Facebook Pixel

Dynia - pomarańczowa bomba witaminowa

Dynia - pomarańczowa bomba witaminowa

Dynia, najsłynniejszy symbol Halloween, jest używany w medycynie ludowej, ale zapomniany w diecie...
Dynia jest jednym z tych warzyw, które są niskokaloryczne. Średnio 100 g dyni dostarcza tylko około 15 kalorii.
To warzywo polecane jest szczególnie osobom będącym na diecie do odchudzania, ze względu na niską zawartość kalorii, a także wysoką zawartość błonnika pokarmowego. Jej pomarańczowy miąższ wskazuje, że zawiera dużo beta-karotenu (prowitaminy witaminy A). Intensywność koloru pomarańczowego jest proporcjonalna do ilości tej witaminy. Dynia jest bogata w białko, witaminy z grupy B, czyli B1, B2, PP i C, zawiera dużo wapń, żelazo, magnez oraz fosfor i cynk. Znajduje zastosowanie w leczeniu chorób skóry, trudno gojących się ran, a także chorób immunologicznych. Ze względu na dużą zawartość przeciwutleniaczy stosowany jest w leczeniu miażdżycy i chorób nowotworowych.
Nasiona są bogate w olej, który zawiera specyficzny fitosterol i sole mineralne oraz niewielką ilość enzymów, żywic, cukry i związki białkowe.
W Etiopii żucie pestek dyni jest zalecane jako środek przeczyszczający.
Bardzo zdrowy olej pozyskiwany z pestek dyni. Posiada korzystny skład kwasów tłuszczowych, a także jest bogaty w witaminy i cynk. Działa przeciwzapalnie, jest stosowany w leczeniu miażdżycy. Pasuje do wszelkich sałatek.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.