Facebook Pixel

Witamina B12 jest niezbędną witaminą do ochrony komórek, tworzenia krwi i funkcjonowania mózgu.

Witamina B12 jest niezbędną witaminą do ochrony komórek, tworzenia krwi i funkcjonowania mózgu.

Historia odkrycia witaminy B12

Droga do odkrycia i izolacji witaminy B12 była trudna i pracochłonny. W latach 80. XIX wieku, na długo przed odkryciem jakichkolwiek witamin, angielscy lekarze zdiagnozowali i opisali niedokrwistość złośliwą. Ten poważny stan powoduje, że organizm wytwarza zbyt mało czerwonych krwinek, co prowadzi do ciągłego zmęczenia, duszności, a czasem śmierci. 

W 1926 roku grupa naukowców z Harvard University eksperymentalnie odkryła, że spożywanie 200 g wątroby dziennie powstrzymuje rozwój anemii. Od tego czasu naukowcy na całym świecie starają się wyizolować i skrystalizować substancję z wątroby w celu zwalczania anemii. 

Przedtem Znalezienie tego Badania przesiewowe witamin u zwierząt zostały wykorzystane do testowania efektów różnych diet i składników odżywczych. Ale w przypadku niedokrwistości złośliwej nie było odpowiedniego zwierzęcego analogu choroby. Jedyną dostępną alternatywą było przeprowadzenie badań na ludziach. Chemicy Carl Faulkers i Randolph West z Columbia University nieustannie poszukiwali pacjentów, którzy chcieliby wziąć udział w eksperymentach z różnymi ekstraktami z wątroby. Jednak prace były bardzo powolne, anemia złośliwa była dość rzadką chorobą i czasami naukowcy musieli spędzać tygodnie na poszukiwaniu pacjentów. Ogromny skok w badaniach nastąpił po tym, jak biolog Mary Shorb odkryła bakterię, która reagowała na ekstrakty wątroby, a zatem bakterie te mogą być wykorzystywane w eksperymentach zamiast ludzi. 

Ostatecznie w 1947 Folkers i jego zespół byli w stanie wyizolować i skrystalizować maleńkie jasnoczerwone kryształki witaminy B12. W następnym roku nowy związek został przetestowany na pacjentce z niedokrwistością złośliwą, w wyniku której kobieta całkowicie pozbyła się choroby. 

Główne cechy witamina B12

 „B12

 1. B12 jest niezbędną witaminą dla naszego organizmu. Oznacza to, że nasz organizm nie jest w stanie wyprodukować go samodzielnie i możemy go jedynie uzyskać z pożywienia lub suplementów. 
 2. Podobnie jak wszystkie witaminy z grupy B, B12 jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, która jest regularnie wydalana przez organizm przez układ moczowy. 
 3. Z zasady wszystkie witaminy rozpuszczalne w wodzie nie mogą być przechowywane w organizmie, z jednym wyjątkiem. Badania wykazały, że witamina B12 może być przechowywana w wątrobie od dwóch do sześciu lat (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK114329/)
 4. Witamina B12 ma inną nazwę, kobalamina, ponieważ jej struktura chemiczna zawiera kobalt metalu ciężkiego. 
 5. Biochemicznie aktywne formy kobalaminy, które są skuteczne dla naszego organizmu to metylokobalamina i 5-adenozylokobalamina. 
 6. Organizm może bezpośrednio korzystać z biochemicznie aktywnej formy składnika odżywczego, co oznacza, że ma on natychmiastowy efekt. 
 7. B12 jest bardzo wrażliwy na powietrze i światło. Podczas gotowania żywność średnio traci około 12% tej witaminy. 

Jaki wpływ ma witamina B12 na nasz organizm?

Witamina B12 odgrywa ważną rolę w wielu procesach metabolicznych w naszym organizmie. 

