Facebook Pixel

Witamina D: najlepszy przewodnik po słonecznej witaminie

Witamina D: najlepszy przewodnik po słonecznej witaminie

Czy witamina D to witamina czy hormon?

Witamina D, po raz pierwszy zidentyfikowana jako witamina na początku XX wiek, obecnie uznawany za prohormon. W dużej mierze z powodu historycznego wypadku w latach 1920-1940 zaczęto go klasyfikować właśnie jako witaminę, a nie jako hormon steroidowy. Formalna definicja witaminy to cząsteczka organiczna (lub pokrewny zestaw cząsteczek), która jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym, który dostaje się do organizmu wraz z pożywieniem w niewielkich ilościach i jest niezbędny do normalnego funkcjonowania procesów fizjologicznych. Nacisk kładzie się tutaj na „małe ilości” i „z jedzenia”. 

Oznacza to, że organizm nie jest w stanie metabolicznie syntetyzować tę witaminę. Jednak ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe na 7-dehydrocholesterol obecny w skórze prowadzi do fotochemicznej produkcji witaminy D3. Tak więc witamina D3 staje się prawdziwą witaminą tylko wtedy, gdy zwierzę lub osoba nie ma regularnego dostępu do światła słonecznego lub promieniowania ultrafioletowego. W normalnych warunkach fizjologicznych wszystkie ssaki, w tym ludzie, mogą dzięki promieniowaniu ultrafioletowemu 7-dehydrocholesterolu obecnego w skórze wytwarzać wystarczającą ilość witaminy D3, aby zaspokoić ich potrzeby żywieniowe. 

Rola witamina D3 jako niezbędny składnik diety, w połączeniu z jej znaczeniem jako hormonu steroidowego, zyskała na znaczeniu w dziedzinie zdrowia w ciągu ostatnich 3-4 dekad. Jednak, jak pokazują statystyki, nie wszyscy są dostatecznie świadomi jego znaczenia dla naszego zdrowia. W 2006 roku odbyło się seminarium na temat stosowania witaminy D, a naukowcy i eksperci ds. żywienia wydali konsensusowe oświadczenie że „W przybliżeniu połowa starszych ludzi w Ameryce Północnej i dwie trzecie reszty świata nie otrzymuje wystarczającej ilości witaminy D, aby utrzymać zdrową gęstość kości, zmniejszyć ryzyko złamań i poprawić przyczepność zębów do szczęka. Ten niedobór witaminy D zmniejsza również siłę mięśni, zwiększa ryzyko upadków, a nawet wiąże się ze zwiększonym ryzykiem raka jelita grubego i innych poważnych nowotworów.

Odkrycie witaminy D. Historyczne przegląd 

Odkrycie witaminy D. Przegląd historyczny

b>

Pierwszy naukowy opis niedobór witaminy D (czyli krzywicy) powstał w XVII wieku.Okazuje się, że osoba z czasów starożytnych wiedziała o substancji, którą my teraz znany jako witamina D. Pierwszy naukowy opis niedoboru witaminy D (czyli krzywicy) powstał w XVII wieku. Jednak główny przełom nastąpił na początku XX wieku, kiedy rozwój żywienia jako nauki eksperymentalnej umożliwił zidentyfikowanie przyczyn wywołujących krzywicę. 

W latach 1919-1920 brytyjski naukowiec Edward Mellanby, pracując z psami hodowanymi wyłącznie w pomieszczeniach (bez światła słonecznego i ultrafioletowego), opracował dietę, która pozwoliła mu ustalić, że nowotwory kości u zwierząt są powodowane przez niedobór pewnego pierwiastka śladowego w diecie. W 1921 r. pisał: „Działanie tłuszczów w krzywicy wynika z zawartej w nich witaminy lub dodatkowego czynnika odżywczego, prawdopodobnie identycznego z witaminą rozpuszczalną w tłuszczach”. Ponadto odkrył, że olej z wątroby dorsza jest doskonałym środkiem przeciw krzywicy. 

W 1923 roku naukowcy Harry Goldblatt i Katherine Marjorie Soames odkryła, że pod wpływem światła słonecznego 7-dehydrocholesterol w ludzkiej skórze został przekształcony w substancję rozpuszczalną w tłuszczach.

