Facebook Pixel

Mąka kokosowa: odżywianie, korzyści, korzyści

Mąka kokosowa: odżywianie, korzyści, korzyści

W tym artykule przyjrzymy się wszystkim zaletom mąki kokosowej i porównamy ją z podobnymi produktami.

Co to jest mąka kokosowa? Mąka kokosowa wytwarzana jest z suszonego mięsa kokosowego. Po raz pierwszy zastosowano go na Filipinach, gdzie po raz pierwszy wyprodukowano również mleko kokosowe. Miąższ kokosa jest najpierw tarty, a następnie pieczony w niskiej temperaturze do wyschnięcia i mielony na mąkę. Powstały biały proszek jest podobny do mąki pszennej, o łagodnym i przyjemnym smaku. Mąka kokosowa jest bezglutenowa, idealna dla osób z określonymi schorzeniami: celiakią, alergią na pszenicę, nadwrażliwością na gluten. Gluten to grupa białek znajdujących się w ziarnach (pszenica, jęczmień i żyto), które są trudne do rozłożenia w przewodzie pokarmowym niektórych osób z nietolerancją glutenu, a w niektórych przypadkach mogą wywołać odpowiedź immunologiczną. Osoby z nietolerancją glutenu często doświadczają objawów, takich jak zwiększony gaz, skurcze, wzdęcia, biegunka, prowadzące do uszkodzenia jelit i wchłaniania składników odżywczych. Mąka kokosowa jest dobrą alternatywą, aby w pełni zastąpić mąkę zbożową zawierającą gluten.

Mąka kokosowa jest bogata w składniki odżywcze i zdrowe tłuszcze.

1/4 szklanki porcji (30 gramów) zawiera:

Kalorie: 120

Węglowodany: 18g

Cukier: 6 g 

Włókno: 10 gramów 

Białko: 6 g 

Fat: 4g 

Żelazo: 20%  

Mąka kokosowa jest bogata w błonnik, zawiera średniołańcuchowe trójglicerydy (MCT) i żelazo pochodzenia roślinnego. MCT to rodzaj tłuszczu, który ma szereg korzyści zdrowotnych, takich jak utrata wagi, ochrona przed bakteriami, wirusami oraz poprawa zdrowia mózgu i serca. Mąka zawiera błonnik, który pomaga kontrolować poziom cukru we krwi, znacznie spowalniając tempo, w jakim cukier dostaje się do krwiobiegu. Jest to szczególnie ważne w przypadku żywności bogatej w błonnik rozpuszczalny, który żeluje podczas przetwarzania żywności. Mąka kokosowa zawiera niewielką ilość tego błonnika, ma niski indeks glikemiczny (GI), co oznacza, że pieczywo i ciastka wypiekane z tej mąki.

Wysoka zawartość błonnika w mące kokosowej poprawia również trawienie. Większość błonnika jest nierozpuszczalna, co zwiększa objętość stolca i pomaga płynnie przemieszczać pokarm przez jelita, zmniejszając ryzyko zaparć.

Mąka kokosowa zawiera niewielkie ilości rozpuszczalnych i innych sfermentowanych włókien, które odżywiają pożyteczne bakterie w jelitach. Bakterie te wytwarzają krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe (SCFA): octan, propionian i maślan, które odżywiają komórki jelit.

SCFA zmniejszają również stany zapalne i objawy związane z zaburzeniami jelit: nieswoiste zapalenie jelit i zespół jelita drażliwego oraz promują zdrowy przewód pokarmowy.

Mąka kokosowa jest dobra dla zdrowia serca. Badania pokazują, że spożywanie 15-25 gramów włókna kokosowego dziennie pomaga obniżyć całkowity poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi nawet o 22%.

Mąka zawiera kwas laurynowy, który zabija bakterie odpowiedzialne za odkładanie się płytki nazębnej w tętnicach wieńcowych. Wiąże się to również z chorobami serca. Kwas laurynowy zwalcza również infekcje wirusowe, bakterie i grzyby.

Mąka kokosowa pomaga schudnąć i zawiera błonnik i białko, dwa składniki odżywcze, które zmniejszają głód i apetyt. Ponadto mąka kokosowa zawiera MCT w postaci tłuszczów, które trafiają bezpośrednio do wątroby, gdzie biorą udział w produkcji energii.

Mąka kokosowa może być stosowana w przepisach zarówno na dania słodkie, jak i słone. Możesz z łatwością zastąpić każdą mąkę mąką kokosową podczas robienia chleba, naleśników, ciastek, muffinek czy innych wypieków. Pamiętaj tylko, że mąka kokosowa ma tendencję do wchłaniania większej ilości płynu niż inne mąki. Dlatego do pieczenia lepiej dodać więcej płynu lub mniej mąki. 

Na przykład, jeśli użyłeś 1/4 szklanki (30 gramów) mąki kokosowej, pamiętaj, aby dodać 1/4 szklanki (60 ml) dodatkowych płynów.

Pamiętaj, że mąka kokosowa jest gęstsza i nie wiąże się tak łatwo jak inne mąki. Piekarze często zalecają mieszanie go z innymi mąkami lub dodawanie 1 jajka na każdą 1/4 szklanki (30g) mąki kokosowej, aby nadać produktowi końcowemu bardziej puszystą konsystencję.

Ta wyjątkowa mąka może być używana jako panierka lub do zagęszczania zup i gulaszów. Co więcej, można go używać jako środka wiążącego w przepisach na chleb wegetariański, a także do uzyskania chrupkości. 

Mąka kokosowa jest często porównywana do innych mąk bezglutenowych, takich jak mąka migdałowa, mąka z amarantusa z orzechów laskowych i mąka z ciecierzycy. Chociaż wszystkie są bogate w składniki odżywcze, ich właściwości odżywcze są bardzo zróżnicowane. Wraz z mąką z ciecierzycy i amarantusa, mąka kokosowa jest jedną z najniższych pod względem zawartości tłuszczu i najbogatszych w węglowodany.

Przy 6g na 1/4 szklanki (30g) zawiera nieco mniej białka niż mąka z ciecierzycy i migdałów, ale mniej więcej tyle samo co mąka z orzechów laskowych i amarantusa. Co ciekawe, zawiera 2–3 razy więcej błonnika niż inne mąki bezglutenowe.

Dodatkowo mąka kokosowa ma mniejszą zawartość tłuszczów omega-6 - które jemy w dużych ilościach. Tłuszcze te sprzyjają stanom zapalnym i zwiększają ryzyko wielu chorób. Mąka kokosowa jest pyszna i wszechstronna w smaku i aromacie, co czyni ją wyjątkową.

Autor Alina Petre, M. Sc., MD (Kalifornia), 8 maja 2019

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.