B12 odgrywa ważną rolę w wielu procesach metabolicznych. Między innymi bierze udział w metabolizmie folianów, tworzeniu krwi i rozpadzie kwasów tłuszczowych. Dodatkowe centralne procesy metaboliczne, w które zaangażowana jest kobalamina

 • Kształtowanie DNA 
 • udział w regeneracji i ochronie nerwów 
 • podział komórek 
 • hematopoeza 
 • działa jako kofaktor w syntezie DNA, a także w kwasach tłuszczowych i aminokwasach.
 • procesy detoksykacji

Metabolizm kobalaminy i folianów 

Podobnie jak kobalamina, kwas foliowy należy do witamin z grupy B. Niedobór witaminy B12 powoduje niedobór kwasu foliowego, ponieważ organizm potrzebuje witaminy B12, aby przekształcić kwas foliowy w jego aktywną formę. Między innymi niedobór kwasu foliowego może prowadzić do anemii i zwiększać ryzyko chorób układu krążenia. Należy zachować ostrożność podczas przyjmowania kwasu foliowego: nadmiar kwasu foliowego może prowadzić do niedoboru noopener' title='Witamina B12'>Witamina B12.

Witamina B12 i tworzenie krwi

 witamina B12 jest ważna pomoc w tworzeniu krwi. Wspomaga proces dojrzewania czerwonych krwinek. Witamina bierze udział w tworzeniu DNA i podziale komórek, a tym samym stymuluje produkcję czerwonych krwinek.

Witamina B12 i neurony

Witamina B12 i neurony 

Witamina B12 jest również znana jako neurowitamina. Odpowiada za wytwarzanie osłonki mielinowej, która otacza komórki nerwowe jako błona. Mielina chroni komórki i wspiera sygnalizację między komórkami.

Jak możemy uzyskać witaminę B12? 

Aby witamina B12 mogła spełniać swoje ważne funkcje w organizmie, musi pochodzić z żywności lub suplementów diety.

Spożycie witaminy B12 w diecie

B12, którą spożywamy wraz z pożywieniem, najpierw trafia do żołądka. Tam kwas żołądkowy uwalnia go i wiąże się z niektórymi białkami. W jelitach wyściółka jelita cienkiego może wchłaniać witaminę i przenosić ją do krwi. Transportują białka, transkobalaminy, a następnie transportują witaminę B12 do wszystkich komórek ciała i wątroby. 

Należy o tym pamiętać że nasz organizm wchłania tylko jeden do trzech procent witaminy B12 znajdującej się w pożywieniu. Tak więc przyjmowanie pokarmu pomaga utrzymać poziom kobalaminy przez cały dzień. Jednakże, jeśli poziom transkobalaminy jest niedobór (na przykład z powodu defektu genetycznego), witamina B12 nie może być prawidłowo rozprowadzana w organizmie. Można go skutecznie przetwarzać i przyswajać tylko wtedy, gdy żołądek, trzustka i jelita funkcjonują sprawnie. Jeśli funkcja co najmniej jednego z tych narządów jest upośledzona, może to prowadzić do niedoboru witaminy B12. 

Choroby które zaburzają wchłanianie target=' _blank' rel='noopener' title='witamina B12'>witamina B12: 

 • zapalenie żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka
 • uszkodzenie wyściółki jelita cienkiego, takie jak choroba Leśniowskiego-Crohna 
 • zapalenie trzustki, zapalenie trzustki

Nasze ciała przechowują od dwóch do pięciu mikrogramów witaminy B12. Połowa z nich gromadzi się w wątrobie - i może tam pozostać przez prawie trzy lata.Jakie pokarmy zawierają witaminę B12?

Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja i mleko.

Witamina B12 znajduje się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak mięso, ryby, jaja i mleko. Algi są omawiane jako wegańska alternatywa dla źródła kobalaminy. Do tej pory jednak naukowcy odkryli tylko jedną formę tej witaminy w tak zwanych wodorostach nori, którą ludzie mogą wchłonąć. Jednak ilość witaminy B12 w nori jest zbyt niska i nie każdy organizm jest w stanie wchłonąć tę konkretną formę. Dlatego weganie muszą spożywać suplementy diety lub żywność wzbogaconą witaminą B12, taką jak soki, aby zaspokoić swoje potrzeby. 