Chemicy Alfred Hess i Mildred Weinstock potwierdzili związek między promieniowaniem ultrafioletowym a produkcją witaminy D. Przeprowadzili eksperymenty na szczurach z krzywicą. Zwierzęta doświadczalne karmiono kawałkami skóry wystawionymi na działanie promieniowania ultrafioletowego. Potem zaczęli wytwarzać wystarczającą ilość witaminy rozpuszczalnej w tłuszczach. To pozwoliło naukowcom zasugerować, że tę witaminę można uzyskać nie tylko z pożywienia.

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii za witaminę D

Główne właściwości witaminy D zostały przetestowane i opisane w 1928 roku w niemieckim laboratorium chemicznym pod kierunkiem słynnego chemika Adolfa Windausa. Ogromny wkład w określenie struktury i właściwości witaminy D wnieśli dwaj niemieccy naukowcy. Równolegle pracowali nad tym Heinrich Wieland w Monachium i Adolf Windaus w Getyndze. 

Do 1927 r. prace nad strukturą i chemia steroli i witaminy D przyniosła tak genialne rezultaty, że wkład Wielanda i Windausa został doceniony na najwyższym poziomie. 

W 1927 Wieland otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za pracę nad kwasami żółciowymi, a w 1928 tę samą nagrodę otrzymał Windaus za badania nad składem steroli i ich związkiem z innymi naturalnie występującymi substancjami.

Znaczenie witaminy D dla naszego organizmu

Witamina D jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla naszego zdrowia. 

Jego główne funkcje to: 

 • pomaga organizmowi przyswajać wapń
 • uczestniczy w funkcjonowaniu układu nerwowego, czyli w przekazywaniu wiadomości do iz mózgu 
 • odgrywa ważną rolę w wydajności mięśni 
 • wspiera układ odpornościowy 
 • udział w pracy przytarczyc, które biorą udział w regulacji równowagi wapniowej we krwi, poprzez komunikację z nerkami, jelitami i szkielet. Gdy dieta zawiera wystarczającą ilość wapnia i wystarczającą ilość aktywnej witaminy D, wapń z diety jest wchłaniany i wykorzystywany w całym organizmie. Jeśli spożycie wapnia jest niewystarczające lub poziom witaminy D jest niski, przytarczyce „pożyczą” wapń ze szkieletu, aby utrzymać poziom wapnia we krwi na odpowiednim poziomie.

Rodzaje witaminy D i sposób jej metabolizmu

Czynniki wpływające na zdolność organizmu do syntezy witaminy D to szerokość geograficzna, pora roku, pora dnia, obecność chmur i /lub smog, zawartość melaniny w skórze, stosowanie kremu przeciwsłonecznego.

Istnieją dwa główne rodzaje witaminy D :

 1. Witamina D2 (ergokalcyferol) - syntetyzowana przez rośliny i nie wytwarzana przez organizm ludzki 
 2. Witamina D3 (cholekalcyferol) - wytwarzana jest w dużych ilościach w skórze pod wpływem promieni słonecznych. Może być również spożywany ze źródeł zwierzęcych 

Te dwie formy są ogólnie równoważne i obie skutecznie zwiększają poziom witaminy D w organizmie człowieka. Jednak witamina D2 jest mniej skuteczna w wyższych dawkach.

Czynniki, które wpływają na zdolność organizmu do syntezy witaminy D:

span>

 • szerokość geograficzna 
 • sezon
 • pora dnia
 • obecność chmur i/lub smogu
 • zawartość melaniny w skórze
 • stosowanie kremu przeciwsłonecznego

puszka puszka otrzymujemy wystarczającą ilość witaminy D z samego słońca?

Niektórzy ludzie mogą uzyskać wystarczającą ilość witaminy D tylko ze światła słonecznego. Zależy to od koloru skóry, pory dnia, położenia geograficznego.Niektórzy ludzie będą w stanie uzyskać wystarczającą ilość witaminy D z samego światła słonecznego. Zależy to od koloru skóry, pory dnia i położenia geograficznego. 

