Facebook Pixel

MIÓD: wartość odżywcza i właściwości lecznicze miodu

MIÓD: wartość odżywcza i właściwości lecznicze miodu

Miód wzmacnia serce, uspokaja nerwy, rewitalizuje mózg, leczy rany. Ma właściwości antybakteryjne – niektóre bakterie zabijają lepiej niż antybiotyki. Miód sprawdził się również jako produkt kosmetyczny. Do codziennego jadłospisu warto wprowadzić miód. Przyjrzyjmy się, jakie inne właściwości odżywcze i lecznicze ma miód.
Miód jest nie tylko smaczny, ale również ma właściwości prozdrowotne. Miód ma działanie bakteriobójcze. Ojciec medycyny Hipokrates zawdzięcza 111 lat życia spożywaniu dużej ilości miodu. To prawda, że współczesne badania nie potwierdziły wpływu miodu na długowieczność, ale nie wszystkie substancje pochodzące z ula zostały jeszcze w pełni rozszyfrowane i przebadane. W miodzie duże znaczenie mają enzymy. Pochodzą głównie z gruczołów ślinowych owadów. Miód zawiera nadtlenek wodoru – substancja o właściwościach bakteriostatycznych w 3% roztworze znana jest jako nadtlenek wodoru. Aktywność antybiotyczna miodu rozcieńczonego jest od 6 do 220 razy większa niż miodu nierozcieńczonego. Ponadto miód działa na prątki wąglika, Mycobacterium tuberculosis oraz chorobotwórcze dla człowieka grzyby z rodzaju Candida. Ponadto miód zawiera dużą ilość pierwiastków śladowych: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, molibden, mangan i kobalt oraz witaminy: A, B1, B2, B6, B12, C, kwas foliowy, kwas pantotenowy i biotyna.
Miód wzmacnia serce
Zawarta w miodzie acetylocholina poprawia wydolność mięśnia sercowego. Obecny w nim potas działa również na serce.
POLLEN to cenny produkt pszczeli. 100 gram miodu dostarcza organizmowi 319 kcal. Najbardziej znane na świecie są miody tymiankowe, pochodzące ze wzgórz Grecji. Często kupuj miód w plastrach. Całkowicie strawiony w mniej niż 2 godziny (dla porównania: szynka po 4 godzinach).
Miód od dawna jest używany do pielęgnacji urody. Znany ze swoich właściwości nawilżających i rozjaśniających. Zawarta w miodzie fruktoza neutralizuje skutki picia alkoholu.Jeżeli zamknięty słoik miodu przechowujemy w chłodnym miejscu (najlepsza temperatura to 6-10 stopni Celsjusza), to miód nie straci na wartości przez 23 lata. Leki miodowe i środki wzmacniające są niezbędne w okresie wzmożonej aktywności fizycznej i umysłowej, przy długotrwałych, przewlekłych chorobach, stanach wyczerpania, niedoborach minerałów i mikroelementów. Polecany szczególnie dla dzieci, osób starszych oraz osób z objawami menopauzy. Za pomocą miodu możesz szybko wzmocnić siły odpornościowe organizmu i zwiększyć apetyt.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.