Facebook Pixel

Jak długo utrzymują się objawy menopauzy?

Jak długo utrzymują się objawy menopauzy?

Jak długo utrzymują się objawy?

Objawy okołomenopauzalne mogą trwać średnio cztery lata. Objawy związane z tą fazą stopniowo ustępują podczas menopauzy i po menopauzie. Kobiety, które przeszły cały rok bez miesiączki, są uważane za pomenopauzalne.

Uderzenia gorąca są częstym objawem okresu okołomenopauzalnego. Jedno z badań wykazało, że uderzenia gorąca o nasileniu od umiarkowanego do silnego mogą trwać po okresie okołomenopauzalnym i trwać przez 10,5.

Badania potwierdziły, że kobiety czarne i o średniej wadze doświadczają uderzeń gorąca przez dłuższy czas niż kobiety białe i z nadwagą.

Kobieta może doświadczyć menopauzy przed 55 rokiem życia. Wczesna menopauza występuje u kobiet, które przechodzą menopauzę przed 45 rokiem życia. Menopauza jest uważana za przedwczesną przed 40 rokiem życia.

Wczesna lub przedwczesna menopauza może wystąpić z wielu powodów. Niektóre kobiety mogą doświadczać wczesnej lub przedwczesnej menopauzy z powodu operacji, gdy jajniki są uszkodzone przez chemioterapię lub inne schorzenia i leczenie.

Objawy menopauzy

W okresie okołomenopauzalnym będziesz doświadczać wielu objawów (takich jak nieregularne miesiączki). Częstotliwość, intensywność i czas trwania objawów różnią się znacznie u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i w miarę zbliżania się menopauzy.

Po menopauzie objawy mogą trwać średnio od czterech do pięciu lat, ale ich częstotliwość i intensywność zmniejszają się. Niektóre kobiety zgłaszają, że ich objawy utrzymują się dłużej.

Najczęstsze objawy to:

 • Błyski gorąca. Sprawiają, że poczujesz nagły przypływ ciepła na twarzy i górnej części ciała. Mogą trwać od kilku sekund do kilku minut lub dłużej.  Uderzenia gorąca mogą występować raz dziennie lub kilka razy w miesiącu.
 • Nocne poty. Błyski gorąca podczas snu mogą powodować nocne poty. Nocne poty powodują przebudzenie się w środku nocy i powodują większe zmęczenie podczas dzień.
 • Błyski zimna. Po ochłodzeniu ciała gorącym błyskiem możesz odczuwać dreszcze, zimne stopy i dreszcze.
 • Zmiany w pochwie. Suszenie pochwy, dyskomfort podczas seksu, niskie libido i pilna potrzeba oddania moczu to objawy zespołu menopauzy układu moczowo-płciowego (GSM).
 • Zmiany emocjonalne. Mogą one obejmować łagodną depresję, wahania nastroju i drażliwość.
 • Problemy ze snem. Problemy ze snem, takie jak bezsenność, mogą być spowodowane nocnym poceniem się.

Inne objawy perimenopauzy mogą obejmować: tkliwość piersi (cięższe lub łagodniejsze miesiączki); pogorszenie zespołu napięcia przedmiesiączkowego; suchość skóry, oczu lub ust.

Niektóre kobiety mogą również odczuwać: bóle głowy; szybkie bicie serca; ból mięśni i stawów; problemy z koncentracją i pamięcią; wypadanie lub przerzedzenie włosów; przyrost masy ciała.

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych dodatkowych objawów, skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny.

Możesz doświadczyć któregokolwiek z tych objawów w okresie okołomenopauzalnym. Jednak uderzenia gorąca zwykle występują na początku okresu okołomenopauzalnego.

Symptom Management

Przechodzenie przez okres okołomenopauzy i menopauzy może być dla wielu kobiet niewygodne i czasami bolesne. Ale jest to normalna i łatwa do opanowania część procesu starzenia. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci radzić sobie z objawami.

Hot Flash

Wypróbuj te opcje, które pomogą Ci zapobiegać i zarządzać uderzeniami gorąca:

 • Zidentyfikuj przyczynę uderzeń gorąca i unikaj pikantnych potraw lub alkoholu.
 • Użyj fan w pracy lub w domu.
 • Weź małe dawki doustnych środków antykoncepcyjnych, jeśli nadal masz okres.
 • Weź powolne, głębokie wdechy, gdy zaczyna się gorący błysk.
 • Zdejmij kilka warstw odzieży, gdy poczujesz uderzenie gorąca.

Suszenie pochwy

Suszenie pochwy można kontrolować za pomocą lubrykantu na bazie wody podczas stosunku lub za pomocą nawilżacza do pochwy stosowanego co kilka dni. Twój lekarz może również przepisać leki, które pomogą w poważniejszym dolegliwościach pochwy.

Jeśli nie chcesz uprawiać seksu ze swoim partnerem, skontaktuj się z lekarzem.

Problemy ze snem i wahania nastroju

Wypróbuj te opcje, aby uniknąć problemów ze snem:

 • Unikaj ciężkich posiłków, palenia, kawy lub kofeiny po południu.
 • Unikaj drzemek w ciągu dnia.
 • Unikaj ćwiczeń i alkoholu przed snem.
 • Pij ciepłe mleko lub ciepłą bezkofeinową herbatę przed snem.
 • Śpij w ciemnym, cichym i chłodnym pokoju.
 • Lecz uderzenia gorąca, aby poprawić sen.

Zmniejszenie stresu, prawidłowe odżywianie i aktywność fizyczna mogą pomóc w wahaniach nastroju i problemach ze snem. Twój lekarz może również przepisać leki, które pomogą w wahaniach nastroju.