Osoby mieszkające bliżej równika otrzymują więcej światła słonecznego . Na półkuli północnej od listopada do lutego ludzie mają niedobór witaminy D uzyskiwanej ze światła słonecznego. 

Ilość melaniny, zawarta w ludzkiej skórze wpływa również na ilość produkowanej witaminy D. Mniej melaniny prowadzi do jaśniejszej skóry, która jest praktycznie niechroniona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Osoby z większą ilością melaniny w skórze mają lepszą ochronę przed słońcem, ale produkowanie witaminy D zajmuje więcej czasu. Osoby pochodzenia częściej mają niedobór witaminy D.

Niektórzy ludzie nie mogą wchłonąć wystarczającej ilości witaminy D ze światła słonecznego z powodu pewnych czynników stylu życia. Na przykład 

 • osoby pracujące w nocy pozostają w domu w ciągu dnia
 • ludzie, którzy zawsze dokładnie zakrywają całe ciało ubraniem
 • Użytkownicy z wysokim SPF na co dzień

Nie zapominaj, że nasz organizm może jednorazowo wytwarzać tylko określoną ilość witaminy D.  Dlatego absorpcja promieni ultrafioletowych przekraczająca normę może powodować oparzenia skóry, przedwczesne starzenie się i zwiększać ryzyko raka skóry. 

Inne  źródła witaminy D

Twardy ser, zwłaszcza cheddar, zawiera około 6 IU witaminy D3 na 30 gramów.

Chociaż żywność nie jest głównym źródłem witaminy D, możemy ją znaleźć w następujących produktach spożywczych:

 • wzmocnione mleko, chleb i płatki zbożowe (patrz informacje o opakowaniu) 
 • jajka, zwłaszcza żółtka 
 • twardy ser, zwłaszcza cheddar 
 • jogurt 
 • sardynki
 • łosoś 

Zawartość witaminy D w różnych produktach spożywczych

Produkty

Zawartość witaminy D w międzynarodowych IU

Olej z wątroby dorsza, 1 łyżka 

1360

Łosoś, 85g gotowany

447

Tuńczyk w puszkach, 85g

154

Wzmocniony sok pomarańczowy, 1 szklanka

137

Mleko wzbogacone, 1 szklanka

115-124

Jogurt, wzbogacony 20% witaminą D w zalecanej dziennej porcji, 170 g

80

Sardynki w puszkach, 2 sztuki

46

Wątroba wołowa, 85g gotowana

42

Żółtko jaja, 1 duże

41

Płatki owsiane, wzbogacone 10% zalecanej dziennej dawki witaminy D, 1 szklanka 

40

ser szwajcarski, 30 r

6

Zalecane dzienne spożycie 

Nie jest łatwo określić jednorazową dzienną dawkę witaminy D, gdyż zależy ona bezpośrednio od czasu ekspozycji na sun. Nie jest łatwo określić pojedynczą dzienną dawkę witaminy D, ponieważ zależy to bezpośrednio od ilości czasu spędzanego na słońcu. Różni się w zależności od osoby i zależy od wielu czynników wymienionych powyżej. 

Z tego powodu zalecenia są oparte na zalecane dawki pod warunkiem, że dana osoba otrzyma minimalną ilość słońca. Zalecane spożycie w jednostkach międzynarodowych. 

Na przykład Rada ds. Żywności i Żywienia w amerykańskim Instytucie Medycynyustaw zalecane dzienne spożycie witaminy D, czyli dzienna dawka wystarczająca do utrzymania zdrowych kości i prawidłowy metabolizm wapnia u zdrowych osób. W poniższej tabeli dawki są podane zarówno w jednostkach międzynarodowych (j.m.), jak i mikrogramach (mcg). Aktywność biologiczna 40 IU jest równa 1 mcg

Wiek

Mężczyźni

Kobiety

0-12 miesięcy

400 j.m. (10 µg)

400 j.m. (10 µg)

1-13 lat

600 IU (15 µg)

600 IU (15 µg)

14-18 lat

600 IU (15 mcg)

600 IU (15 µg)

19-50 lat

600 j.m. (15 µg)

600 j.m. (15 µg)

51-70 lat 

600 IU (15 µg)

600 IU (15 µg)

˃70 lat

800 IU (20 µg)

800 IU (20 µg)

Nie zapominaj, że chociaż witamina D3 jest produktem dostępnym bez recepty, jest hormonalna i powinna być stosowana wyłącznie pod profesjonalnym nadzorem lekarza. Proste badanie krwi może określić poziom witaminy D i określić, czy potrzebujesz jej więcej.

