Facebook Pixel

Rodzaje głodu

Rodzaje głodu

Poczucie głodu jest inne. Czasami stopniowo „dojrzewa”, czasami pojawia się ostro i nagle. Czasami chcesz coś zjeść, tylko po to, by uzupełnić żołądek, a czasami – konkretnie ten kawałek „Napoleona” i nic więcej. Jakie są odczucia głodu i co je powoduje?

1. Zdrowy głód

 Kryteria:

- brak dyskomfortu: osłabienie może być odczuwalne, ale bez bolesnego stanu;

 -przyjemność z smak jedzenia;

 - nasycenie:  zjadasz dokładnie tyle, ile potrzebuje organizm i czujesz się usatysfakcjonowany.

 Zdrowy lub fizjologiczny głód występuje naturalnie, gdy wszystko, co było w żołądku, jest bezpiecznie trawione, rezerwy energii są zużywane, a organizm musi „napełnić zbiornik”. W tym samym czasie poziom glukozy spada, a układ pokarmowy zostaje aktywowany i daje o sobie znać „buczenie w żołądku”, „ślinienie się”; i inne sygnały, że organizm jest gotowy na przyjęcie nowych składników odżywczych.

2. «Mikroelementy» głód

 Kryteria:

 - uczucie dyskomfortu w tle;

-pragnienie określonych pokarmów, które nie są częścią zwykłej diety;

-przejadanie się lub uczucie niezadowolenia jest możliwe, jeśli produkty nie zostały wybrane optymalnie.

Taki głód sygnalizuje, że organizm ma niedobór określonego mikroelementu. Na przykład nagle zapragnąłem bekonu z czosnkiem lub chlebem i masłem – jest to organizm, który potrzebuje określonego mikroelementu, aminokwasu, białka lub tłuszczu określonego typu i wie z doświadczenia, że te produkty mają to, czego potrzebuje.

Jeśli dana osoba jest wrażliwa na swoje ciało, może dość wybrać i zjeść dokładnie to, czego potrzebuje. Taka wrażliwość jest zwiększona u kobiet w ciąży: one dokładnie określają, czego chcą, bez względu na to, jak egzotyczne może się wydawać z zewnątrz.

 produkty, których potrzebuje. W efekcie głód pozostaje niezaspokojony i wymaga nowego posiłku, a to, co zostało zjedzone, okazuje się dla niego dodatkowym śmieciem. Lub osoba wybiera żywność, która zawiera niezbędne pierwiastki śladowe, ale w małych ilościach lub w nieudanej kombinacji, co ponownie prowadzi do nadmiernej konsumpcji.

Można rozwinąć wrażliwość organizmu. Na przykład dietetycy ćwiczą metodę prowadzenia pytań. Pomagają skalibrować dokładnie to, co chcesz. A co najważniejsze – "przyzwyczaić" słuchaj swojego ciała przed posiłkami. Przykładem takich pytań jest: Co chcesz zjeść? Powiedzmy, że – tabliczka czekolady z orzechami. A jeśli to tylko orzechy? A jeśli czekolada, ale bez orzechów? A jeśli pijesz kakao? A jeśli nie to, to co? Ile naprawdę chcesz zjeść? Jeśli głód mikroelementów pojawia się systematycznie, warto postawić poważniejszą diagnozę. Na przykład analiza włosów pod kątem zawartości pierwiastków śladowych w organizmie. Ta analiza pozwala zbudować szczegółowy mineralogram i wybrać optymalne odżywianie lub kompleks mineralny.

3. "Insulina" głód

 Znaki:

-pojawienie się w godzinę lub dwie po jedzeniu;

- sytość na krótki czas;

- brak głębokiej przyjemności i satysfakcji z jedzenia.

Często pojawia się wieczorna chęć do lodówki wyzwalane przez uwalnianie insuliny do krwi . Insulina – to hormon trzustkowy, który reguluje poziom glukozy. A to, jak powstaje, zależy od spożywanych pokarmów, a raczej od ich indeksu glikemicznego. Przy niskim indeksie glikemicznym produktu insulina wytwarzana jest powoli iw mniejszych ilościach. I z wysokim – poziom glukozy we krwi wzrasta w ciągu pół godziny po jedzeniu, co powoduje silne uwalnianie insuliny.

Pokarmy składające się z prostych węglowodanów mają wysoki wskaźnik. Dlatego jeśli jesteś przyzwyczajony do „lekkiej kolacji”, istnieje szansa, że zostanie szybko strawiona. A to spowoduje uwolnienie insuliny i znowu będziesz „ciągnięty na przekąskę”. Błędne koło się zamyka: każda taka „przekąska” doprowadzi do wzrostu tkanki tłuszczowej i braku energii w komórkach. Dlatego ważne jest, aby móc zmienić swoje nawyki żywieniowe i jeść różne pokarmy. A jeśli „insulina” głód pojawia się często, wtedy możesz szczegółowo zrozumieć indeks glikemiczny żywności i wybrać dietę, która przywróci normalną produkcję insuliny.

Głód nie jest taki przerażający, jeśli rozumiesz jego przyczyny. Zbilansowana dieta i terminowe stosowanie wszystkich niezbędnych dla organizmu pierwiastków śladowych – klucz do zdrowego samopoczucia i przyjemnego posmaku po jedzeniu.

Zawartość
  • 1. Zdrowy głód
  • 2. «Mikroelementy» głód
  • 3. "Insulina" głód
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.