W poniższej tabeli znajduje się przegląd pokarmów zawierających najwięcej witaminy B12. Dane podano w mikrogramach na 100 g produktu spożywczego:

Mięso i ryby

Produkty wegetariańskie

Wątroba wołowa - 91 mcg

Ser szwajcarski - 3,1 mcg

Wątroba cielęca – 60 mcg

Camembert – 2,6 µg

Wątróbka wieprzowa – 39 mcg

Ser Edam – 1,9 mcg

Nerka wołowa – 33 mcg

Makrela – 9 mcg

Jaja kurze – 1,9 mcg

Śledź – 8,5 µg

Ser miękki – 0,8 mcg

Łosoś – 4,7 mcg

Tłuste mleko – 0,4 µg

Tuńczyk – 4,3 µg

Śmietana - 0,4 μg

Jagnięcina - 2,7 μg

Jogurt – 0,4 µg

Polędwica wołowa - 2,0 mcg

Salami – 1,4 mcg

Szynka – 0,6 µg

Turcja – 0,5 µg


Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12?

  ; Aby witamina B12 skutecznie spełniała wszystkie swoje funkcje w organizmie, musimy przyjmować go codziennie z jedzeniem lub suplementami

To witamina B12 może skutecznie spełniać wszystkie swoje funkcje w organizmie, musimy przyjmuj go codziennie z jedzeniem lub suplementami. Zanim zaczniesz zażywać kobalaminę, omów z lekarzem najbardziej optymalną dawkę.

Wśród ekspertów wciąż nie ma jednomyślności opinia ekspertów na temat dziennej ilości kobalaminy. Na przykład na początku 2019 roku Niemieckie Stowarzyszenie Żywienia znacząco zmieniło swoje dawkowanie zalecenia dotyczące kierunku powiększenia. 

 • Zaleca się dzienne spożycie 4,0 mcg dla nastolatków w wieku 13 lat i starszych oraz dla dorosłych. 
 • Zapotrzebowanie na kobalaminę dla dzieci zależy od ich wieku, na przykład 0,5 mcg dla dzieci poniżej 4 miesiąca życia i 3,5 mcg dla dzieci w wieku 10 lat do 13. 
 • Kobiety w ciąży potrzebują 3,5 mikrograma, kobiety karmiące 4,0 mikrogramy dziennie (https://www.dge.de/wissenschaft/referenzwerte/vitamin-b12/) 

Narodowe instytuty zdrowia Stanów Zjednoczonych nadal zalecają dawki znacznie niższe od późniejszych zaleceń języka niemieckiego ekspertów. 

 • Na przykład dzienna dawka 2,4 mcg kobalaminy jest uważana za wystarczającą dla nastolatków w wieku 14 lat i starszych oraz dorosłych.
 • Kobiety w ciąży powinny spożywać 2,6 mcg dziennie, a kobiety karmiące piersią 2,8 mcg

 Tabela porównawcza zaleceń dotyczących dziennego spożycia witaminy B12 (w mikrogramach, mcg):

Niemieckie Stowarzyszenie Żywienia

Narodowe Instytuty Zdrowia w USA

Dzieci

0,5 – 3,5 µg

0,4 – 1,8 µg

Dorośli 

4,0 mcg (od 13 lat)

2,4 μg (od 14 lat)

Kobiety karmiące

5,5 µg

2,8 µg

Kobiety w ciąży

4,5 µg

2,6 µg

Czy nasz organizm może wytwarzać własną witaminę B12?

 Bakterie jelitowe w naszym przewodzie pokarmowym prawdopodobnie mogą produkować witamina B12, ale robią to w niewłaściwym miejscu, mianowicie w okrężnicy.

Niektóre zwierzęta, zwłaszcza przeżuwacze, mogą sami wytwarzają witaminę B12. Liczne bakterie żyjące w żołądku przeżuwaczy produkują z pożywienia kobalaminę, która jest następnie wchłaniana do krwiobiegu. To jest powód, dla którego wołowina zawiera tak dużo witaminy B12. 

