Facebook Pixel

Kofeina podczas ciąży: jak bezpieczna?

Kofeina podczas ciąży: jak bezpieczna?

Czy jest bezpieczna?

W przypadku wielu osób kofeina ma korzystny wpływ na poziom energii, koncentrację, a nawet jest skuteczna w leczeniu migreny. Ponadto , niektóre napoje zawierające kofeinę mają właściwości zdrowotne.

Należy jednak pamiętać, że kofeina może powodować negatywne skutki uboczne i może stanowić ryzyko w czasie ciąży.

Potencjalne korzyści

Wykazano, że kofeina poprawia poziom energii i koncentrację.

Badania pokazują, że kofeina stymuluje funkcje mózgu i ośrodkowego układu nerwowego, co może zwiększać czujność umysłu.

Kofeina może być skuteczna w leczeniu bólów głowy w połączeniu z lekami przeciwbólowymi. Niektóre napoje zawierające kofeinę zawierają przeciwutleniacze, korzystne związki, które mogą chronić komórki przed uszkodzeniem, zmniejszać stany zapalne i zapobiegać chorobom przewlekłym.

Zielona herbata  są bogate w przeciwutleniacze, ale inne herbaty i kawa również zawierają ich znaczne ilości.

Kofeina ma wiele potencjalnych korzyści, istnieją jednak obawy, że może być szkodliwa w czasie ciąży.

Kobiety w ciąży metabolizują kofeinę znacznie wolniej. W rzeczywistości eliminacja kofeiny z organizmu może zająć od 1,5 do 3,5 razy dłużej.  Kofeina przenika również przez łożysko i dostaje się do krwiobiegu dziecka, budząc obawy, że może mieć wpływ na zdrowie płodu.

Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów (ACOG) twierdzi, że umiarkowane ilości kofeiny – mniejsze niż 200 mg dziennie – nie są powiązane ze zwiększonym ryzykiem poronienia lub porodu przedwczesnego.

Jednak badania sugerują, że spożywanie więcej niż 200 mg dziennie może zwiększają ryzyko poronienia.

Ponadto niektóre dowody sugerują, że nawet niskie spożycie kofeiny może prowadzić do zmniejszenia masy urodzeniowej płodu. Na przykład jedno badanie wykazało, że niskie spożycie kofeiny spożycie 50–149 mg dziennie w czasie ciąży wiązało się z 13% większym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej.

Potrzebne są jednak dalsze badania.  Ryzyko poronienia, niskiej masy urodzeniowej i innych niepożądanych skutków spożycia kofeiny podczas ciąży pozostaje w dużej mierze niejasne.

Inne negatywne skutki uboczne kofeiny: wysokie ciśnienie krwi, przyspieszenie akcji serca tętno, zwiększony niepokój, zawroty głowy, niepokój, ból brzucha i biegunka.

  Podsumowanie:

Kofeina może zwiększać poziom energii, poprawiać koncentrację i łagodzić bóle głowy. Może jednak stwarzać ryzyko w czasie ciąży: ryzyko poronienia i niskiej masy urodzeniowej, jeśli jest spożywana w dużych ilościach ilościach.

Zalecenia w czasie ciąży

ACOG zaleca ograniczenie spożycia kofeiny do 200 mg lub mniej, jeśli jesteś w ciąży lub próbujesz zajść w ciążę.

W zależności od rodzaju kawy lub herbaty i sposobu przygotowania, odpowiada to około 1-2 filiżankom (240-580 ml) kawy lub około 2 -4 filiżanki (240-960 ml) zaparzonej herbaty dziennie.

Akademia Żywienia i Dietetyki zaleca całkowite unikanie napojów energetyzujących w czasie ciąży.

Oprócz kofeiny napoje energetyczne zawierają zwykle duże ilości dodanych cukrów lub sztucznych substancji słodzących, które nie dostarczają wartości odżywczych.

Zawierają także różne zioła takie jak żeń-szeń, które są niebezpieczne dla kobiet w ciąży. Inne zioła stosowane w napojach energetycznych nie zostały dostatecznie zbadane pod kątem ich bezpieczeństwa w czasie ciąży.

Ponadto należy unikać niektóre herbaty ziołowe w czasie ciąży, w tym korzeń cykorii, korzeń lukrecji lub kozieradka.

Następujące herbaty ziołowe zostały uznane za bezpieczne w czasie ciąży: korzeń imbiru, liść mięty pieprzowej, maliny czerwonolistne (w pierwszym trymestrze ogranicz spożycie do 1 filiżanki dziennie), melisę.

Podobnie jak w przypadku preparatów ziołowych, przed wypiciem herbatek ziołowych w czasie ciąży zaleca się konsultację z lekarzem.

Zamiast tego rozważ napoje bezkofeinowe, takie jak woda, bezpieczne herbaty bezkofeinowe.

Zawartość kofeiny w popularnych napojach

Zawartość kofeiny w popularnych napojach

span>

Kawa, herbata, napoje bezalkoholowe, napoje energetyczne i inne zawierają różne ilości kofeiny.

Oto lista zawartości kofeiny w niektórych popularnych napojach:

  • Kawa:  60–200 mg na 8 uncji (240 ml)
  • Espresso: 30–50 mg na 1 uncję (30 ml)
  • Mate: 65–130 mg na 8 uncji (240 ml)
  • Napoje energetyczne: 50–160 mg na 8 uncji (240 ml)
  • Herbata parzona:  20–120 mg na 8 uncji (240 ml)
  • Napoje bezalkoholowe: 30–60 mg na porcję 12 uncji (355 ml)
  • Napój kakaowy: 3–32 mg na porcję 8 uncji (240 ml)
  • Mleko czekoladowe: 2–7 mg na porcję 8 uncji ( 240 ml) porcja
  • Kawa bezkofeinowa: 2–4 mg na 8 uncji (240 ml)

Proszę pamiętać, że kofeina występuje również w niektórych produktach. Na przykład czekolada może zawierać 1-35 mg kofeiny na 28 gramów. Z reguły gorzka czekolada ma wyższe stężenie.

Niektóre leki, np. leki przeciwbólowe, mogą zawierać kofeinę i często jest ona dodawana do suplementów, takich jak pigułki odchudzające i mieszanki przedtreningowe.

Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli niepokoi Cię ilość kofeiny w Twojej diecie.

Ilość kofeiny w kawie, herbacie, napojach bezalkoholowych, napojach energetycznych i innych napoje są różne. Pokarmy takie jak czekolada, niektóre leki i różne suplementy często zawierają kofeinę.

Podsumowanie:

B W czasie ciąży ogranicz spożycie kofeiny do 200 mg dziennie i całkowicie unikaj napojów energetycznych. Niektóre herbaty ziołowe mogą być bezpieczne do picia, ale zawsze najlepiej najpierw skonsultować się z lekarzem.

Opublikowano przez: Makayloy Meixner, 20 listopada 2018 r..

 na Pintereście

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.