Facebook Pixel

Jabłko - skarb natury

Jabłko - skarb natury

Czy wiesz, że podczas wielu badań to właśnie jabłko jest uważane za najcenniejszy owoc, który rośnie w naturze w naszych szerokościach geograficznych? Czy wiesz, że Ukraina jest jednym z czołowych producentów różnych odmian jabłek? Co zawierają jabłka i dlaczego powinny stanowić nieodłączny element naszej codziennej diety?
Jabłko to skarb natury
Jabłko słynie z wyjątkowego smaku - mięsisty, soczysty i chrupiący miąższ zadowoli nawet najbardziej wyszukane smaki... ponadto smakosze i miłośnicy jabłek mają do wyboru całą gamę różnych odmian jabłek, które różnią się zarówno smakiem, aromatem i wyglądem, jak i zawartością poszczególnych składników odżywczych. Jabłko można jeść na surowo, może być składnikiem bardziej złożonych potraw (w naszej kulturze często występuje jako dodatek do sałatek, ciast, a nawet mięs). Nalewka jabłkowa jest bardzo poszukiwana (ze względu na jej walory smakowe i zdrowotne), a na zachodzie Europy cydr jest niezmiennie popularny od kilku stuleci… czyli napój jabłkowy o niskiej zawartości alkoholu.
Jabłko to cenny owoc nie tylko ze względu na właściwości zdrowotne, ale również niewątpliwy smak i różnorodność odmian jabłek na rynku.
Smak dojrzałych jabłek jest słodko-kwaśny, różne odmiany mogą być mniej lub bardziej słodkie lub kwaśny. Przeciętne jabłko waży około 150 gramów, ale są odmiany, w których poszczególne odmiany mogą nawet przekroczyć 1 kg! Kolor miąższu jest bardzo jasny, zbliżony do białego. Dojrzałe jabłka wydzielają lekko wyczuwalny, słodkawy aromat.
Jabłka zawierają ogromną ilość witamin, zwłaszcza żelaza.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.