Czy organizm ludzki może wytwarzać witaminę B12? Naukowcy wciąż o tym dyskutują. Bakterie jelitowe w naszym przewodzie pokarmowym mogą prawdopodobnie wytwarzać witaminę B12, ale robią to w niewłaściwym miejscu, a mianowicie w okrężnicy. I jest wchłaniany do krwiobiegu w jelicie cienkim. Dlatego wytworzona witamina nie dostaje się do krwi ani wątroby. Zamiast tego jest wydalany z organizmu przez stolec. Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 jest powszechnym problemem. Ostatnie badania wykazały, że około 6% osób w wieku poniżej 60 lat w USA i Wielkiej Brytanii ma niedobór kobalaminy. Odsetek ten wzrasta wśród osób starszych. 

Bardzo często wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z braku kobalaminy. Niedobór witaminy B12 może nie objawiać się przez długi czas. Ponieważ nasza wątroba może przechowywać tę witaminę, mogą minąć lata, zanim pojawią się objawy niedoboru. 

Jakie są przyczyny niedoboru?

Jedną z głównych przyczyn niedoboru jest niezdrowa, niezrównoważona dieta. Istnieje również kilka grup ryzyka:

 • wegan i wegetarian 
 • osoby w podeszłym wieku 
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią 
 • Osoby po operacji żołądka 
 • pacjenci z przewlekłym zapaleniem trzustki
 • Cukrzycy typu 2 
 • ludzi żyjących w stanie ciągłego stresu

Dieta wegetariańska i wegańska oraz niedobór witaminy B12

Witamina B12 znajduje się prawie wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, a weganie mogą zaspokoić swoje potrzeby jedynie poprzez suplementy diety .

Częsta przyczyna niedoboru Witamina B12 to dieta wegańska lub wegetariańska. Witamina B12 znajduje się prawie wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, a weganie mogą zaspokoić swoje potrzeby jedynie poprzez suplementy diety. Z kolei wegetarianie mogą używać sera, mleka, jajek i twarogu. Jednak te pokarmy zawierają znacznie mniej witaminy B12 niż mięso i ryby. Dlatego nawet dieta wegetariańska niesie ze sobą zwiększone ryzyko niedoboru. 

Naukowcy badają obecnie, czy zapotrzebowanie może zostać zaspokojone przez rośliny pokarmy takie jak grzyby i algi. Na przykład niektóre algi zawierają witaminę B12, ale badania wykazały, że robią to w formach, których organizm ludzki nie jest w stanie skutecznie wchłonąć.

To samo można powiedzieć o grzybach shiitake, ale badania wciąż trwają.Niedobór witaminy B12 i wiek

 W niektórych krajach prawie jedna czwarta osób powyżej 65. roku życia cierpi na niedobór witaminy B12.

Wiek jest również czynnikiem ryzyka. W niektórych krajach prawie jedna czwarta osób w wieku powyżej 65 lat cierpi na niedobór witaminy B12. Wynika to częściowo z faktu, że osoby starsze częściej cierpią na choroby przewlekłe podczas przyjmowania różnych leków. Ponadto żołądki osób starszych wytwarzają mniej kwasu żołądkowego, który jest potrzebny do uwolnienia witaminy B12 z pożywienia, aby mogła zostać wchłonięta do krwiobiegu.

Niedobór witaminy B12 u kobiet w ciąży i karmiących piersią 

Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny dostarczać witaminy B12 nie tylko ty, ale także twoje rosnące dziecko. W rezultacie mają zwiększone zapotrzebowanie na kobalaminę i powinni starać się unikać niedoboru witaminy B12 w tym okresie. Witamina B12 odgrywa kluczową rolę w rozwoju fizycznym i psychicznym nienarodzonych i noworodków. W najgorszym przypadku ostry niedobór witaminy B12 w czasie ciąży może nawet doprowadzić do poronienia. 

Niedobór witaminy B12 spowodowany przez choroby lub operacje

U osób cierpiących na zapalenie trzustki (zapalenie trzustki) często brakuje kobalaminy w organizmie . Brakuje im enzymu trypsyny, który jest niezbędny do wchłaniania witaminy B12. 

Badania wykazały również, że osoby z typem 2 cukrzyków, którzy przyjmują lek metforminę często mają niedobór kobalaminy. Najwyraźniej metformina zakłóca jej wchłanianie. 

Wchłanianie witaminy B12 jest również znacznie upośledzone po operacji żołądka.

