Facebook Pixel

Spirulina - jaka jest jej supermoc? Wymyślmy to razem

Спирулина имеет невероятно высокое содержание белка (около 65%) и содержит все 9 незаменимых аминокислот, которые человеческий организм не может вырабатывать самостоятельно.

Na Światowej Konferencji Żywności w 1974 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych nazwała spirulinę „żywnością przyszłości”. Być może określenia „super siła”, „super jedzenie” brzmią zbyt żałośnie, ale w odniesieniu do spiruliny ich stosowanie jest jak najbardziej uzasadnione. W tym artykule postaramy się zrozumieć wszystkie pytania dotyczące spiruliny i jej zalet jako kompletnej karmy o wysokiej zawartości białka i wielu innych składników odżywczych.

Co to jest spirulina?

Spirulina to jednokomórkowa cyjanobakteria (rodzaj niebiesko-zielonych alg) z klasy cyjanophyceae. Istnieje około 35 różnych rodzajów spiruliny, z których tylko dwa są spożywane przez ludzi i niektóre zwierzęta:

 • Arthrospira platensis 
 • Athrospira maxima

Rozwój tej prymitywnej rośliny był bardzo powolny w ciągu 3,5 miliona lat i był sposobem przystosowania się do warunków atmosferycznych środowiska. Efektem tej działalności było przekształcenie dwutlenku węgla w związki organiczne za pomocą wody. Do dziś spirulina wraz z innymi mikroalgami wytwarza około 60% światowego poziomu tlenu. Źródło

Biologiczny portret spiruliny

<img src="https://blog.biotusnew.pl/media/ wysiwyg='=" "="" alt="Spirulina jest jednokomórkową sinicą (rodzaj sinic) z klasy Cyanophyceae">

Spirulina zawdzięcza swoją nazwę małej spiralnej strukturze. Posiada otwartą spiralę, która pozwala włóknom swobodnie obracać się wokół osi. Spirulina ma długość do 1 mm i średnicę od 1 do 3-12 mikronów w większych odmianach mikroalg. Ta forma glonów może powstać tylko wtedy, gdy spirulina jest zanurzona w płynie. Idealne warunki wzrostu:

 • dużo światła słonecznego;
 • optymalna temperatura 35-38°C;
 • alkaliczne ciepłe środowisko (do 11 pH).

Roślina nie może rosnąć, jeśli temperatura spadnie poniżej 15-20°C. Geograficznie idealne warunki dla spiruliny to obszar pomiędzy Zwrotnikiem Raka a Zwrotnikiem Koziorożca, czyli klimat tropikalny.

Spirulina rośnie naturalnie w bogatych w minerały alkalicznych jeziorach, które można znaleźć na wszystkich kontynentach, często w pobliżu wulkanów. Największa ilość spiruliny jest obecnie skoncentrowana w trzech miejscach:

 1. Jezioro Texcoco w Meksyku.
 2. Jezioro Czad w Afryce Środkowej.
 3. Wzdłuż Great Rift Valley w Afryce Wschodniej.

Jakość spiruliny zmienia się w zależności od pory roku. Na produkt końcowy ma również wpływ:

 • ilość otrzymanego światła słonecznego;
 • jakość minerałów i składników odżywczych w wodzie;
 • warunki zbierania, suszenia i przetwarzania.

 

Historia stosowania spiruliny 

Glony były używane przez ludzi jako pokarm od czasów prehistorycznych, ale większość Spiruliny pozostawiła znaczący ślad w kulturze Azteków i plemienia Kanembu.

Cywilizacja Azteków w Meksyku i spirulina 

Pierwsza pisemna wzmianka o spirulinie jako pożywieniu wśród Azteków został wykonany w 1521 roku przez Bernala Diaz del Castillo, Hiszpana z oddziału Cortesa, który doniósł o zbiorze spiruliny z jeziora Texcoco. Aztekowie zbierali tecuitlatl (jak nazywali to w swoim języku) wokół pływających ogrodów, które stworzyli na bagnach jeziora Texcoco. Zrobili spirulinę jak bochenki chleba, mieszając ją ze skrobią kukurydzianą, susząc na słońcu i jedząc w postaci krakersów spirulinowych. Lubili też łączyć go z innym ulubionym Azteków, kakao.

