Facebook Pixel

Omega 3 dla kobiet w ciąży

Omega 3 dla kobiet w ciąży

Omega-3 – rodzina długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych niezbędnych dla zdrowia i rozwoju żywieniowego. Niestety nie są one syntetyzowane przez organizm ludzki i muszą być pozyskiwane z pożywienia lub suplementów.

Badania pokazują, że najważniejsza i najbardziej korzystna z rodziny omega-3 dla człowieka ciała to EPA (kwas eikozapentaenowy) i DHA (kwas dokozaheksaenowy). W naturze kwasy te zawsze działają parami, ale każdy z nich ma swoje własne funkcje. EPA jest ważna dla prawidłowego funkcjonowania serca, układu odpornościowego i walki z zapaleniem. DHA jest ważny dla funkcjonowania mózgu, wspiera widzenie i centralny układ nerwowy, co czyni go szczególnie ważnym dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Również omega-3 odgrywają ważną rolę w produkcji prostaglandyn – lipidów biologicznie czynnych substancje, które biorą udział w regulacji wielu procesów w organizmie, w tym ciśnienia krwi, krzepnięcia krwi, transmisji nerwowej, stanów zapalnych i reakcji alergicznych, funkcji nerek i przewodu pokarmowego oraz produkcji hormonów. Przy niewystarczającym spożyciu prostaglandyn w organizmie pojawia się brak równowagi, który może prowadzić do wielu poważnych chorób.

Wysokie dawki EPA i DHA są od dawna z powodzeniem stosowane w leczeniu afektywnych zaburzenia (wahania nastroju) i poprawa funkcji poznawczych. Ostatnie badania wykazały również, że kwasy omega-3 są skuteczne w leczeniu raka, zapalenia jelit, chorób autoimmunologicznych, takich jak toczeń i reumatoidalne zapalenie stawów.

Czy omega-3 dla kobiet w ciąży?

Badania pokazują, że kwasy tłuszczowe są bardzo ważne zarówno dla rozwoju układu nerwowego dziecka, jak i zdrowia matki. Niestety, te niezbędne substancje nie zawsze są obecne w diecie kobiet w ciąży, więc gdy rozwijający się płód korzysta z dawcy omega-3 matki, organizm kobiety w ciąży jest uszczuplony. Omega-3 biorą również udział w produkcji mleka matki.

Dodatkowe przyjmowanie kwasów tłuszczowych omega-3 podczas ciąży zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych u niemowląt, ma pozytywny wpływ w trakcie ciąży: zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, rozwoju późnej zatrucia. Brak kwasów omega-3 może również powodować depresję poporodową.

Najlepszym źródłem kwasów omega-3 są łosoś, tuńczyk, sardynki i śledź. Jednak wiele kobiet w ciąży słusznie obawia się jedzenia ryb z powodu możliwego zatrucia rtęcią. Dlatego odpowiednim rozwiązaniem jest pobranie oczyszczonego oleju rybiego od renomowanego producenta.

Wiele osób uważa, że olej lniany lub lniany jest równoważnym substytutem oleju rybnego lub rybiego, ale to tak nie jest. Siemię lniane zawiera krótkołańcuchowy kwas alfa-linolenowy omega-3 (ALA). Wcześniej naukowcy wierzyli, że organizm ludzki jest w stanie przekształcić ALA w EPA i DHA, ale ostatnie badania dowiodły, że tak nie jest.

Prenatalny olej rybny, Nordic Naturals, 180 kapsułek


Czy przyjmowanie kwasów omega-3 w czasie ciąży jest bezpieczne?

Zażywanie omega-3 jest nie tylko bezpieczne, ale wręcz pożądane -3s w czasie ciąży. Warto jednak zwrócić uwagę na takie punkty: 1. Producent – wybierz sprawdzonego, godnego zaufania producenta. 2. Standardy jakości – zapytaj, jakimi standardami jakości kieruje się producent. 3. Zapach – Wysokiej jakości i użyteczny olej rybny nie powinien pachnieć rybą. 4. Smak – dobrze oczyszczony olej rybny nie powinien mieć rybiego smaku.

 


Dzienne wartości dla kwasów Omega-3 (zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Badań nad Kwasami Tłuszczowymi i Lipidami):

Dzieci (od 0 do 18 miesięcy) &ndash ; 72 mg na 1 kg masy ciała (EPA + DHA);

Dzieci (od 1,5 do 15 lat) – 32 mg na 1 kg masy ciała (EPA + DHA);

Dorośli (od 15 do 115 lat) – 500 mg kwasów omega-3 (co najmniej 220 mg EPA i co najmniej 220 mg DHA)

Kobiety w ciąży i karmiące piersią 300 mg DHA 

Zawartość
  • Czy omega-3 dla kobiet w ciąży?
  • Czy przyjmowanie kwasów omega-3 w czasie ciąży jest bezpieczne?
  • Dzienne wartości dla kwasów Omega-3 (zgodnie z zaleceniami Międzynarodowej Organizacji Badań nad Kwasami Tłuszczowymi i Lipidami):
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.