Objawy i konsekwencje niedoboru kobalaminy

Objawy niedoboru witaminy B12 są zróżnicowane i często niespecyficzne, co utrudnia ich wykrycie

Objawy niedoboru są zróżnicowane i często niespecyficzne, co utrudnia ich wykrycie. Witamina B12 bierze udział w wielu procesach metabolicznych i energetycznych w organizmie. W konsekwencji jego niedobór pogarsza sprawność umysłową i fizyczną oraz prowadzi do spadku energii. Mogą również wystąpić następujące objawy: 

 • zmęczenie i wyczerpanie 
 • bóle głowy i trudności z koncentracją 
 • problemy z trawieniem 
 • depresja 

Nawet jeśli żaden z powyższych objawów nie występuje, pamiętaj, że przedłużający się niedobór witaminy B12 może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. 

 • Niedokrwistość

Jeśli organizm nie ma wystarczającej ilości witaminy B12, podział komórek w szpiku kostnym zostaje zakłócony, a liczba czerwonych krwinek spada. Może to spowodować niedokrwistość złośliwą. Towarzyszy mu bladość, zmęczenie, obniżona wydajność i koncentracja. 

 • Brak tlenu

 Niedobór kobalaminy również upośledza transport tlenu. Wiadomo, że witamina B12 promuje produkcję żelaza we krwi, a żelazo z kolei transportuje tlen w całym organizmie. Brak tlenu w organizmie wiąże się ze spadkiem wydolności i koncentracji, niedoborem odporności, wyczerpaniem i zmęczeniem. 

 • Zaburzenia neurologiczne 

Kobalamina jest odpowiedzialna za ochronę neuronów. Jeśli nie radzi sobie z tym zadaniem z powodu niedoboru, w rdzeniu kręgowym powstaje mniej włókien nerwowych. Może to prowadzić do takich objawów neurologicznych: 

 • nerwowość i drażliwość 
 • ból, drętwienie lub mrowienie rąk i nóg 
 • zmęczenie 


 • Depresja 

Jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości witaminy B12, prowadzi to do wzrostu ilości homocysteiny. Prowadzi to do wahań nastroju i depresji.

Naukowcy wciąż badają związek między witaminą B12, kwasem foliowym i depresją. Ogólna teoria opiera się na homocysteinie aminokwasu. Jeśli w organizmie nie ma wystarczającej ilości witaminy B12, prowadzi to do wzrostu ilości homocysteiny. Nadmiar tego aminokwasu może uszkodzić tkankę mózgową i zakłócić transmisję sygnału nerwowego. To z kolei prowadzi do wahań nastroju i depresji. 

Prowadzonych jest również wiele badań dotyczących tego, czy narkotyki puszka, zawierająca witaminę B12, kwas foliowy i witaminę B6, zmniejsza objawy depresji. Wyników nie można jeszcze nazwać 100% potwierdzonymi, ale na podstawie już dostępnych danych niektórzy badacze zalecają przyjmowanie kwasu foliowego (800 mcg dziennie) i witaminy B12 (1 mg dziennie) w leczeniu depresji. 

 • Demencja 

Objawy ciężkiego niedoboru witaminy B12 są podobne do objawów innych chorób neurologicznych - na przykład przepuklina dysku może objawiać się bólem i drętwieniem. To kolejny powód, dla którego niedobór witaminy B12 jest często diagnozowany bardzo późno. Z biegiem czasu brak witaminy B12 może zwiększyć ryzyko choroby Alzheimera. Powiązania nie zostały jeszcze definitywnie wyjaśnione, a badania jak dotąd nie przyniosły spójnych wyników. Istnieją jednak przesłanki, że optymalna podaż witamin z grupy B i kwasu foliowego może przyczynić się do poprawy sprawności umysłowej w starszym wieku. 

