Facebook Pixel

Jak dbać o nasze stawy?

Jak dbać o nasze stawy?

Zgodnie z wynikami badań dysfunkcja stawów dotyka 30% światowej populacji. Przyczynami mogą być różne czynniki środowiskowe i sposób życia danej osoby. Leczenie i zapobieganie mogą rozwiązać ten problem, więc jakie są metody?

Staw to połączenie między kośćmi szkieletu, które są chronione przez błonę maziową i mogą się poruszać, mając między sobą przerwę. Stawy są ustawione tak, aby osoba mogła się swobodnie poruszać. Płyn maziowy to emolient do amortyzacji stawów.

Z powodu braku pierwiastków śladowych w organizmie, zdolność kręgosłupa do wzrostu i regeneracji komórek zanika. W takim przypadku osoba zostanie pozbawiona możliwości spokojnego poruszania się, odczuwania bólu, chrupania, zaczerwienienia i obrzęku stawów.

Przyczynami takich zmian w mobilności mogą być:

 • zła dieta

 • niedobór witamin, makro- i mikroelementów

 • komunikacja dziedziczna

 • brak sportu

 • Problemy z nadwagą

W ludzkie ciało ma 187 stawów. Nawiasem mówiąc, staw barkowy jest uważany za najbardziej mobilny staw. W ciągu dnia wszystkie nasze stawy poddawane są silnemu uciskowi ciała i zaczynają obwisać o 1 cm, ale wieczorem całe ciało prostuje się i wszystko układa się na swoim miejscu

W zależności od objawów choroby stawów można je podzielić na:

 • zapalenie stawów -zapalenie całego ciała

 • artroza - ból i inne zaburzenia stawów

To zapalenie może być spowodowane infekcjami, niewydolnością metaboliczną i upośledzeniem układu odpornościowego. Dlatego zapalenie stawów wpływa nie tylko na stawy, ale także na narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki i serce.

 

Jakich witamin organizm nie otrzymuje, aby wspierać zdrowie ludzkiego szkieletu kostnego i stawów?
Specjalne dodatki i witaminy mogą wzmacniać tkanki kostne i chrzęstne, które chronią narządy wewnętrzne przed różne uszkodzenia poprzez wykonywanie funkcji mięśniowo-szkieletowych.

 1. Witamina A - wzmacnia tkankę chrzęstną i kostną.

 2. Witaminy E i witamina C. Spowalnia proces starzenia, który powoduje rozrzedzenie stawów i usuwanie płynu międzychrzęstnego. Witamina C pełni rolę substancji pomocniczej, pełni funkcję antybakteryjną.

 3. Witaminy z grupy B działają jako środki przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 4. Witamina D chroni chrząstkę przed uszkodzeniem i zniszczeniem.

 5. Miedź wzmacnia tkanki kostne, chroni chrząstkę od czynników zewnętrznych i zwiększa produkcję kolagenu.

 6. Wapń jest najważniejszym pierwiastkiem śladowym, który pomaga budować kości i chrząstki, wzmacnia je wraz z działaniem witaminy D.

Oprócz zbilansowanej diety, która odgrywa ważną rolę w zdrowiu całego organizmu, zwłaszcza kości. W diecie osoby, która ma problemy ze stawami, konieczne jest dodanie pokarmów zawierających chrząstki – zimne, galaretki, buliony na kościach. Warto zauważyć, że w przypadku jakichkolwiek chorób lekarze zalecają zmianę diety, a tym samym poprawę stanu zdrowia. Nie zaleca się spożywania czerwonego mięsa i pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu. Musisz dodać do swojej diety więcej owoców morza, warzyw i owoców. Warto też wypijać 2 litry wody dziennie i zrezygnować z alkoholu.

W praktyce medycznej istnieje zabieg, który pomoże odbudować uszkodzony staw . Ta procedura to plazmafereza. Dzięki temu, łącząc lekką aktywność fizyczną i przeprowadzając ten zabieg, można bezboleśnie zapobiegać zapaleniu stawów i artrozie.

 

Przed poddaniem się leczeniu należy się skontaktować specjalista, który przepisze indywidualny zestaw ćwiczeń i zestaw leków.

Artykuł napisany przez pisarza zespołu Biotus

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.