W XVI wieku, kiedy hiszpańscy najeźdźcy podbili Meksyk, odkryli, że Aztekowie żyjący Dolina Meksyku w stolicy Tenochtitlan zebrała „nową żywność” z jeziora. Hiszpańscy kronikarze opisali rybaków z drobnymi sieciami, którzy zebrali ten niebieski „techuitlatl” z lagun i zrobili z niego niebiesko-zielone ciasto. Inne legendy mówią, że azteccy biegacze brali spirulinę podczas swoich maratonów.

Plemię Kanembu i spirulina w Republice Czadu 

W Republice Czadu znajduje się największe naturalne jezioro ze spiruliną - Jezioro Czad.

Lud Kanembu, rdzenna ludność regionu, mieszka w pobliżu jeziora. Spożywają dziennie 10-12 g spiruliny w postaci suchego ciasta dihe, które służy jako źródło białka, minerałów i witamin.

Lud Kanembu zbiera mokre wodorosty do glinianych garnków, następnie przecedza je przez płócienne worki i układa na piaszczystym brzegu jeziora, aby wyschło na słońcu. Półsuche glony są następnie cięte na małe kawałki i przewożone do wiosek, gdzie są suszone na słońcu na specjalnych matach. Po wyschnięciu te „ciasta” z wodorostów są sprzedawane na lokalnym rynku. W kuchni narodowej Kanebu spirulina znajduje się w około 70% potraw. Dihe placki dodaje się do sosu pomidorowo-paprykowego, kaszy jaglanej, fasoli, ryb lub mięsa.

W badaniu z 2000 rokuZauważono, że wartość lokalnej dihy zbieranej corocznie w Czadzie (około 40 ton), to ponad 100 000 USD, co stanowi istotny wkład w gospodarkę regionu.

Ponowne odkrycie Spiruliny 

W 1940 r. francuski fitolog (biolog specjalizujący się w badaniu alg i fitoplanktonu) Danjard opublikował raport na temat spożycia dihe przez plemię Kanembu w pobliżu jeziora Czad. Danjard zauważył również, że te same glony są powszechne w wielu jeziorach w Dolinie Ryftowej i były głównym pożywieniem dla flamingów żyjących wokół tych jezior. Dwadzieścia pięć lat później, w latach 1964-65, botanik belgijskiej ekspedycji transsaharyjskiej Jean Léonard doniósł o znalezieniu dziwnych zielonkawych jadalnych ciastek sprzedawanych na lokalnych targach w Fort Lamy (obecnie N'Djamena) w Czadzie. Kiedy miejscowi powiedzieli, że te ciastka zostały zrobione w jednym z obszarów w pobliżu jeziora Czad, Leonard uświadomił sobie związek między zakwitem alg a suszonymi ciastkami z rynku.

W 1967 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Mikrobiologii Stosowanej uznane Spirulina jako „niesamowita przyszłość źródła żywności”Źródło

Analiza właściwości odżywczych spiruliny wykazała:

 • wyjątkowo wysoka zawartość białka, około 60-70 procent suchej masy; 
 • zrównoważona zawartość niezbędnych aminokwasów.

Te pierwsze dane wystarczyły rozpocząć wiele projektów badawczych do celów przemysłowych w latach 70., ponieważ mikroorganizmy (drożdże, chlorella, spirulina, niektóre bakterie i pleśnie) wydawały się wówczas najbardziej bezpośrednią drogą do niedrogich białek -tak zwanych "białek jednokomórkowych".

