Medycyna w USA: podstawa rozwoju technologii czy oszczędności na ludziach?

Medycyna w USA: podstawa rozwoju technologii czy oszczędności na ludziach?

Istnieje wiele opinii i przypuszczeń dotyczących systemu opieki zdrowotnej w Stanach Zjednoczonych. Dochody amerykańskich lekarzy są stałym tematem rozmów na temat „tam, gdzie nas nie ma”, a medycyna ubezpieczeniowa w oczach rosyjskiego konsumenta obrosła się mitami i legendami. Można długo dyskutować o wysokich kosztach usług medycznych lub ich jakości, ale według badań WHO Stany Zjednoczone należą do liderów pod względem zaspokojenia potrzeb i szacunku dla pacjentów.

Dlaczego czy Amerykanie tak bardzo ufają swoim lekarzom? Eksperci uważają, że jednym z powodów jest to, że podstawą medycyny w Stanach Zjednoczonych jest odwieczna warstwa medycyny rodzinnej.

To lekarz rodzinny stał u źródeł uzdrowienia. Lekarz od najdawniejszych czasów był specjalistą uniwersalnym, choć z różnym skutkiem leczył wszelkie możliwe schorzenia i urazy. Zapotrzebowanie na wysoko wyspecjalizowanych specjalistów pojawiło się stosunkowo niedawno, wraz z szybkim rozwojem nauki i technologii, nagromadzeniem ogromnego bagażu wiedzy medycznej, ale ograniczonym czasem na przestudiowanie tego tomu.

Stopniowo systematyczność podejście terapeutyczne do osoby, które zawsze uwzględniało w diagnozie tak ważne czynniki jak styl życia, dziedziczność, choroby przewlekłe. Tym samym przy najwyższej jakości leczenia poszczególnych schorzeń zniknęła kompleksowa wizja ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Mówiąc najprościej, leczenie jednej choroby może zaostrzyć drugą, a schematy leczenia mogą być niezgodne. Wszystko to niewątpliwie jest szkodliwe dla zdrowia, a poza tym jest nieopłacalne ekonomicznie zarówno dla pacjenta, jak i dla państwa.

Lekarz rodzinny jako podstawowa podstawa medycyny w krajach rozwiniętych gospodarczo

Medycyna w USA i wielu krajach europejskich, której głównym ogniwem są lekarze rodzinni, jest podstawą krajowej opieki zdrowotnej. Lekarz rodzinny to dziś wysoko wykwalifikowany pracownik medyczny, posiadający rozległą wiedzę zarówno w zakresie terapii, jak i odpowiednio w wielu wąskich specjalnościach, posiadający umiejętności leczenia prostych postaci różnych schorzeń, a także prowadzenia podstawowych badań diagnostycznych. Taki lekarz można uznać za lekarza osobistego, ponieważ stale monitoruje wszystkich członków rodziny, w tym coroczne badania lekarskie. W Europie nadal istnieje sytuacja, w której dynastia lekarzy prowadzi rodzinę od kilku pokoleń.

Zwykły algorytm pracy lekarza rodzinnego wygląda tak:

  1. Krok pierwszy Konsultacja w celu określenia problemu lub chorób
  2. Krok drugi Przypisanie niezbędnych badań, zarówno laboratoryjnych, jak i instrumentalnych
  3. Krok trzeci Diagnoza
  4. Krok czwarty Zalecenia i przepisanie schematu leczenia
  5. li>Krok piąty Monitorowanie wyników leczenia, a także, jeśli to konieczne, dokładniejsze badanie choroby, kierowanie pacjenta do wąskiego specjalisty.

Ponadto lekarz rodzinny prowadzi swojego pacjenta przez całe życie, dostosowując jego aktywność fizyczną i odżywianie, przepisując kompleksy witamin i suplementów diety, bez których większość Amerykanów i Europejczyków nie wyobraża sobie swojego istnienia.

Jakie są korzyści medycyny rodzinnej dla systemu zdrowia publicznego?

Przede wszystkim znaczne oszczędności kosztów. Tak, długoterminowe (około 10 lat) szkolenie lekarza ogólnego na wyspecjalizowanym uniwersytecie będzie kosztowne, szkolenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów będzie wymagało znacznych inwestycji budżetowych.

Ale zwrot może być po prostu kolosalny , bo statystyki medyczne w pełni świadczą na korzyść medycyny rodzinnej . Oto tylko niektóre z głównych wskaźników:

  • w młodym wieku (do 25 lat) osoby z chorobami sezonowymi wolą samoleczenia do 35 roku życia, ludzie częściej trafiają do lekarzy z chorobami, które zwykle są łatwe do zdiagnozowania przez doświadczonego terapeutę, takimi jak choroba wieńcowa, zapalenie stawów, cukrzyca, osteochondroza

Już na podstawie tych danych, można wyciągnąć odpowiednie wnioski. Lekarz rodzinny to prawdziwe zbawienie dla osób w wieku produkcyjnym. Tylko lekarz, który długo obserwuje pacjenta, a jeszcze lepiej od urodzenia, może zdiagnozować chorobę na wczesnym etapie, a nawet przewidzieć możliwość jej wystąpienia. Jeśli chodzi o osoby starsze, lekarz może z powodzeniem kontrolować wszystkie choroby w kompleksie, ponieważ najczęściej mają one postać stanów patologicznych, a dzięki ciągłemu monitorowaniu zapobiegają zaostrzeniu się chorób w czasie.

Wnioski

System medycyny rodzinnej w Stanach Zjednoczonych, dopracowany w najdrobniejszych szczegółach, pozwala państwu skupić się na równie ważnych rzeczach – kompleksowej opiece szpitalnej, badaniach, opracowywaniu szczepionek i leków. Wąscy specjaliści mają możliwość pracy na najnowszych technologiach na precyzyjnym sprzęcie medycznym. Państwowe programy opieki medycznej dla biednych obywateli co roku zwiększają ich koszty. Medycyna w Stanach Zjednoczonych zajmuje pierwsze miejsce na świecie pod względem wydatków na osobę.

Przeciętny Amerykanin ma ubezpieczenie pokrywające koszty lekarza rodzinnego, a wtedy wszystko zależy od stanu zdrowia i statusu finansowego osoby.

Pomimo faktu, że opracowanie i wdrożenie metod regulacji medycyny rodzinnej na poziomie państwowym wymaga wieloletnich przygotowań, coraz więcej krajów zaczyna patrzeć w tym kierunku, przyjmując doświadczenia bogatsi i stabilniejsi sąsiedzi.

Zawartość
  • Lekarz rodzinny jako podstawowa podstawa medycyny w krajach rozwiniętych gospodarczo
  • Zwykły algorytm pracy lekarza rodzinnego wygląda tak:
  • Jakie są korzyści medycyny rodzinnej dla systemu zdrowia publicznego?
  • Wnioski
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.