Co niewiele osób wie o witaminie C

Co niewiele osób wie o witaminie C

Definicja naukowa

Sama nazwa „kwas askorbinowy” pochodzi od starożytnego greckiego słowa „nie-” łacińskiego scorbutus, co oznacza „szkorbut”. Tak więc dosłowne tłumaczenie to „przeciw chorobie”. Ten związek organiczny o wzorze C6H8O6 jest biologicznie aktywnym pierwiastkiem, który bierze udział w procesach biochemicznych. Niezbędna dla szkieletu i tkanki łącznej, która staje się luźna, podatna na infekcje, procesy zapalne, gdy jest jej niedostateczna.

Jest dla Z tego powodu mieszkańcy północy, którzy mają ograniczony dostęp do świeżych owoców i warzyw, cierpią na szkorbut. W rezultacie dziąsła krwawią, obluzowują się, a zęby giną. Jednak niedobór można wykryć we wczesnych stadiach i nie czekać, aż pojawi się poważna choroba.

 

Badania

Związek między niedoborem witaminy C a szkorbutem został ustalony około 90 lat temu.

Związek między witamina C i szkorbut powstała około 90 lat temu. W tym czasie po raz pierwszy uzyskano go syntetycznie. Od tego momentu rozpoczęły się poważne badania nad jego wpływem na zdrowie człowieka. Najważniejsze z nich związane są z nazwiskiem Linusa Paulinga. Spójrzmy poniżej na kilka ważnych faktów związanych z jego imieniem.

 1. Self naukowiec był dwukrotnie laureatem Nagrody Nobla za osiągnięcia w dziedzinie chemii.
 2. Jego badania nad witamina C i jej wpływ na organizm utrzymywał się przez ponad 25 lat.
 3. Naukowiec sam przyjmował codziennie ogromne dawki – nie mniej niż 10 000 mg dziennie, podczas gdy jego wydajność, aktywność zadziwiała wszystkich wokół.
 4. Kiedy zaczął go brać, prawie się nie przeziębił.
 5. Wielki naukowiec zdołał udowodnić, że to jedyna witamina, która nie jest magazynowana w organizmie -trzeba ją codziennie uzupełniać.
 6. Linus Pauline d stworzył dziesiątki formuł opartych na witaminie C, jednocześnie kategorycznie odrzucając oferty firm handlowych, aby je sprzedawać. Twierdził, że nauka powinna służyć ludziom, a nie komercji.
 7. Jego imię dla Amerykanów wiąże się z prawdziwą rewolucją w dziedzinie suplementacji: dzięki niestrudzonej pracy, publikacjom, książkom, co czwarty Amerykanin w latach 60. ubiegłego wieku brał suplementy i polecał je znajomym.
 8. Zmarł w wieku 93 lat, twierdząc na krótko przed śmiercią, że sekretem długowieczności jest zdrowa dieta, duże dawki witamina C i pozytywne emocje, silna, przyjazna rodzina.

Przeciwnicy i Zwolennicy

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem.

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Jej duże dawki obniżają poziom wolnych rodników w organizmie, zakłócają naturalny proces utleniania. W związku z tym prowadzi to do zaburzeń metabolicznych i trawiennych. Potwierdzają to nowsze badania. Na ich podstawie wielu uważa teorię Paulinga za błędną. Dlatego, pomimo wszystkich zasług dla nauki, przeciwnicy często nazywają go antynaukowcem.

W rzeczywistości wszystko ma swoje ' złoty środek. Następujące ważne punkty można uznać za argumenty „za”.

 1. Osoby, które przyjmują wystarczającą dawkę witaminy C dziennie, rzadziej chorują i szybciej wracają do zdrowia.
 2. Witamina C naprawdę spowalnia wzrost komórek rakowych.
 3. Kosmetolodzy aktywnie stosuj właściwości przeciwstarzeniowe.
 4. Jeśli chodzi o przeciwników suplementów witaminy C, mają ich własnych argumentów do wysłuchania. Opierają się one na najnowszych dowodach naukowych i klinicznych.
 5. Dawka, która jest zbyt wysoka może prowadzić do alergii.
 6. Nie udowodniono klinicznie, że witamina C pomaga leczyć przeziębienia
 7. Przedawkowanie w perspektywie długoterminowej prowadzi do braku równowagi i podatności organizmu na infekcje, zwiększając ryzyko rozwoju chorób onkologicznych i chorób serca.

Rola biologiczna

Aby zrozumieć tak sprzeczne dane, warto zrozumieć, jak witamina C wpływa na organizm.