W tym samym czasie Francuski Instytut Naftowy otrzymał od Sosa-Texcoco Ltd wniosek o i badanie zakwitów glonów występujących w zbiornikach wodnych w ich zakładzie produkcji wodorowęglanu sodu w jeziorze w pobliżu miasta Meksyk. Rezultatem było pierwsze systematyczne i szczegółowe badanie potrzeb wzrostu i fizjologii spiruliny. Badanie to, które było częścią rozprawy doktorskiej znanego uczonego Claude'a Zarucca (1966), stał się podstawą do stworzenia pierwszej na dużą skalę produkcji spiruliny.  Źródło

 

Dziś Spirulina jest produkowana ponad 22 i używane w ponad 77 krajach

Chociaż żaden mikroorganizm nie spełnił obietnicy taniego białka, spirulina ma nadal przyciągał zainteresowanie naukowców ze względu na swoje wyjątkowe właściwości odżywcze.

Dziś produkcja spiruliny kwitnie na całym świecie, tam to specjalne wydanie oraz strona internetowa Algae Industry Journal. Źródło

Dzisiaj Spirulina jest używana w:

 • dodatki do żywności; 
 • kosmetyki;
 • oleje z alg;
 • uzdatnianie wody;
 • Biopaliwo z alg

Składniki odżywcze spiruliny 

Ta wyjątkowa alga zielona jest wielofunkcyjnym suplementem diety. Jest nie tylko bogaty w witaminy i minerały, ale także oczyszcza, wzmacnia i równoważy nasz organizm. Spirulina jest również bogatym źródłem witamin z grupy B, przeciwutleniaczy, witamin C, D i E, składników mineralnych (potas, magnez, żelazo, cynk i wapń)

 

100 g suchej spiruliny

10 g suchej spiruliny

Zalecane dzienne spożycie

Białka

63g

6.3g

 

Tłuszcze

4,3 g 

0.43g

 

Węglowodany

17,8g

1,78 g

 

Chlorofil

1150 mg

115 mg

 

Magnez

319 mg

31,9 mg

250 mg

Beta-karoten

120 mg

12 mg

10mg

Tiamina (witamina B1)

1mg

100 µg

1,3 mg

Ryboflawina (witamina B2)

4,5 mg

4 50 mcg

1,6 mg

Niacyna (witamina B3)

14,9 mg

1,49 mg

16 mg

Kwas pantotenowy (witamina B5 )

1,3 mg

130 µg

7 mg

Pirydoksyna (witamina B6)

1 mg

100 µg

1,8 mg

Kobalamina (witamina B12)

0,16 mg

16 µg

2 µg

Kwas foliowy

0,027 mg

2,7 µg

220 µg

 

Spirulina i białko 

Spirulina jest niesamowitym źródłem białka. Około 60-70% suchej masy to łatwo przyswajalne białko. Jest to również dobry sposób na sprawdzenie jakości spiruliny - jeśli białko zawiera mniej niż 60% suchej spiruliny, to jakość produktu jest słaba.

Białko z alg to samo pełnowartościowe białko co np. w jajach -zawiera wszystkie najistotniejsze aminokwasy. Aminokwasy leucyna, izoleucyna i walina są dość bogate w spirulinę, podczas gdy metionina, cysteina i lizyna występują w znacznie mniejszych ilościach w porównaniu ze źródłem białka zwierzęcego.

 

Witamina B12 w Spirulinie

Spirulina zawiera aktywną formę B12 , jest łatwo metabolizowany w przewodzie pokarmowym. Uważa się, że niebieskozielone algi zawierają od dwóch do trzech razy więcej witaminy B12 niż wątroba wołowa.

Wciąż jednak istnieje nierozwiązana debata dokładnie ile zawiera B-12. Spirulina ma wiele różnych gatunków, a poziomy witamin różnią się w zależności od gatunku.

Dlatego osoby z anemią lub weganie powinni nie polegać wyłącznie na spirulinie jako jedynym źródle witaminy B12, aby zrekompensować jej niedobór.