Kto szczególnie potrzebuje suplementów witaminy D?

b>

Każdy, kto spędza bardzo mało czasu na świeżym powietrzu w okresie letnim, potrzebuje suplementacji witaminy D, w tym freelancerzy, pracownicy sklepów, pracownicy biurowi , pracownicy magazynowi, pracownicy nocnej zmiany.

 • dzieci 
 • dzieci i nastolatkowie, którzy spędzają niewiele czasu poza domem
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • osoby powyżej 65 roku życia 
 • Ludzie o ciemniejszych odcieniach skóry pochodzenia azjatyckiego, afrykańskiego, afrokaraibskiego i bliskowschodniego 
 • każdy, kto latem spędza bardzo mało czasu na zewnątrz, w tym freelancerzy, pracownicy sklepów, pracownicy biurowi, pracownicy magazynów, osoby pracujące na nocnej zmianie 
 • każdy żyjący w zanieczyszczonym środowisku

Badania medyczne nad zastosowaniem witaminy D w określonych chorobach

Studia pokaż że ludzie otrzymujący wystarczającą ilość witaminy D i wapnia mogą spowolnić utratę masy kostnej, zapobiegać osteoporozie i redukować złamania kości.

 1. Rak. Badania pokazują, że witamina D, szczególnie w połączeniu z wapniem może pomóc w zapobieganiu niektórym rodzajom raka. 
 2. Zdrowie poznawcze. Powszechnie sprawdzone rola witaminy D w zdrowiu poznawczym. W jednym małym badaniu z udziałem osób dorosłych w wieku 60 lat i starszych poddawanych leczeniu demencji naukowcy odkryli, że przyjmowanie suplementu witaminy D pomogło poprawić ich funkcje poznawcze. 
 3. Choroby dziedziczne. Dodatki zawierające witamina D może być stosowana w leczeniu zaburzeń dziedzicznych wynikających z niezdolności do wchłaniania lub przetwarzania witaminy D, takich jak rodzinna hipofosfatemia. 
 4. Stwardnienie rozsiane. Badania pokazują że długotrwałe stosowanie witaminy D zmniejsza ryzyko stwardnienia rozsianego. 
 5. Osteomalacja. Suplementy witaminy D są stosowane w leczeniu osób dorosłych z ciężkim niedoborem witaminy D powodującym utratę minerałów kostnych, ból kości, osłabienie mięśni i zmiękczenie kości (osteomalację). 
 6. Osteoporoza. Badania pokazują, że osoby otrzymujące wystarczającą ilość witaminy D i wapnia mogą spowolnić utratę masy kostnej, zapobiegać osteoporozie i zmniejszyć liczbę złamań kości. 
 7. Łuszczyca. Witamina D Zastosowanie lub preparat do stosowania miejscowego zawierający kalcypotrien/kalcypotreol (syntetyczną pochodną kalcytriolu, postaci witaminy D), może leczyć łuszczycę. 
 8. krzywica. To rzadkie zaburzenie rozwija się u dzieci z niedoborem witaminy D. Suplementacja witaminy D może zapobiegać i leczyć problem.

Medyczna definicja witaminy D Niedobór D

Obecnie nie ma jednego określonego poziomu niedoboru witaminy D.Naukowcy stosują nanogramy na mililitr (ng/ml), aby zmierzyć poziom witaminy D we krwi. 

Obecnie nie ma jednego zdefiniowany poziom niedoboru witaminy D. Niektórzy eksperci klasyfikują niedobór jako mniej niż 12 ng/ml witaminy D we krwi i twierdzą, że poziom poniżej 20 ng/ml jest zbyt niski, aby wspierać zdrowie kości. 