Aby zrozumieć tak sprzeczne dane Po pierwsze, warto zrozumieć, jak witamina C wpływa na organizm. Na początek to on jest dla nas źródłem energii. Na pewno trzeba było zauważyć, jak trudno jest obudzić się rano zimą, kiedy w diecie prawie nie ma świeżych owoców i warzyw. To ważna, ale daleka od jedynej funkcja witaminy C w organizmie.

 1. Bierze udział w syntezie kolagenu. Z tego powodu ludzie, którzy dobrze się odżywiają, zawsze wyglądają młodziej niż są w rzeczywistości.
 2. Przekształca zły cholesterol w kwasy żółciowe i w naturalny sposób wspomaga ich usuwanie.
 3. Zwiększa wchłanianie hemoglobiny w jelitach.
 4. Stabilizuje równowagę ubichinolu i witaminy E.
 5. Stymuluje syntezę interferonu, naturalnego hormonu przeciwdziałającego infekcjom wirusowym. Dlatego uważany jest za naturalny immunomodulator.
 6. Bierze również udział w biosyntezie wielu aminokwasów. Jednak cały proces wciąż nie jest w pełni zrozumiały.

Niewątpliwe korzyści w rozsądnych dawkach

Na podstawie tych danych logiczne jest założenie, że wszyscy potrzebujemy witaminy C codziennie, ale w rozsądnych dawkach.

Na podstawie tych danych logiczne jest założenie, że witamina C wszyscy potrzebujemy codziennie, ale w rozsądnych dawkach. Interesujące badania przeprowadzono w 2005 roku.

 1. Udowodnili, że racjonalne odżywianie, przyjmowanie suplementów witaminy C zimą (w dziennej dawce) jest najlepszym sposobem zapobiegania przedwczesnemu starzeniu się, rozwojowi choroby Alzheimera.
 2. Ponadto suplementy witaminy C wraz ze specjalną dietą są przepisywane pacjentom z rakiem. We wczesnych stadiach choroby, a także w okresie rehabilitacji po operacjach i chemioterapii pomaga aktywować funkcje regeneracyjne i radzić sobie z chorobą.
 3. Wykazane korzyści dla osób z nadwagą. Przyspieszenie metabolizmu, zwiększony ton przyczynia się do większej aktywności i w efekcie utraty wagi.
 4. Witamina C nie leczy przeziębień i grypy. Ale przyczynia się do szybszej regeneracji i regeneracji po nich.

Jakiej dziennej dawki potrzebujemy?

Jeśli niektóre z twierdzeń Linusa Paulinga są wystarczająco kontrowersyjne, niektóre z nich nigdy nie zostały obalone. Na przykład, że witamina C nie jest syntetyzowana w organizmie i musi być dostarczana z zewnątrz. Aby w pełni zapewnić sobie witaminę, ważne jest, aby zrozumieć, jakiej dawki potrzebujemy.

Zalecane dzienne spożycie

 

Wiek (lata)

Witamina C (mg)

Niemowlęta

0-6 miesięcy

40

7-12 miesięcy

50

Dzieci

1–3

15

4–8

25

Mężczyźni

9–13

45

14–18

75

19–70

90

Ponad 70

90

Kobiety

9-13

45

14-18

65

19–70

75

> ; 70

75

Ciąża

19-50 lat

85

Kobiety karmiące

19-50 lat

120

  

Dzienna dawka może się różnić w zależności od kraju i należy ją wziąć pod uwagę przy zakupie witamin i suplementów wyprodukowanych za granicą. Dawki są obliczane przez Ministerstwo Zdrowia każdego kraju, biorąc pod uwagę specyfikę diety w regionie.

Produkty dla zdrowie i energia

coraz więcej osób woli wysokiej jakości naturalne produkty

Jeśli w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku uważano, że tylko biododatki rozwiązują problemy zdrowotne, dostarczają organizmowi wszystkiego, co niezbędne, wtedy dziś coraz więcej osób preferuje wysokiej jakości produkty naturalne bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Jak uzupełnić dietę na co dzień witamina C w całości?

