Facebook Pixel

Urazy stawów – obszary ryzyka, profilaktyka i leczenie

Urazy stawów – obszary ryzyka, profilaktyka i leczenie

Urazy stawów i więzadeł: rodzaje i obszary ryzyka

Najczęściej dotknięte są stawy kolanowe i łokciowe, w mniejszym stopniu stawy skokowe, nadgarstkowe i biodrowe.

Ból stawów łokciowych jest typowy dla sportów siłowych: każdy trening siłowy z naciskiem na mięśnie ramion może prowadzić do problemów w łokciach. Najbardziej niebezpieczne dla stawów łokciowych są wyciskanie francuskie i głębokie pompki na nierównych drążkach z ciężarami, a także ćwiczenia izolowane na biceps i triceps.

Staw kolanowy – wrażliwe miejsce dla miłośników aktywnych sportów: piłki nożnej, narciarstwa, tenisa, zapasów, gimnastyki itp. Wiążą się one z ryzykiem zwichnięć, stłuczeń i uszkodzeń aparatu więzadłowego.

Więzadła kolana mogą ulec uszkodzeniu podczas poruszania stawem po nienaturalnej trajektorii. Niezręczny ruch może doprowadzić do częściowego lub całkowitego zerwania więzadeł zewnętrznych kolana, po czym staw zaczyna zginać się nie tylko w tę iz powrotem, ale także w prawo i w lewo.

Uraz więzadeł kolana – to poważna sprawa, przez co położyła kres karierze ogromnej liczby sportowców. biegaczy – uszkodzenie chrząstki stawowej. Występuje na skutek zużycia mechanicznego z powodu ciągłego monotonnego przeciążenia (bieganie, jazda na rowerze) lub z powodu nadmiernego obciążenia pionowego (podnoszenie ciężarów, kulturystyka). Charakterystyczny znak uszkodzonej chrząstki – хруст при движениях.

Zapobieganie urazom

Jeśli staw został uszkodzony raz, zwiększa to ryzyko ponownego zranienia go. Nie oznacza to, że musisz całkowicie porzucić sport. Ale oznacza to, że musisz bardziej odpowiedzialnie podchodzić do bezpieczeństwa. Zapobieganie obrażeniom jest łatwiejsze niż ich leczenie.

1.       Postępuj zgodnie z techniką ćwiczeń. Jeśli sam nie masz jeszcze wystarczającego doświadczenia, aby kontrolować prawidłową technikę, lepiej ćwiczyć pod nadzorem wykwalifikowanego instruktora.

2.   ;     Dokładnie ugniataj. Rozgrzewka zwiększa przepływ krwi w mięśniach, zwiększa rozciągliwość ścięgien i dobrze przygotowuje je do obciążenia.

3.       Używaj ortez – bandaże mocujące staw. Zapobiegają przemieszczaniu się połączenia po nienaturalnej trajektorii, a także bezpiecznie redystrybuują obciążenie.

4.         Wyszukaj opcje. Jeśli niektóre ćwiczenia powodują dyskomfort podczas wykonywania, wypróbuj ich odmiany lub alternatywne obciążenie.

5.      ;  Biegnij na palcach. Jest to mniej traumatyczne dla kolan niż bieganie z lądowaniem na pięcie i na całej stopie.

6.    ;    Zażywaj kompleksy mineralne i witaminowe, aby wzmocnić stawy.

 

Leki wzmacniające stawy

Chrząstka rekina – naturalny środek na wzmocnienie stawów. Służy do

w celu zapobiegania chorobom stawów i kręgosłupa (choroba zwyrodnieniowa stawów, osteochondroza itp.); wzmocnienie więzadeł (również w różnych dyscyplinach sportowych); eliminacja zespołu przedłużonego bólu.

 

Glukozamina i MSM – najlepsza formuła wzmacniająca i lecząca stawy oraz odbudowująca chrząstkę. Lek nie tylko łagodzi bolesne objawy, ale także zwiększa ruchomość stawów. Obniża również poziom cholesterolu we krwi, poprawia krążenie krwi.

 

Bosvelia– roślina lecznicza o działaniu przeciwzapalnym. Polecany jest w leczeniu i profilaktyce procesów zapalnych w stawach z urazami układu mięśniowo-szkieletowego. Lek wzmacnia i odbudowuje ściany naczyń krwionośnych, poprawia krążenie kapilarne, przyspiesza odbudowę uszkodzonych tkanek, likwiduje obrzęki.

 

Zawartość
  • Urazy stawów i więzadeł: rodzaje i obszary ryzyka
  • Zapobieganie urazom
  • Leki wzmacniające stawy
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.