Jednak inni eksperci uważają, że poziom powinien być wyższy i już mają niedobór już 30 ng/ml.

Objawy niedoboru witaminy D

 • krzywica. Jest to stan, w którym kości stają się miękkie, co może powodować ich deformację. 
 • Ból kości i mięśni, osłabienie mięśni, skurcze mięśni. 
 • Osteoporoza. Prowadzi to do łamliwości kości i częstych złamań. 
 • Wahania nastroju
 • Depresja
 • Uporczywe zmęczenie

Co może powodować niedobór witaminy D?  ;

Niedobór witaminy D może być spowodowany pewnymi schorzeniami, takimi jak: 

 • mukowiscydoza
 • Choroba Leśniowskiego-Crohna i celiakia : te choroby uniemożliwiają jelitom wchłanianie wystarczającej ilości witaminy D dzięki suplementacji. 
 • operacja odchudzająca, która zmniejsza rozmiar żołądka i/lub omijają część jelita cienkiego, bardzo utrudniają uzyskanie wystarczającej ilości niektórych składników odżywczych, witamin i minerałów. Tacy pacjenci powinni być pod ścisłym nadzorem lekarza i przyjmować witaminę D oraz inne suplementy przez całe życie. 
 • otyłość: wskaźnik masy ciała ponad 30 wiąże się z niższym poziomem witaminy D
 • schoroby nerek i wątroby: choroby te zmniejszają ilość enzymu potrzebnego do przekształcenia witaminy D w użyteczną formę w organizmie. Brak tego enzymu prowadzi do niewystarczającego poziomu aktywnej witaminy D w organizmie.

Inne czynniki prowadzące do niedoboru witaminy D

Wiek: Zmniejsza się zdolność skóry do wytwarzania witaminy D z wiekiem.

Mobilność: osoby, które są stale w domu lub rzadko wychodzą na zewnątrz (na przykład ludzie w domach opieki i innych zamkniętych instytucjach) nie mogą wykorzystywać ekspozycji na słońce jako źródła witaminy D. 

Kolor skóry: Ciemna skóra wytwarza mniej witaminy D niż jasna skóry. 

Karmienie piersią: mleko kobiece zawiera tylko znikomą zawartość coli Jakość witaminy D. Dlatego w przypadku niemowląt karmionych wyłącznie piersią istnieje ryzyko, że nie otrzymają wymaganej ilości witaminy D. 

Czy możliwe jest przedawkowanie na witaminę D?

Witamina D, jak każdy inny lek, w ilościach przekraczających rozsądne limity, może zaszkodzić organizmowi. Logiczne jest założenie, że przedawkowanie nie może wynikać z długotrwałej ekspozycji na słońce. Jest to możliwe tylko podczas przyjmowania suplementów witaminy D. Zdarza się to dość rzadko, na przykład w przypadkach, gdy dana osoba przyjmuje zbyt dużo witaminy przez długi czas (rok lub dłużej). 

Objawy nadmiaru witaminy D we krwi: 

 • vomit 
 • nudności 
 • utrata apetytu 
 • zaparcia 
 • utrata wagi 
 • słaba 
 • uszkodzenie nerek 

Przyjmowanie zbyt dużej ilości witaminy D może zwiększyć poziom wapnia we krwi. Może to powodować problemy zdrowotne, takie jak dezorientacja i problemy z sercem. 

Ponadto niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z suplementami witaminy D, które może znacznie zmniejszyć ich skuteczność. 

Możliwe interakcje witaminy D z innymi lekami

Aluminium. Długotrwałe przyjmowanie witaminy D i środków wiążących fosforany zawierających glin może powodować szkodliwy wysoki poziom aluminium u osób z niewydolnością nerek. 

Leki przeciwdrgawkowe. Leki przeciwdrgawkowe fenobarbital i fenytoina zwiększają rozkład witaminy D i zmniejszają wchłanianie wapnia. 

Atorwastatyna (Lipitor). Spożycie witaminy D może wpływać na wchłanianie statyn. 

Kalcypotrien (Dovonex). Nie przyjmuj witaminy D z tym lekiem na łuszczycę. Połączenie może zwiększać ryzyko zbyt dużej ilości wapnia we krwi (hiperkalcemia). 

