Facebook Pixel

Luksusowe włosy, porcelanowa skóra: do czego służy biotyna?

Luksusowe włosy, porcelanowa skóra: do czego służy biotyna?

Zadbane włosy, mocne, zdrowe paznokcie i gładka skóra od dawna uważane są za najlepszą ozdobę kobiety. W końcu ich wygląd i stan są bardziej wymowne niż jakiekolwiek słowa! Ostatnie badania naukowców dowodzą, że aby zachować zdrowie i piękno loków, skóry i paznokci, trzeba oprzeć się na jednej z najbardziej rewelacyjnych witamin – biotynie. Dlaczego biotyna jest dziś tak popularna? I dlaczego niedobór tego składnika odżywczego jest niebezpieczny dla organizmu? 

Co to jest biotyna: badania naukowe

Biotyna jest wysoce aktywnym składnikiem odżywczym, należy do grupy witamin B. Rozpuszczalna w wodzie witamina B7 jest spożywana wyłącznie z pożywieniem, dlatego przy jej niedoborach konieczne jest przyjmowanie dodatkowych suplementów diety. Prawdopodobnie słyszałeś o suplementach biotyny, które promują wzrost włosów, gładką skórę i wzmacniają paznokcie. Ale czy są jakieś badania naukowe, które dowodzą skuteczności tej witaminy?

Jak pisze Sarah Bakercertyfikowany holistyczny trener zdrowia i żywienia, ostatnio w USA przeprowadzono 2 badania kliniczne z dobrymi wynikami. W eksperymencie wzięły udział osoby z problemami wypadania włosów. Po kilku miesiącach przyjmowania suplementu diety z biotyną, wszyscy ochotnicy odnotowali zauważalny wzrost wzrostu włosów.

Udowodniono naukowo, że biotyna bierze udział w przekształcanie tłuszczów i węglowodanów w energię, wspomaga pracę nadnerczy, pomaga zlikwidować chroniczne zmęczenie, wzmacnia układ nerwowy, a także stymuluje wzrost paznokci i regenerację komórek skóry. Przy niedoborze biotyny paznokcie najczęściej zaczynają się przerzedzać i wypadają włosy, a skóra staje się sucha i szybciej się starzeje. Suplementy diety bogate w biotynę skutecznie uzupełniają równowagę tego składnika odżywczego w organizmu, który korzystnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci.  

Witamina B7: składnik odżywczy  

Jak już pisaliśmy, biotyna to nie tylko witamina piękna, ale także wysoce aktywna substancja, która bierze udział w wielu życiowych funkcjach organizmu. Jakie są użyteczne właściwości witamina B7?

Biotyna aktywnie uczestniczy w metabolizmie węglowodanów, tłuszczów i białek, zamieniając je w energię. Enzymy zawierające biotynę aktywują w organizmie reakcje na produkcję kwasów tłuszczowych i rozkład aminokwasów.

Wzmacnia płytkę paznokcia. Udowodniono naukowo, że biotyna skutecznie wzmacnia kruche, niezdrowe paznokcie. Tak więc w jednym badaniu 8 osób z łamliwymi paznokciami otrzymywało 2,5 mg biotyny dziennie przez sześć miesięcy. W rezultacie grubość paznokci wzrosła o 25% u wszystkich uczestników. W innym badaniu 35 osób z łamliwymi paznokciami przyjmowanie 2,5 mg biotyny dziennie poprawiło stan paznokci u większości uczestników.

Utrzymuje zdrowe włosy, aktywuje jego wzrost. Badania kliniczne potwierdzają, że brak biotyny w organizmie powoduje wypadanie włosów. Ale to, czy biotyna poprawia wzrost włosów u zdrowych ludzi, nie zostało jeszcze udowodnione.

Odgrywa ważną rolę w czasie ciąży. Badania na zwierzętach wykazały, że niedobór biotyny podczas ciąży może powodować wady wrodzone u potomstwa. Należy jednak skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego składnika odżywczego podczas ciąży lub karmienia piersią.

Obniża poziom glukozy we krwi. Naukowcy odkryli, że stężenie biotyny we krwi osób chorych na cukrzycę jest znacznie niższe niż u osób zdrowych. Kilka badań wykazało również, że suplementacja biotyną w połączeniu z chromem obniża poziom glukozy we krwi u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Poprawia stan skóry.

Poprawia stan skóry.

strong> Osoby z niedoborem biotyny często doświadczają skóry problemy takie jak: nadmierna suchość, powstawanie zmarszczek mimicznych, pojawianie się wysypek i zaczerwienień, łuszczenie. Niedobór witaminy B7 może również powodować łojotokowe zapalenie skóry.

Skuteczny w leczeniu stwardnienia rozsianego. Wysokie dawki biotynę stosuje się w leczeniu stwardnienia rozsianego. Jak wykazał eksperyment naukowy, po przyjęciu dużych dawek biotyny, 23 pacjentów z postępującym stwardnieniem rozsianym poprawiło swoje zdrowie.

Jak widać, biotyna jest brana pod uwagę jeden z najpopularniejszych suplementów diety. Wspomaga zdrowie i piękno włosów, paznokci i skóry, a także posiada szereg przydatnych właściwości, które są ważne dla całego organizmu. Dla utrzymania równowagi biotyny ważne jest wzbogacanie diety o pokarmy takie jak: orzechy włoskie, migdały, banany, rośliny strączkowe, jajka, kalafior. I oczywiście bierz udział w kursach wysokiej jakości suplementów diety.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.