniej 2 tygodnie wcześniej.
 • Skontaktuj się z lekarzem, jeśli stan leczony chondroityną i glukozaminą nie ulegnie poprawie lub pogorszy się podczas stosowania tego produktu. 
 • Przechowywać w temperaturze pokojowej, z dala od wilgoci i ciepła.

 

Dawkowanie i sposób podawania

Typowa dawka to raz dziennie 1500 mg glukozaminy i 1200 mg chondroityny

Typową dawkę przyjmuje się raz dziennie:

 • 1500 mg dla siarczanu glukozaminy;
 • 1200 mg dla siarczanu chondroityny.

W przypadku masy ciała poniżej 45 kg dawkę zwykle zmniejsza się: 

 • 1000 mg dla siarczanu glukozaminy;
 • 800 mg dla siarczanu chondroityny. 

Pacjentom otyłym lub ważącym ponad 90 kg zaleca się omówienie optymalnej dawki z lekarzem, ponieważ mogą wymagać zwiększonego stężenia glukozaminy /siarczanu chondroityny .

Czas trwania leczenia nie został jeszcze ustalony. Widoczna poprawa (taka jak zmniejszenie objawów bólowych) zmienia się po zażywaniu leku przez trzy do ośmiu tygodni. Niektóre badania wykazały ciągłą poprawę objawów nawet po zaprzestaniu stosowania.

Zazwyczaj, jeśli ból nie ustępuje po dwóch miesiącach, szanse na dalszą poprawę są niewielkie.

Bardzo przydatne jest prowadzenie dziennika objawów podczas wizyty. Pozwoli to lepiej ocenić wszelkie zmiany w zakresie ruchomości stawów i poziomu bólu.

 

Ważne informacje przed przyjęciem chondroityny i glukozaminy

Niektóre grupy pacjentów powinny przyjmować chondroitynę/glukozaminę wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza

Niektóre grupy pacjentów powinny przyjmować suplementy wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza lub całkowicie ich unikać:

 1. Pacjenci chorzy na cukrzycę powinni stosować suplementy siarczanu glukozaminy wyłącznie pod ścisłym nadzorem lekarza. Niektóre badania sugerują, że siarczan glukozaminy może zwiększać insulinooporność.
 2. Pacjenci z alergią na skorupiaki powinni skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem suplementów siarczanu glukozaminy. Jednakże alergie na skorupiaki na ogół nie ograniczają spożycia siarczanu glukozaminy, ponieważ siarczan glukozaminy jest ekstrahowany z chityny, podczas gdy alergie na skorupiaki są najczęściej spowodowane przez białko.
 3. Dzieci, a także kobiety karmiące, kobiety w ciąży lub planujące zajście w ciążę. Obecnie nie ma wystarczających badań, aby określić, czy przyjmowanie suplementów zawierających glukozaminę/siarczan chondroityny ma negatywny wpływ na małe dzieci lub płód.
 4. Pacjenci przyjmujący leki rozrzedzające krew, w tym codzienną aspirynę, nie powinni przyjmować siarczanu chondroityny, ponieważ może to powodować krwawienie.

Wiadomo, że niektóre leki wchodzą w interakcje z chondroityną/glukozaminą (np. anizyndion, dikumarol, warfaryna i ich analogi).

Zapytaj swojego lekarza lub farmaceutę, czy stosowanie tego produktu jest bezpieczne dla osób cierpiących na astmę.

Chondroityna/glukozamina i możliwe skutki uboczne 

Chondroityna i glukozamina są ogólnie bezpieczne dla większości ludzi

Suplementy te są na ogół bezpieczne dla większości ludzi. Istnieją jednak dowody na możliwe skutki uboczne.

Uzyskaj pomoc medyczną w nagłych wypadkach, jeśli  po zażyciu tego leku wystąpią objawy reakcji alergicznej: 

- pokrzywka;

- utrudnione oddychanie;

- obrzęk twarzy, błon śluzowych.

 Uważa się, że przyjmowanie chondroprotektorów przez okres do dwóch lat jest bezpieczne.

Częste działania niepożądane mogą obejmować: nudności, biegunkę, zaparcie, ból brzucha, gazy, wzdęcia.

Tabela porównawcza naszych leków

 

Nazwa

Dawkowanie glukozaminy/chondroityny

Dodatkowa kompozycja

Glukozamina, kwas hialuronowy, chondroityna Msm, Solgar

Glukozamina, Kwas Hialuronowy Chondroityna Msm, Solgar, 120 tabletek

Chlorowodorek glukozaminy – 1500 mg, siarczan sodu chondroityny – 1200 mg, 

Sód, kolagen, kwas hialuronowy

Glukozamina i chondroityna, Glukozamina i chondroityna, Now Foods

Glukozamina i chondroityna, Now Foods, 240 tabletek.

Siarczan glukozaminy – 1500 mg, siarczan sodu chondroityny (z chrząstki bydlęcej) – 1200 mg

Sód potas

Chondroityna glukozaminy, kompleks glukozaminy i chondroityny, duma purytańska

Chondroityna glukozaminy, Kompleks glukozaminy i chondroityny, Puritan's Pride, 60 Kapsułek

Kompleksowy siarczan glukozaminy, siarczan chondroityny – 1100 mg

Witamina C, mangan.

Glukozamina Chondroityna, Glukozamina i Chondroityna, Msm, Now Foods

Chondroityna glukozaminy, glukozamina i chondroityna, Msm, Now Foods, płyn, 473 ml

Glukozamina HCl – 750 mg, siarczan sodu chondroityny (z chrząstki bydlęcej) – 600 mg

Witamina C, mangan, sód

FAQ - Części żywności:

Я слышала, что глюкозамин повышает холестерин. Это правда?

В Европе глюкозамин используется более 20 лет десятками тысяч людей. Как в предварительных, так и в последующих исследованиях химического состава крови не было никаких намеков на проблему, за исключением случайной биохимической чувствительности. Хотелось бы отметить, что многие люди, которые начинают принимать глюкозамин, начинают это в более поздние годы, когда уровни холестерина имеют тенденцию повышаться.

Может ли быть передозировка, если принимать глюкозамин и хондроитин в комплексе?

Не используйте различные составы хондроитина и глюкозамина одновременно без консультации с врачом. Принимая несколько препаратов сразу, вы очень рискуете получить дозу, значительно больше рекомендованной.

В какое время суток лучше всего принимать глюкозамин?

Подойдет любой момент дня. Одни  предпочитают принимать капсулы во время еды. Другие принимают капсулы натощак с одним или двумя стаканами воды. Вам не нужно делить капсулы на несколько приемов в течение дня, вы можете принимать их в один выбранный момент (2 глюкозамина, 2 хондроитина, 1-2 рыбьих жира)

Возможно ли получать глюкозамин естественным образом из пищи?

Хотя добавки глюкозамина сульфата часто производятся из раковин моллюсков, нет никаких естественных пищевых источников глюкозамина.

Zawartość
 • Chondroprotektory: czym one są?
 • Chondroprotektory: kiedy stosować?
 • Co to są glukozamina i chondroityna?
 • Gdzie znajduje się chondroityna/glukozamina?
 • Formularze
 • Który kształt jest najlepszy?
 • Dowód skuteczności
 • Jak zażywać chondroitynę i glukozaminę?
 • Dawkowanie i przebieg administracji
 • Ważne informacje przed przyjęciem chondroityny i glukozaminy
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.