Facebook Pixel

Jod i witamina D w profilaktyce chorób tarczycy

Jod i witamina D w profilaktyce chorób tarczycy

Jod to pierwiastek niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy – pomaga w syntezie hormonów, które wytwarza. Z kolei witamina D działa ochronnie na wiele narządów, w tym na tarczycę. Jak określić niedobór tych substancji? Jakie są jego konsekwencje?
Do prawidłowego funkcjonowania tarczycy potrzebna jest odpowiednia podaż jodu, co niestety z reguły nie występuje w codziennej diecie ukraińskiej. Pierwiastek ten występuje tylko w śladowych ilościach w produktach spożywczych takich jak: ryby morskie, owoce morza, mleko, jajka. Na Ukrainie występuje niedobór jodu związany z pewnymi warunkami badań geologicznych. W związku z tym rząd polski, a także szereg rządów innych krajów, wprowadził działania mające na celu wzbogacenie produktów spożywczych w jod (na Ukrainie jest to sól kuchenna) – ogólnie działania te nazywane są profilaktyką jodową.
Kogo dotyczy niedobór jodu?
Jeżeli mówimy o rozmiarach tego zjawiska – niedobór jodu ma około 50% populacji europejskiej, w tym kobiety w wieku rozrodczym i kobiety w ciąży. Konsekwencje zdrowotne niedoboru tego pierwiastka zależą od stopnia niedoboru jodu, wieku dotkniętej populacji, współistniejącego niedoboru innych mikroelementów, a także zwyczajów kulinarnych (spożywanie roślin takich jak kapusta, kalafior, brukselka, rzodkiewka, szpinak, orzeszki ziemne lub soja). Najbardziej wrażliwe na niedobór jodu są płód i dzieci poniżej 3 roku życia. W pierwszych tygodniach życia płodu rozwój jego układu nerwowego zależy od stężenia hormonów tarczycy u matki. Dlatego tak ważne jest stosowanie dodatkowych preparatów jodowych w dawce 150 mcg/24 godziny przez trzy miesiące przed planowaniem ciąży i w trakcie ciąży.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.