Facebook Pixel

Czy witamina C pomaga w przeziębieniach?

Czy witamina C pomaga w przeziębieniach?

Czy witamina C pomaga przy przeziębieniu? Ta teoria była popularna na początku lat 70. ubiegłego wieku, kiedy laureat Nagrody Nobla Linus Pauling opublikował pracę na temat zapobiegania przeziębieniom za pomocą mega dawek witaminy C. Sam spożywał do 18 g witaminy C dziennie.

Jednak wyniki współczesnych badań nie zostały potwierdzone.

Rzeczywiście, witamina C jest przeciwutleniaczem i jest niezbędna do produkcji kolagenu w ludzkim ciele. Kolagen – białko, które zapewnia skórze siłę i elastyczność.

Badania wykazały również wysokie stężenie witaminy C w komórkach odpornościowych. Spożycie witaminy C przez immunocyty zwiększa się 3-krotnie w przypadku przeziębienia.

Metaanaliza 29 badań z udziałem 11306 osób wykazała, że witamina C nie zmniejsza ryzyka przeziębienia, ale zmniejsza jego nasilenie i czas trwania choroby.

Bardzo ważne jest codzienne dostarczanie wystarczającej ilości witaminy C, ponieważ nie gromadzi się ona w organizmie. 

Nasz sklep posiada duży wybór tego witamina w różnych formach: w postaci kwasu askorbinowego, askorbiniany, estry.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.