 Karotenoidy i spirulina

Spirulina zawiera przeciwutleniający kompleks dziesięciu karotenoidów. Te mieszane karoteny i ksantofile działają w różnych częściach ciała i działają synergistycznie z innymi niezbędnymi witaminami, witaminą E, minerałami i fitoskładnikami zawartymi w spirulinie. Nawet jeśli nie spożywasz zalecanych 4-9 porcji owoców i warzyw każdego dnia, możesz uzyskać ochronę antyoksydacyjną karotenoidów dzięki spirulinie.

Te składniki odżywcze chronią układ sercowo-naczyniowy ze względu na ich wysoki potencjał antyoksydacyjny.

Mają również wpływ na stany zapalne skóry i są idealny składnik dla osób z egzemą lub łuszczycą.

Spirulina zawiera więcej witaminy A niż jakakolwiek inna roślina na świecie pomaga obniżyć poziom glukozy we krwi, zmniejsza ryzyko raka i zapobiega chorobom oczu.

Organy ds. zdrowia onkologicznego opublikowały badania wykazujące, że beta-karoten może zmniejszać ryzyko wszystkich rodzajów raka. Ponieważ wzrost zachorowań na raka wydaje się być napędzany czynnikami środowiskowymi, zwłaszcza dietą, ryzyko to można zmniejszyć poprzez zwiększenie czynników ochronnych (np. włączenie beta-karotenoidów do diety). Źródło

 

Spirulina i chlorofil 

Magnez jest głównym składnikiem chlorofilu, więc spirulina jest naturalnym źródłem magnezu. Korzystnie wpływa na pracę jelit, wzmacnia kości, bierze udział w procesach detoksykacji (krwi i limfy), oczyszczania, wzmacnia wątrobę i nerki. Wykazano również, że ma właściwości antymutagenne (Mutageny biorą udział nie tylko w genotoksyczności i kancerogenezie, ale także biorą udział w powstawaniu i patogenezie wielu przewlekłych chorób zwyrodnieniowych, w tym zaburzeń wątroby, zaburzeń neurodegeneracyjnych, zaburzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy, zapalenia stawów , przewlekłe zapalenie i proces starzenia Jednym z najlepszych sposobów na zminimalizowanie szkodliwego działania mutagenów jest stosowanie naturalnych antymutagenów). Źródło 

Chlorofil jest czasami nazywany „zieloną krwią”, ponieważ jest podobny do cząsteczki hemoglobiny u człowieka krew . Korzystny wpływ spiruliny na anemię może wynikać z podobieństwa między chlorofilem a hemoglobiną. Spirulina zawiera 1% chlorofilu, jeden z najwyższych poziomów w przyrodzie.

Kwas gamma-linolenowy w spirulinie 

Kwas gamma-linolenowy jest prekursorem prostaglandyn organizmu, głównych hormonów kontrolujących wiele funkcji. Tłuszcze nasycone w diecie i alkohol mogą powodować niedobór i hamować tworzenie prostaglandyn. Badania wykazują liczne niedobory GLA w wielu chorobach i problemach zdrowotnych, dlatego źródło GLA w diecie staje się niezwykle ważne. Innymi dobrze znanymi źródłami GLA w diecie są wyciągi z mleka matki i oleju z wiesiołka, czarnej porzeczki i nasion ogórecznika. Źródło

Paleta innych fitoskładników spiruliny

Te funkcjonalne składniki odżywcze nie mają zalecanego dziennego spożycia, ale są również znane ze swoich korzyści zdrowotnych.  Są to pigmenty i polisacharydy. Pigmenty pomagają w syntezie enzymów niezbędnych do regulacji metabolizmu w organizmie. Ciemny kolor spiruliny pochodzi z naturalnych pigmentów, które zbierają promienie słoneczne o różnej długości.

