Facebook Pixel

Witaminy pod oczy z luteiną

Witaminy pod oczy z luteiną

Luteina – karotenoid zawierający tlen (żółty pigment), który jest również nazywany „witaminą dla oczu”.. Stosuje się go w celu zapobiegania różnym chorobom oczu, w tym związanym z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej, zaćmie, barwnikowemu zwyrodnieniu siatkówki.

Główna funkcja luteiny — filtr światła, tj. ochrona tkanek gałki ocznej przed szkodliwym działaniem światła słonecznego, w szczególności promieniowania ultrafioletowego.

Luteina i powstająca z niej zeaksantyna w tkankach oka są głównym pigmentem żółta plamka zlokalizowana w centrum siatkówki. To właśnie ten obszar odpowiada za klarowną i wysokiej jakości wizję. Luteina i zeaksantyna, wraz z witaminami C, E i beta-karotenem, są silnymi przeciwutleniaczami, które chronią organizm ludzki przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Niedawne badania wykazały trzeci karotenoid zawarty w plamce żółtej. błona oka, zwana mezo-zeaksantyną. Ten pigment nie znajduje się w pożywieniu, ale powstaje w siatkówce oka z uzyskanej luteiny.

Dzienna dawka luteiny wynosi 5 mg. Nawet przy najbardziej zbilansowanej diecie niemożliwe jest uzyskanie takiej ilości luteiny z pożywienia, dlatego zaleca się przyjmowanie dodatkowo luteiny.

Badania pokazują, że regularne stosowanie luteina przez 24 miesiące prowadzi do znacznej poprawy widzenia (30%).

Luteina najlepiej wchłania się z tłustymi potrawami.

p>

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.