Facebook Pixel

Zaburzenia snu. Przyczyny i leczenie.

Zaburzenia snu. Przyczyny i leczenie.

Ostatnie badania wykazały, że wiele osób ma dziś poważne problemy ze snem. Żyjemy w takim tempie, że 8 godzin snu wydaje się zupełnie nierealne. Na domiar złego wielu z nas cierpi na bezsenność. Najczęściej, kiedy kładziemy się spać, nadal nie chcemy spać. Dlatego sen może być niespokojny, a nie regenerujący.

Większość osób, które śpią krócej niż 8 godzin, doświadcza różnych nieprzyjemnych objawów. Najczęstsze to bóle głowy, zmęczenie psychiczne, drażliwość, niedobór odporności, depresja i zmęczenie. Bezsenność może również prowadzić do halucynacji i zapaści umysłowej.

Najlepszy sposób na poprawę snu – zmień dietę i codzienną rutynę: wyeliminuj kofeinę i cukier, unikaj energicznej aktywności przed snem, idź spać w tym samym czasie, stopniowo zmniejszając światło.

Sugerowane naturalne leczenie.

Różne naturalne preparaty mogą również pomóc w poprawie snu. Leki takie jak melatonina, waleriana, 5-HTP i L-teanina są szeroko stosowane w leczeniu problemów ze snem. Ponieważ nie uzależniają, są całkowicie bezpieczne i skuteczne.

Waleriana.

Waleriana jest tradycyjnie stosowana w leczeniu bezsenności, a dziś jest akceptowaną metodą leczenia bezsenności w Niemczech, Belgii, Francji, Szwajcarii i Włoszech. Udowodniono, że Valerian jest bezpieczny, ale prawdopodobnie nie jest wystarczająco skuteczny, aby odpowiednio leczyć bezsenność. Chociaż w badaniu z udziałem 18 badanych, po dwóch tygodniach przyjmowania waleriany wykazano znaczną poprawę snu. Pozytywne wyniki uzyskano zarówno po zażyciu samego waleriany, jak i w połączeniu z innymi ziołami.

Kozłek lekarski jest często zalecany na bezsenność. Zostało to jednak udowodnione. Zażywanie go pomaga na dłuższą metę w przypadku bezsenności.  W badaniu z dwiema grupami osób połowa uczestników wzięła 600 mg ekstraktu waleriany z alkoholem na godzinę przed snem, a druga połowa wzięła placebo. Oczywiście waleriana nie działała jak pigułka nasenna – szybko i natychmiast. W ciągu pierwszych kilku tygodni w obu grupach eksperymentalnych zaobserwowano te same wyniki. Po miesiącu przyjmowania rezultaty stały się zauważalne – Valerian okazał się skuteczniejszy. Poprawę snu odnotowano u 66% biorców, natomiast w grupie placebo tylko 29% biorców zauważyło skuteczność. Inne badania wykazały poprawę w innych aspektach snu, takich jak długość snu, lęk przed snem itp. Dlatego możemy śmiało mówić o jego korzyściach dla organizmu.

Melatonina.

Nasz organizm kontroluje sen i przebudzenie za pomocą melatonina. Szyszynka wytwarza serotoninę, a następnie przekształca ją w melatoninę. W silnym świetle (np. gdy w pomieszczeniu jest dużo światła słonecznego) produkcja melatoniny spowalnia, a wręcz przeciwnie, w całkowicie ciemnym pomieszczeniu produkcja melatoniny wzrasta. Zaleca się przyjmowanie melatoniny w celu pobudzenia snu u osób, których normalny cykl jest zaburzony. Melatonina ma również bezpośrednie działanie uspokajające.

Udowodniono nawet, że melatonina jest przydatna dla osób podatnych na jet lag, ponieważ po locie może być trudno dostroić się i wejść w zwykłą codzienną rutynę .