Cholestyramina (Prevalite). Przyjmowanie tego leku w celu utraty wagi może zmniejszyć wchłanianie witaminy D. 

Substraty cytochromu P450 3A4 (CYP3A4). Używaj witaminy D ostrożnie, jeśli przyjmujesz leki zawierające te enzymy. 

Digoksyna (lanoxin ). Unikaj przyjmowania dużych dawek witaminy D z tym lekiem nasercowym. Wysokie dawki witaminy D mogą powodować hiperkalcemię, co może zwiększać ryzyko śmiertelnych problemów z sercem związanych z digoksyną. 

Diltiazem (Kardizem , Tiatsak). Unikaj przyjmowania dużych dawek witaminy D z tym lekiem na ciśnienie krwi. Wysokie dawki witaminy D mogą powodować hiperkalcemię, co znacznie zmniejszy skuteczność leku. 

Orlistat ( Xenical, Alli). Przyjmowanie tego leku na odchudzanie może zmniejszyć wchłanianie witaminy D. 

Diuretyki tiazydowe. Leki te mogą zmniejszać wydalanie wapnia z moczem. Może to prowadzić do hiperkalcemii, jeśli przyjmujesz witaminę D. 

Steroidy . Przyjmowanie leków steroidowych, takich jak prednizon, może zmniejszać wchłanianie wapnia i zaburzać produkcję witaminy D. 

Pobudzające środki przeczyszczające. Długotrwałe stosowanie dużych dawek pobudzających środków przeczyszczających może zmniejszyć wchłanianie witaminy D i wapnia. 

Verapamil (Verelan, Kalan). Unikaj przyjmowania dużych dawek witaminy D z tym lekiem na ciśnienie krwi. Wysokie dawki witaminy D mogą powodować hiperkalcemię, co może zmniejszać skuteczność leku.