Produkty z witaminą C

mg/100g

Świeża porzeczka, świeża pietruszka

200

Guawa w puszkach

180

Surowa papryka czerwona

165

Surowa zielona papryka

127

Surowe brokuły

110

Surowy czarna rzodkiewka

100

Kiwi

80

60

Pomarańcza, świeża cytryna

52

Surowy kalafior, świeży sok pomarańczowy

50

Świeże mango, klementynki, czerwona porzeczka

42

Surowy szpinak, gotowany kalafior, roszponka, surowy mniszek lekarski

35-40

Gotowanie szczaw, maliny, melon, surowy batat, wątróbka cielęca, surowa rzodkiew, surowa portulaka, gotowana kapusta

20-26

Gotowana brukiew, gotowana boćwina, surowy korzeń selera, surowy pomidor, dynia, rukola, wątróbka drobiowa, mózgi cieląt

15-19

Surowa chińska tykwa, gotowana fasola, gotowana rzepa, gotowane szparagi, gotowany szpinak

10-12

W przeciwieństwie do innych rodzajów witaminy, znajduje się w prostych, znanych i niedrogich produktach spożywczych. Dlatego z ich pomocą nie będzie trudno uzupełnić codzienną normę.

Kiedy potrzebujesz dodatkowych porcji?

Z To powiedziawszy, pytanie jest więcej niż logiczne.

Mając to na uwadze, pytanie jest więcej niż logiczne. W rzeczywistości takie sytuacje pojawiają się częściej, niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

 1. W zimie i na wiosnę prawie każdemu brakuje witamin. Niedobór witamin występuje z powodu braku lub minimalnej ilości świeżych warzyw i owoców.
 2. Palacze słabo wchłaniają witaminy i minerały, osłabiają naczynia krwionośne. Dodatkowe porcje pomagają częściowo zmniejszyć szkodliwe działanie nikotyny, przywrócić normalny poziom witamin we krwi.
 3. Podczas przeziębienia i grypy kup witamina C Twój lekarz zaleci aktywację układu odpornościowego i szybszą regenerację.
 4. Wyzdrowienie po operacji jest złożonym, czasem długotrwałym procesem. W warunkach szpitalnych nie zawsze można w pełni zjeść. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli pacjent ma problemy z połykaniem i żuciem. Następnie wszystko, co niezbędne do utrzymania i powrotu do zdrowia, podaje się pacjentom dożylnie.
 5. również niewłaściwe odżywianie beri-beri. Pokarmy mączne, smażone, słone i wędzone zawierają dużo kalorii i pożytecznych substancji w minimalnych dawkach. Dlatego, jeśli musisz przekąsić fast foody z powodu pracy w pracy, kapsułki witaminy C powinny być twoimi stałymi towarzyszami.
 6. Utrata apetytu spowodowana stresem jest poważnym powodem kupowania witaminy C.

Jak wykryć niedobory?

Istnieje kilka symptomów, które pomagają nam wcześnie wykryć niedobory:

 • uczucie zmęczenia rano, które pogarsza się wieczorem;
 • przedłużający się niedobór prowadzi do trądziku, suchości skóry, drobnych zmarszczek nawet u młodych ludzi;
 • łatwo powstają siniaki nawet przy niewielkim nacisku na skórę, które następnie znikają na długi czas;
 • nadwaga jest również uważana za jedną z funkcji;
 • częste krwawienia z nosa;
 • drażliwość, nerwowość, stres.

Jeśli masz jeden lub więcej z nich, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który pomoże dostosować dietę, dobrać optymalny kompleks.

Przeciwwskazania, środki ostrożności

 Witamina C należy do grupy leków najczęściej kupowanych na własny rachunek

Witamina C należy do grupy leków, które większość kupujących kupuje na własną rękę, wierząc, że nie może zaszkodzić. Właściwie, tak jak z ulubionymi suplementami, powinieneś uważać na to, bo będziesz musiał szybko przekonać się, że tak nie jest. Głównym problemem są przeciwwskazania, które ma nawet banalny „kwas askorbinowy”.

 1. Obecność chorób naczyniowych, takich jak żylaki, zakrzepowe zapalenie żył. Niekontrolowane spożycie może wywołać zakrzepy krwi, pogorszyć krążenie krwi.
 2. Cukrzyca. Należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze i przyjmowaniu leków, ponieważ wiele z nich zawiera cukier i prowadzi do wzrostu poziomu we krwi.
 3. Odbiór przez długi czas w dużych dawkach wywołuje odwrotny efekt -pojawia się bezsenność, mogą wystąpić reakcje alergiczne, zwiększona pobudliwość.

 

Przedawkowanie preparatów witaminy C rzadko ma poważne konsekwencje, ale mogą wystąpić wysypki, biegunka, nudności. Dlatego trzymaj się z daleka. 

Trzy najlepsze marki witaminy C

Tysiące marek w okolicy na całym świecie

Tysiące marek na całym świecie - od firm farmaceutycznych po znane marki suplementów diety w produkcji i sprzedaży witaminy C. Wśród nich na szczególne wyróżnienie zasługują.