Po licznych badaniach naukowcy odkryli pozytywne wyniki przyjmowania melatoniny na bezsenność u osób starszych i dzieci. Ponad 62% odbiorców po 4-tygodniowym kursie zauważyło poprawę u wszystkich, którzy zetknęli się z tym problemem. Warto zauważyć, że melatoninę można podawać dzieciom tylko pod nadzorem osoby dorosłej i zgodnie z zaleceniami lekarza.

Wiele osób kładzie się późno spać w sobotę i piątek, a następnie nie może zasnąć wcześnie  niedziela . Badanie wykazało, że przyjmowanie melatoniny 5 godzin przed pożądaną porą snu w niedzielę pomogło zasnąć 90% badanych. Tak więc 3 mg melatoniny przed snem pomoże poprawić jakość i długość snu.

Osoby niewidome cierpią również na bezsenność i zaburzoną codzienną rutynę, ponieważ nie mogą poruszać się za pomocą wskaźników świetlnych w dzień ani w nocy. Przyjmowanie 10 mg melatoniny dziennie może pomóc zsynchronizować codzienną rutynę.

Są ludzie, którzy nie mogą zasnąć do wczesnych godzin porannych, ich stan jest określany jako zespół „sowy”. Zaleca się również przyjmowanie melatoniny (5-10 mg 3 godziny przed snem). Melatonina może być również doskonałym substytutem książek o marzeniach (benzodiazepiny itp.). 2 mg melatoniny dziennie stopniowo wyeliminuje tabletki na bezsenność.

Inne sugerowane naturalne metody leczenia.

  • Masaż akupresurowy lub akupunktura mogą również pomóc w bezsenności . Poprawę jakości snu zauważyła ponad połowa badanych (53 z 84 osób). Zauważyli również, że zasypianie stało się łatwiejsze i szybsze. Masaż punktów biologicznie aktywnych pomaga się zrelaksować, dzięki czemu efektywność snu po takich zabiegach znacznie wzrasta. Masaż wpływa na niektóre zakończenia nerwowe (np. nadgarstki, podbródek, szyja, skronie), wysyłając w ten sposób sygnały do mózgu i działając jak tabletki nasenne.
  • Innym sposobem walki z bezsennością jest medytacja. Ten rodzaj terapii stosuje się zarówno przy bezsenności, jak i przy objawach depresji czy zmęczenia. Rezultat medytacji nie jest od razu widoczny, ma stopniowy, ale bardzo skuteczny efekt.
  • Zioła stosowane w walce z lękiem polecane są również na bezsenność. Działanie chmielu i melisy badano w połączeniu z walerianą. Po przyjęciu pacjenci zauważyli znaczną poprawę wzorców snu, łatwe budzenie się i zmniejszenie niepokoju.html' title='GABA' target='_blank'>GABA (gamma-aminomasłowy kwas) jest naturalnym środkiem uspokajającym i neuroprzekaźnikiem, który zapewnia przekazywanie impulsów nerwowych między komórkami mózgu. Dlatego suplement ten jest zalecany w leczeniu objawów związanych z lękiem, zaburzeniami nerwowymi i bezsennością.
  • Naukowcy udowodnili, że aromat olejku lawendowego sprzyja łatwemu zasypianiu. Dlatego kilka kropli olejku w dyfuzorze lub torebka suszonych ziół z lawendą pod poduszką będzie skutecznym i skutecznym narzędziem, które szybko pomoże Ci zasnąć.
  • Zaburzenia snu związane z lękiem i depresję zwykle leczy się 5-htp. Jako naturalny antydepresant, 5-htp jest również zalecany do walki z bezsennością.
  • Wiele innych preparatów ziołowych, które mogą pomóc w bezsenności, jest dość obszernych. Obejmuje Ashwagandha, Traganek, rumianek, damski pantofelek, passionflower i Czaszka.

  ;

 

Zawartość
  • Sugerowane naturalne leczenie.
  • Waleriana.
  • Melatonina.
  • Inne sugerowane naturalne metody leczenia.
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.