Facebook Pixel

Jakich witamin potrzebują włosy?

Jakich witamin potrzebują włosy?


Aby rosnąć, być mocne i lśniące, włosy potrzebują witamin A, E, H, F, C i B. Każda z nich odpowiada za swoją funkcję i jest niezbędna, aby włosy były zdrowe, piękne i zadbany. Gdzie znajdziemy każdą z tych witamin? Co zagraża ich niedoborowi? Jakich witamin potrzebują włosy?

Włosy potrzebują szeregu witamin znajdujących się w pożywieniu – w szczególności w warzywach. Witaminy na wzrost: witamina A!
Witamina A, czyli tzw. retinol, jest bardzo ważnym składnikiem naszych włosów, ponieważ je wzmacnia.
Witamina A wpływa na metabolizm komórek nabłonka skóry. Niedobór retinolu objawia się bardzo suchymi, słabymi i rozdwojonymi końcówkami. Długotrwałe utrzymywanie tego stanu może prowadzić do spowolnienia wzrostu i wypadania włosów.
Głównym źródłem witaminy A są tkanki zwierzęce, takie jak wątroba, jaja, tłuste mięso, mleko, sery, masło. Ponadto witamina ta znajduje się również w pomidorach, papryce, marchwi, warzywach itp.
Witaminy z grupy B!
Nie mniej ważne są witaminy z grupy B. Są bezpośrednio zaangażowane w fizjologiczne procesy wzrostu włosów. Chronią je przed chorobami, a także niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych. Wyróżnia się następujące witaminy z grupy B:
Witamina B1 lub tiamina znajdują się w nasionach słonecznika.
Witamina B2 lub ryboflawina znajdują się w brokułach, mleku, jogurcie lub wieprzowinie. Wymienione dwie witaminy regulują pracę gruczołów łojowych, uczestniczą w procesach regeneracji komórek i tkanek oraz zapewniają ochronę przed powstawaniem łupieżu.
Witamina B3, czyli niacyna, jest związana z funkcjonowaniem układu sercowo-naczyniowego, powinna pomagają wytwarzać wystarczającą ilość czerwonych krwinek, a także wpływają na rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dzięki niej składniki odżywcze i tlen dostarczane są do wszystkich tkanek i komórek, w tym do włosów, zapewniając im odpowiednie odżywienie.
Witamina B5 bardzo dobrze wpływa na włosy. Poprawia ich pigmentację. Jest naturalnym lekarstwem na siwe włosy. Odgrywa ogromną rolę w procesach regeneracji. Znajdziemy ją w brokułach, a także w grzybach.
Witamina B6, czyli pirydoksyna, dostarczana jest do włosów poprzez spożywanie sardynek, bananów i wątroby. Jest niezbędny w procesie produkcji włosów, ponieważ bierze udział w podziale komórek w mieszkach włosowych. Tym samym brak tej witaminy może spowolnić wzrost włosów.
Za porost włosów odpowiada również witamina B9, czyli kwas foliowy.
A witamina B12, czyli cyjanokobalamina, wzmacnia włosy i zapobiega ich wypadaniu, znajduje się w wątrobie drobiowej i wołowinie. Niedobór tych witamin może prowadzić do nadmiernego łojotoku.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.