 1. Irwin Naturals to nr 1 wśród suplementów. Głównie dlatego, że większość formuł została opracowana przez Linusa Paulinga, a firma pozostawiła je niezmienione przez prawie 50 lat.
 2. Solgar jest już dobrze znany ukraińskim nabywcom ze względu na najlepsze połączenie ceny, jakości, skuteczności tej linii leków.
 3. Pure Encapsulations zawiera hipoalergiczne formuły, które stały się kołem ratunkowym dla alergików.

Tabela porównawcza

Nazwa produktu

Marka

Cechy

Witamina C -1000, witamina C, Now Foods, C-1000, 100 tabletek

Now Foods

Wytwarzany z suszonych pokruszonych owoców dzikiej róży, odpowiedni dla osób z alergie na owoce cytrusowe

Liposomalna witamina C, mikro liposomalna C, Nutricology, 120 ml

Nutrologia

Płynna forma witaminy C, odpowiednia dla dorosłych i dzieci. Jako składniki pomocnicze zawiera fosfolipid. Doskonale wzmacnia układ odpornościowy.

Liposomalna witamina C, Solaray 400 mg, 100 kapsułek wegetariańskich

Solaray

Wyprodukowany z surowców wyłącznie pochodzenia roślinnego, nie zawiera dodatków pochodzenia zwierzęcego, dobry dla wegetarian.

Collagen Beauty, Irwin Naturals, 80 kapsułek

Irwin Naturals

Kompleks witamin i olejków przeciwstarzeniowych dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia i młodości skóry. Bogaty w witaminę C, olejki pochodzenia naturalnego.

Ester C z Bioflawonoidami, Ester-C, American Health, 500 mg, 120 kapsułek

Amerykańskie zdrowie

Unikalna forma witaminy C, która jest najlepiej przyswajalna przez organizm. Wytwarzana z owoców cytrusowych.

 

Podsumowanie

Z powyższego można wyciągnąć następujące wnioski:

 • każdy musi przyjmować witaminę C przynajmniej kilka razy w życiu;
 • ważne, aby jej nie nadużywać;
 • z zastrzeżeniem wszystkich zasad, może służyć do poprawy zdrowia i prowadzenia aktywnego trybu życia;
 • Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów.

Stosuj się do porad ekspertów, abyś Ty i Twoi bliscy byli zawsze zdrowi!

FAQ - Części żywności:

Какой витамин вы посоветуете при беременности?

Тот, который порекомендует ваш врач. В этот период лучше не принимать самостоятельных решений - важно сохранить не только ваше здоровье, но также будущего ребенка. Поэтом обратитесь в консультацию, чтобы вам помогли сделать лучший выбор.

Хроническая усталость — это как раз мой симптом. Какой лучше купить витамин С, чтобы избавиться от него?

Каждый представленный в каталоге продукт имеет ряд своих особенностей. Чтобы найти лучший, наиболее подходящий вариант, позвоните нашим консультантам по телефону или свяжитесь в онлайн чате. После разговора станет ясно, что именно вам нужно.

Как понять что препарат выбран правильно и "работает"?

Если через несколько дней после начала приема вы чувствуете себя бодрее, активнее, нет аллергических реакций — значит все хорошо. Однако, если спустя 2 недели вы не замечаете перемен, стоит обратиться к специалисту, чтобы помог выбрать другой препарат.

Покупал раньше витамин С, но появлялась аллергия. Как быть?

Если у вас сохранились старые упаковки, почитайте состав и сравните с другим препаратом - таким образом появится возможность исключить аллергены. Но даже в этой случае будьте осторожны - примите сначала 1 порцию и подождите 24 часа, чтобы убедиться в отсутствии аллергии, только после этого можно принимать полную дозировку, как это написано в инструкции.

Zawartość
 • Definicja naukowa
 • Badania
 • Przeciwnicy i Zwolennicy
 • Rola biologiczna
 • Niewątpliwe korzyści w rozsądnych dawkach
 • Jakiej dziennej dawki potrzebujemy?
 • Produkty dla zdrowie i energia
 • Kiedy potrzebujesz dodatkowych porcji?
 • Jak wykryć niedobory?
 • Przeciwwskazania, środki ostrożności
 • Przedawkowanie preparatów witaminy C rzadko ma poważne konsekwencje, ale mogą wystąpić wysypki, biegunka, nudności. Dlatego trzymaj się z daleka.
 • Trzy najlepsze marki witaminy C
 • Tabela porównawcza
 • Podsumowanie
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.