Facebook Pixel

Przydatne właściwości orzechów włoskich

Przydatne właściwości orzechów włoskich

Jakie składniki odżywcze znajdują się w orzechach włoskich? Jeśli nie jesz mięsa i ryb, powinieneś uzupełnić swoje białko i kwasy tłuszczowe omega-3 orzechami. Dlaczego warto jeść orzechy włoskie?
Czy wiesz, że orzechy włoskie mogą z powodzeniem zastąpić ryby w diecie? Oba zawierają wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu i mają działanie przeciwzakrzepowe. Już 3 orzechy pokrywają dzienne zapotrzebowanie na kwasy omega-3. Zawierają również L-argininę, substancję wpływającą na rozszerzenie naczyń wieńcowych. Dlatego warto je żuć w profilaktyce oraz w przypadku chorób serca. Zawarty w orzechach kwas elagowy wzmacnia odporność, a także wiąże i neutralizuje czynniki rakotwórcze.
Wszystkie orzechy są wysokokaloryczne, a orzechy włoskie to mistrzowie: 100 g - 645 kcal.
Orzechy włoskie dla dzieci w wieku szkolnym i w ciąży kobiety
Ze względu na dużą zawartość fosforu, który ma dobry wpływ na pracę mózgu, orzechy polecane są studentom. Są również dobrym źródłem żelaza, wapnia, potasu, magnezu i cynku. Witamina E, której jest obficie, działa korzystnie na skórę, a B6 bierze udział w tworzeniu przeciwciał i czerwonych krwinek. Orzechy polecane są kobietom w ciąży, ponieważ zawierają kwas foliowy, który jest niezbędny do prawidłowy rozwój płodu. Podobne zalety ma olej z orzecha włoskiego. Może być stosowany na przykład do sałatek.
Orzechy włoskie chronią układ sercowo-naczyniowy
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i sterole roślinne, w które obfitują orzechy włoskie, mają korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy – obniża poziom złego cholesterolu, działa przeciwzapalnie, zmniejsza lepkość krwi i skłonność do tworzenia zakrzepów. Ponadto koenzym Q10 pomaga obniżyć poziom cholesterolu LDL, a L-arginina pomaga rozszerzać naczynia krwionośne, co skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi i zmniejszeniem ryzyka zawału mięśnia sercowego.
Orzechy włoskie zmniejszają ryzyko raka
Naukowcy wciąż prowadzą badania, ale już wiadomo, że kwasy zawarte w orzechach mają działanie przeciwnowotworowe – wiążą i dezaktywują czynniki rakotwórcze.
Orzechy włoskie leczą żylaki i hemoroidy. Dzieje się tak za sprawą liści orzecha włoskiego.
Orzechy włoskie poprawiają wygląd skóry dzięki zawartości cynku oraz substancji o działaniu antybakteryjnym. Wykorzystywane są również pochodzące z orzechów, witaminy A i E oraz koenzym Q10 w kosmetykach przeznaczonych dla skóry dojrzałej.
Orzechy włoskie redukują problemy żołądkowe
Orzechy włoskie mają silne właściwości bakteriobójcze – działają na paciorkowce, gronkowce, bakterie brzuszne. Mogą być również przydatne w walce z pasożytami przewodu pokarmowego.
Orzechy włoskie wzmacniają układ nerwowy
Orzechy włoskie ze względu na zawartość kwasów mają pozytywny wpływ na komórki nerwowe. Działanie to wzmacnia również znaczną ilość kwasu foliowego i magnezu.
Orzechy włoskie poprawiają pracę mózgu
Ze względu na dużą ilość fosforu orzechy włoskie mają doskonały wpływ na sprawność procesów myślowych i są szczególnie polecane osobom uczącym się. Miedź i mangan oraz kwas linolenowy mają również korzystny wpływ na pracę mózgu – tłuszcze wielonienasycone, z których organizm wytwarza kwasy tłuszczowe omega-3, będące jednym z głównych „materiałów budulcowych”; komórki mózgu.
Orzechy włoskie odżywiają włosy
Wyciąg z orzecha włoskiego ze względu na swoje właściwości można znaleźć w wielu produktach kosmetycznych do pielęgnacji włosów przetłuszczających się, a także z tendencją do łupież , ponieważ działają zmiękczająco i przeciwzapalnie na skórę głowy. A jego właściwości barwiące są często używane w szamponach i balsamach do ciemnych włosów, a także sprawiają, że włosy stają się bardziej miękkie, ponieważ zachowują kolor.

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.