  • Fikocyjanina

Ten kompleks pigmentowo-białkowy, syntetyzowany przez niebiesko-zielone mikroalgi, zawiera około 14% spiruliny. Fikocyjanina pojawiła się miliard lat przed chlorofilem i może być uważana za prekursora chlorofilu i hemoglobiny. Wiele badań pokazuje, że stymuluje układ odpornościowy.

   • Polisacharydy 

Polisacharydy są ważną klasą polimerów biologicznych. Ich funkcja w żywych organizmach jest zwykle związana ze strukturą lub magazynowaniem. Spirulina zawiera od 15 do 25% węglowodanów i cukru. Głównymi formami węglowodanów są ramnoza i glikogen, dwa polisacharydy, które są łatwo wchłaniane przez organizm przy minimalnej interwencji insuliny. Dzięki temu spirulina dostarcza organizmowi szybkiej energii bez obciążania trzustki i bez przyspieszania hipoglikemii.

 

   • Glikolipidy i sulfolipidy

 

Glikolipidy i sulfolipidy są uważane za ważne środki przeciwnowotworowe. Są również znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych i przeciwwirusowych.

Glikolipidy mają kluczowe znaczenie w zmniejszaniu ryzyka wielu chorób przewlekłych, w tym choroba sercowo-naczyniowa i neurodegeneracyjna. Źródło

 

Korzyści zdrowotne Spiruliny

Wiele chorób zwyrodnieniowych jest powodowanych lub zaostrzanych przez wolne rodniki. Stosowanie spiruliny sprzyja wchłanianiu do organizmu przeciwutleniaczy i zasad, które dotleniają organizm, stymulując układ krążenia i limfatyczny. Twoje ciało nie zmieni się natychmiast po rozpoczęciu przyjmowania spiruliny, może to zająć trochę czasu. Ale przy dalszym stosowaniu dawki terapeutycznej zauważalne będą znaczące pozytywne zmiany.

Co daje nam regularna suplementacja spiruliną?

   • Alkalizacja — dostarczanie organizmowi tlenu. 
   • Poprawa odporności
   • Źródło żelaza -pomaga w zapobieganiu i leczeniu anemii. 
   • Korzyści  dla kobiet w ciąży (wymagane tylko po konsultacji z lekarzem).
   • Właściwości antybiotyczne i przeciwwirusowe
   • Funkcje przeciwnowotworowe i przeciwnowotworowe.

Niedokrwistość i spirulina 

Światowa Organizacja Zdrowia w 2008 r. podała, że około 2 miliardy ludzi na świecie są anemiczne i około 1,7 miliarda nie spożywa wystarczającej ilości żelaza, co naraża ich na ryzyko rozwoju anemii. Źródło Niedokrwistość jest poważną przyczyną złego stanu zdrowia, zwłaszcza u osób starszych. Diety wegetariańskie i wegańskie, a także spożywanie pokarmów ubogich w składniki odżywcze, mogą prowadzić do niedoboru żelaza w organizmie. Problemy z jelitami mogą również powodować złe wchłanianie witaminy B12, co prowadzi do innej postaci anemii i prowadzi do braku energii i incydentów naczyniowo-mózgowych.

Spirulina jest bogatym źródłem żelaza. Przyjmowanie 4-5 g spiruliny w leczeniu niewielkiego niedoboru żelaza może być tak samo skuteczne, jak przyjmowanie suplementu żelaza. przeprowadzono serię badań, których wyniki wykazały, że przyjmowanie spiruliny zwiększa poziom hemoglobiny Źródło

 

Korzyści przeciwstarzeniowe Spiruliny 

Spirulina zawiera jeden z najsilniejszych przeciwutleniaczy, beta-karoten. Wiadomo, że przeciwutleniacze pełnią funkcje przeciwstarzeniowe, dzięki czemu możemy wyglądać młodziej tak długo, jak to możliwe.

Spirulina nie może zatrzymać starzenia ciała, ale pozwoli Ci starzeć się z godnością, przy zachowaniu dobrego zdrowia na każdym etapie naszego życia.

