Facebook Pixel

Post: dobra rzecz dla duszy i ciała

Post: dobra rzecz dla duszy i ciała

Tradycja postu śmiało powraca do życia Ukraińców. Gwarnie obchodzony jest tydzień naleśnikowy z Maslenicą, po którym następuje delikatna cisza przed Wielkanocą, a w supermarketach i kawiarniach pojawiają się sezonowe produkty i dania dla poszczących. Czym jest post z medycznego punktu widzenia i czy przyniesie korzyść nie tylko duszy, ale także ciału? – aby zrozumieć tę kwestię, wysłuchaliśmy opinii ekspertów (https://www.facebook.com/O.Skytalinska).


Z medycznego punktu widzenia post to nic innego jak zmniejszenie spożycia kalorii: praktyka zdrowotna zalecana przez lekarzy od ponad 80 lat. W ciągu 40 dni bez mięsa organizm otrzymuje mniej białka zwierzęcego. Cząsteczka emtora, która monitoruje spożycie białka, reaguje na ten niedobór i uruchamia mechanizm biosyntezy białka w samych komórkach – z nagromadzonych rezerw. Jednocześnie wewnątrzkomórkowe nagromadzenia białek zaśmiecających organizm podlegają „recyklingowi” i przekształcają się w nowe aminokwasy. W przeciwnym razie cząsteczki białka łączą się z cząsteczkami tłuszczu i tworzą lipofuscynę, starzejący się pigment, który u osób starszych pojawia się na zewnątrz w postaci brązowych plam na dłoniach i skroniach.


Przy odpowiednim zmniejszeniu spożycia kalorii zwiększa się margines bezpieczeństwa komórek, organizm odmładza się i przedłuża swoje życie. Odnowa komórkowa ma również korzystny wpływ na psychikę: większość osób, które przestrzegają postu w sposób zdyscyplinowany, zauważa po nim nie tylko przypływ sił, ale także oczyszczenie świadomości.


Aby jednak post był korzystny, należy spełnić ważny warunek – ograniczenie kaloryczne musi nastąpić bez uszczerbku dla diety! Oznacza to, że organizm musi zachować równowagę żywieniową i otrzymywać potrzebną ilość witamin i mikroelementów. Dlatego podczas postu zaleca się specjalną dietę, obejmującą rośliny strączkowe, grzyby, kupę, nasiona lnu i inne pokarmy bogate w białko roślinne.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.