Powinieneś porozmawiać z lekarzem o radzeniu sobie z objawami i wykluczeniu innych stanów, które mogą powodować depresję lub astmę. Pomocne jest również dołączenie do grupy wsparcia kobiet w okresie menopauzy, aby mieć bezpieczne miejsce, podzielić się swoimi obawami.

Dodatkowe procedury

Twój lekarz może również przepisać hormonalną terapię menopauzalną (MHT) w celu leczenia objawów. MHT (kiedyś znana jako hormonalna terapia zastępcza lub HRT) może złagodzić: uderzenia gorąca; nocne poty; problemy ze snem; drażliwość; suchość pochwy.

MHT może również spowolnić utratę masy kostnej i zmniejszyć wahania nastroju oraz objawy łagodnej depresji. Skutki uboczne MHT obejmują: krwawienie z pochwy; tworzenie gazu; obrzęk piersi; ból głowy; zmiany nastroju; nudności.

Badania kobiet stosujących MHT sugerują, że może istnieć ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu lub zakrzepów krwi. Ryzyko jest podobne w przypadku kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, plastry i pierścienie rosną wraz z wiekiem.

Wiele kobiet nie może przyjmować MHT z powodu schorzeń, takich jak rak lub inne leki.

Dodatkowe badania wykazały, że ryzyko zachorowania na raka piersi może wzrosnąć po pięciu lub więcej latach ciągłego stosowania MHT (estrogen plus progestagen, nie tylko estrogen).

p> Kobiety, którym usunięto macicę, będą stosować terapię wyłącznie estrogenową.

Porozmawiaj z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej o terapii hormonalnej, zanim zdecydujesz się z niej skorzystać.

Kiedy poprosić o pomoc?

W okresie okołomenopauzalnym występują nieregularne okresy.

Schorzenia takie jak zespół policystycznych jajników lub rak szyjki macicy mogą również powodować nieregularne krwawienia. Skontaktuj się z lekarzem, aby wykluczyć inne przyczyny, jeśli:

 • bardzo obfite okresy lub okresy ze skrzepami krwi
 • kropki, które trwają dłużej niż zwykle
 • plamienie lub krwawienie po seksie
 • plamienie lub krwawienie po kropce
 • przerywanie cyklu

 Długotrwałym zagrożeniem dla zdrowia związanym z menopauzą może być osteoporoza lub choroba serca. Wynika to z faktu, że estrogen odgrywa ważną rolę w ochronie kości i serca. podatne na zwiększone ryzyko obu chorób.

Jesteś również narażony na zwiększone ryzyko infekcji układu moczowo-płciowego  przewodu pokarmowego, ponieważ menopauza może powodować suchość, podrażnienie lub zapalenie cewki moczowej. Infekcje pochwy mogą również występować częściej, ponieważ pochwa stała się bardziej sucha i cieńsza.

Zgłoś objawy menopauzy podczas wizyty u lekarza. Skonsultuj się z lekarzem, jeśli nadal masz nieznośne objawy menopauzy, które utrzymują się dłużej niż pięć lat po ostatniej miesiączce.

Korzyści z menopauzy

Chociaż menopauza może powodować nieprzyjemne objawy u niektórych kobiet, ten naturalny proces ma również swoje wady. Istnieje kilka potencjalnych korzyści związanych z menopauzą:

 • Pozytywna perspektywa.  Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Massachusetts na kobietach w średnim wieku wykazały, że większość kobiet jest zdominowana przez pozytywne lub neutralny stosunek do menopauzy. Większość kobiet nie szuka pomocy w okresie menopauzy.
 • Brak zmian w zakresie zdrowia i zachowań zdrowotnych. To samo badanie wykazało, że zdrowie i zachowanie kobiety prawdopodobnie nie zmienią się w okresie menopauzy. Oznacza to, że jeśli już prowadzić zdrowy tryb życia, prawdopodobnie będziesz się go trzymać.
 • Mądrość doświadczenia. Menopauza idzie w parze ze starzeniem się, co niesie ze sobą wartość doświadczenia życiowego. Psycholog Sylvia Gearing, Ph.D. Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne twierdzi, że z jej doświadczenia wynika, że kobiety w okresie menopauzy mają zwiększoną „klarowność, determinację, inteligencję emocjonalną”; i inne pozytywne cechy.
 • Bez okresu. Niektóre kobiety lubią kończyć miesiączkę menopauzą, zwłaszcza jeśli mają obfite miesiączki, skurcze lub zespół napięcia przedmiesiączkowego. Gdy cykl miesięczny się kończy, nie musisz kupować tamponów, podpasek ani innych artykułów menstruacyjnych.
 • Nie ma potrzeby kontroli urodzeń po roku.

Nadal można zajść w ciążę w okresie okołomenopauzalnym, więc nie rezygnuj od razu z antykoncepcji. Po roku bez miesiączki ogólnie przyjmuje się, że ciąża jest niemożliwa bez interwencji medycznej.

Nadal musisz chronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

prognoza

Życie po menopauzie nie różni się zbytnio od życia w okresie rozrodczym. Pamiętaj, aby dobrze się odżywiać, ćwiczyć i regularnie korzystać z opieki zdrowotnej, w tym badań dentystycznych i oczu.

Te objawy są powszechne w okresie okołomenopauzalnym i pomenopauzalnym i utrzymują się około siedmiu lat.

Odżywcza dieta i regularne ćwiczenia pomogą Ci utrzymać mocne kości, a regularne wizyty u lekarza pomogą Ci wcześnie wykryć problemy.

Przegląd medyczny autorstwa  Debra Rose Wilson, 16 maja 2018 r. - Autor Annamarya Scaccia.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.