Zmniejszenie poziom lipoprotein i triglicerydów o niskiej gęstości 

Choroby serca są główną przyczyną zgonów na świecie. Jak się okazało, spirulina pozytywnie wpływa na wiele czynników, które powodują problemy w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. Na przykład może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego, „złego” cholesterolu (LDL) i trójglicerydów, jednocześnie zwiększając „dobry” cholesterol (HDL).

W badaniu przeprowadzonym na 25 osobach z cukrzycą typu 2, 2 gramy spiruliny dziennie znacznie poprawiły ich wydajność. Źródło 

Kolejna eksploracja z osobami z wysokim poziomem cholesterolu wykazał, że 1 gram spiruliny dziennie zmniejszył trójglicerydy o 16,3%, a „zły” LDL o 10,1%Źródło

Właściwości przeciwnowotworowe Spiruliny

Niektóre dowody sugerują że spirulina ma właściwości przeciwnowotworowe.

Badania Badania na zwierzętach pokazują, że może zmniejszyć raka i rozmiar guzaŹródło

Wpływ spiruliny na raka jamy ustnej został szczególnie dobrze zbadany. jedno badanie obejmowało 87 osób z Indii z przedrakowymi zmianami w jamie ustnej zwanymi zwłóknieniem podśluzówkowym jamy ustnej. Wśród osób, które przyjmowały 1 gram spiruliny dziennie przez rok, 45% zauważyło, że ich zmiany zniknęły, w porównaniu z zaledwie 7% w grupie kontrolnej. Źródło Kiedy te osoby przestały przyjmować spirulinę, prawie połowa z nich ponownie rozwinęła nowe zmiany w następnym roku.

Spirulina i obniżanie ciśnienia krwi

Wysokie ciśnienie krwi jest często wynik zwężenia naczynia lub zmiany lepkości krwi. Zwiększa to ryzyko zawału serca lub udaru. Przyczyny nadciśnienia mogą być różne, od diety i czynników środowiskowych po stres i czynniki genetyczne.

Istnieją dowody na to, że spirulina obniża ciśnienie krwi (zarówno skurczowe, jak i rozkurczowe). ) u osób z nadciśnieniem. Źródło

Złagodzenie objawów alergicznego nieżytu nosa

FAQ - Części żywności:

Моя подруга принимает биодобавки с хлореллой и говорит, что она намного полезнее спирулины.

И спирулина, и хлорелла — это действительно суперпродукты. Они очень похожи на вкус похожи и имеют много похожих свойств. Однако эти свойства не идентичны, поэтому мы выделим некоторые различия: 

 • Спирулина содержит больше незаменимых аминокислот 
 • Спирулина содержит больше белка 
 • Спирулина является лучшим источником GLA (гамма-линолевой кислоты), «хорошего» жира, который необходим для здоровой работы мозга и сердца. 
 • Хлорелла содержит больше витамина В12 
 • Хлорелла содержит больше железа, чем спирулина 
 • Хлорелла - это зеленая водоросль, а это значит, что она содержит значительно больше хлорофилла, чем спирулина — сине-зеленая водоросль

Я купила порошок спирулины для смузи и салатов, но мне ее вкус кажется таким неприятным — я потом не могу есть эту еду. Как заставить себя?

Это нормально, спирулина — это водоросль и ее вкус может нравиться не всем, точно так же как не всем может нравиться вкус морепродуктов, рыбы или устриц. Вы можете отказаться от добавления порошка спирулины в пищу и просто принимать ее в виде капсул или таблеток.

Возможно ли выращивать спирулину самостоятельно в домашних условиях?

Да, это возможно. Вам понадобится аквариум, место с постоянным источником солнечного света в вашем доме и набор для выращивания спирулины, который можно купить в интернете. Но не забывайте, что это довольно трудоемкий и длительный процесс и, возможно, проще будет купить уже готовую продукцию?

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.