 • Choroby układu krążenia

 Niedobór witaminy B12 może przyczynić się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, takich jak niewydolność serca, udar i zawał serca. To prowadzi nas z powrotem do homocysteiny aminokwasu. B12 rozkłada homocysteinę i przekształca ją w inne substancje promujące metabolizm kwasu foliowego. Jeśli naszemu organizmowi brakuje witaminy B12, zaczyna rozkładać mniej homocysteiny. Zwiększa się stężenie aminokwasu, a wraz z nim ryzyko miażdżycy, czyli zwapnienia i zwężenia naczyń krwionośnych.Jest to jeden z najsilniejszych czynników ryzyka zawału serca, udaru mózgu i innych chorób sercowo-naczyniowych. 

  Inne możliwe przyczyny niedoboru  
 • Osłabienie widzenia może być również oznaką niedoboru kobalaminy. 
 • Zaangażowanie witaminy B12 w produkcję hormonów przekaźnikowych może również prowadzić do zaburzeń psychicznych, takich jak depresja i psychoza. 
 • Z powodu braku witaminy B12 zaburzony jest metabolizm energetyczny, co może prowadzić do osłabienia mięśni, wyczerpania, zmęczenia i braku koncentracji.  Niedobór może również objawiać się zaburzeniami trawienia, takimi jak utrata apetytu, biegunka, zaparcia i reakcje zapalne w jamie ustnej, żołądku i jelitach .

Sposoby naprawy niedoboru witaminy B12

 Istnieją trzy główne sposoby na poprawę poziomu witaminy B12:

Jeśli uważasz, że możesz mieć niedobór kobalaminy w organizmie, skonsultuj się z lekarzem, aby w jak największym stopniu zminimalizować konsekwencje niedoboru dla zdrowia. 

Istnieją trzy główne sposoby na poprawę poziomu witaminy B12: 

 1. Celowo włączaj do swojej diety jak najwięcej produktów bogatych w witaminę B12.
 2. Przyjmuj suplementy witaminy B12 w postaci tabletek, kapsułek lub kropli. 
 3. Zrób kurs zastrzyków z dużą dawką witaminy B.

Leki kobalaminę na naszej stronie internetowej

Witamina B12, Witamina B12

Witamina B12, Witamina B12, Solgar, 500 mcg, 100 tabletek


https://biotus .ua/ witamina-v12-witamina-b12-solgar-500-mkg-100-tab.html

witamina B12 (kobalamina) - 500 mcg, wapń (fosforan) -130 mg 

Witamina B12 (płynna), metylokobalamina, płyn B12, czyste kapsułki, 30 ml

Witamina B12 (płynna), metylokobalamina, płyn B12, czyste kapsułki, 30 ml


/b12-zhidkost-metilkobalamin-b12-liquid-pure-encapsulations-30-ml.html

Witamina B12 (metylokobalamina) - w 1ml (pełna kropla) - 1000 mcg

FAQ - Części żywności:

Как я могу подтвердить опасения, что у меня дефицит В12?

Единственный способ действительно определить, достаточно ли вы получаете витамина В12, - это попросить вашего врача сделать специальный анализ крови. Признаки дефицита B12, как правило, расплывчаты, поэтому большинство людей не осознают, что находятся в опасности. 

Если я буду принимать добавки витамина В12, может ли это придать мне дополнительную энергию и работоспособность?

Нет никаких сведений о том, что добавки кобаламина могут влиять на что-либо помимо предотвращения его дефицита.

Какая форма кобаламина лучше всего?

Метилкобаламин (метильная группа + B12), наиболее активная форма B12, она лучше всасывается и удерживается в наших тканях в более высоких количествах, чем синтетический цианокобаламин. Также метилкобаламин гораздо эффективнее используется печенью, мозгом и нервной системой.

Zawartość
 • Historia odkrycia witaminy B12
 • Główne cechy witamina B12
 • Jaki wpływ ma witamina B12 na nasz organizm?
 • Jak możemy uzyskać witaminę B12?
 • Jakie pokarmy zawierają witaminę B12?
 • Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12?
 •   ;
 • Czy nasz organizm może wytwarzać własną witaminę B12?
 • Niedobór witaminy B12
 • Dieta wegetariańska i wegańska oraz niedobór witaminy B12
 • Niedobór witaminy B12 i wiek
 • Objawy i konsekwencje niedoboru kobalaminy
 • Sposoby naprawy niedoboru witaminy B12
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.