Produkty z witaminą D na naszych strona internetowa

Witamina D3 dla niemowląt, Kalifornia  <div class="container"><div class="biotus-faq-block" itemscope itemtype="https://schema.org/FAQPage"><h3>FAQ - Części żywności:</h3> <div class="accordion" itemscope itemprop="mainEntity" itemtype="https://schema.org/Question"><div class="block"><p class="question"><strong> <svg class="close-question" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="16" height="16" viewBox="0 0 16 16"><path id="plus_faq" data-name="plus faq" d="M393,477v-7h-7v-2h7v-7h2v7h7v2h-7v7Z" transform="translate(-386 -461)" fill="#ec6608"></path></svg><svg class="open-question" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="16" height="2" viewBox="0 0 16 2"><rect id="minus_faq" data-name="minus faq" width="16" height="2" fill="#ec6608"></rect></svg><span itemprop="name">Я всегда очень осторожно отношусь к приему новых препаратов. На что вы посоветуете обратить внимание в первую очередь перед тем как начать принимать витамин Д?</span></strong></p><div class="answer content" itemscope itemprop="acceptedAnswer" itemtype="https://schema.org/Answer"><svg xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="22.103" height="22.102" viewBox="0 0 22.103 22.102"><path id="Контур_895" data-name="Контур 895" d="M568.9,806a1,1,0,0,0-1-1h-8a1,1,0,0,0,0,2h8A1,1,0,0,0,568.9,806Zm0-4a1,1,0,0,0-1-1h-3a1,1,0,0,0,0,2h3A1,1,0,0,0,568.9,802Zm6,2a11,11,0,1,0-5.7,9.643l3.012,1.291a2,2,0,0,0,2.626-2.626l-1.291-3.012A10.955,10.955,0,0,0,574.9,804Zm-11-9a9,9,0,0,1,7.674,13.7l-.271.442,1.693,3.95-3.95-1.693-.442.271A9,9,0,1,1,563.9,795Z" transform="translate(-552.898 -793)" fill="#ff4e00" fill-rule="evenodd"/></svg><div itemprop="text" class="text-answer"><p><span style="font-weight: 400;">В первую очередь обсудите прием препарата с врачом. Необходимость его приема и дозировка сугубо индивидуальны и зависят от многих факторов. </span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Не следует использовать холекальциферол, если у вас когда-либо была аллергическая реакция на витамин D или если у вас есть: </span></p>
<ul>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">высокий уровень витамина D в организме (гипервитаминоз D); </span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">высокий уровень кальция в крови (гиперкальциемия); </span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">любое состояние, которое затрудняет усвоение питательных веществ из пищи (мальабсорбция). </span></li>
</ul>
<p><span style="font-weight: 400;">Расскажите своему врачу, если вы когда-либо имели: </span></p>
<ul>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">сердечное заболевание; </span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">болезнь почек; </span></li>
<li style="font-weight: 400;" aria-level="1"><span style="font-weight: 400;">электролитный дисбаланс. </span></li>
</ul>
<p><span style="font-weight: 400;">Некоторые формы холекальциферола могут содержать такие ингредиенты как арахисовое или соевое масло, сахар, аспартам (фенилаланин), некоторые пищевые красители. Все они могут быть сильными аллергенами.</span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Проконсультируйтесь с врачом перед использованием холекальциферола, если у вас аллергия, диабет или фенилкетонурия. </span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Высокая доза витамина D может нанести вред плоду или грудному ребенку. Спросите врача перед началом приема препарата, если вы беременны или кормите грудью. Ваши потребности в дозировке могут отличаться во время беременности или во время кормления. </span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Ни в коем случае не давайте холекальциферол ребенку без медицинской консультации. Доза для ребенка будет зависеть от множества факторов, от его возраста, веса, диеты.</span></p></div></div></div></div> <div class="accordion" itemscope itemprop="mainEntity" itemtype="https://schema.org/Question"><div class="block"><p class="question"><strong> <svg class="close-question" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="16" height="16" viewBox="0 0 16 16"><path id="plus_faq" data-name="plus faq" d="M393,477v-7h-7v-2h7v-7h2v7h7v2h-7v7Z" transform="translate(-386 -461)" fill="#ec6608"></path></svg><svg class="open-question" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="16" height="2" viewBox="0 0 16 2"><rect id="minus_faq" data-name="minus faq" width="16" height="2" fill="#ec6608"></rect></svg><span itemprop="name">Как лучше принимать витамин Д – до еды или после еды?</span></strong></p><div class="answer content" itemscope itemprop="acceptedAnswer" itemtype="https://schema.org/Answer"><svg xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="22.103" height="22.102" viewBox="0 0 22.103 22.102"><path id="Контур_895" data-name="Контур 895" d="M568.9,806a1,1,0,0,0-1-1h-8a1,1,0,0,0,0,2h8A1,1,0,0,0,568.9,806Zm0-4a1,1,0,0,0-1-1h-3a1,1,0,0,0,0,2h3A1,1,0,0,0,568.9,802Zm6,2a11,11,0,1,0-5.7,9.643l3.012,1.291a2,2,0,0,0,2.626-2.626l-1.291-3.012A10.955,10.955,0,0,0,574.9,804Zm-11-9a9,9,0,0,1,7.674,13.7l-.271.442,1.693,3.95-3.95-1.693-.442.271A9,9,0,1,1,563.9,795Z" transform="translate(-552.898 -793)" fill="#ff4e00" fill-rule="evenodd"/></svg><div itemprop="text" class="text-answer"><p><span style="font-weight: 400;">В отличие от других жирорастворимых витаминов, A, E и K, витамин Д хорошо усваивается без пищи, поэтому его можно принимать в любое время. «Принимайте его на полный желудок, принимайте на пустой желудок. Принимайте его один раз в день, принимайте его два раза в день. Принимайте его с жиром, принимайте без жира. Ничего из этого не имеет значения», - сказал однажды Джон Каннелл, известный специалист по продвижению витамина Д, глава Совета по витамину D (США).</span></p></div></div></div></div> <div class="accordion" itemscope itemprop="mainEntity" itemtype="https://schema.org/Question"><div class="block"><p class="question"><strong> <svg class="close-question" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="16" height="16" viewBox="0 0 16 16"><path id="plus_faq" data-name="plus faq" d="M393,477v-7h-7v-2h7v-7h2v7h7v2h-7v7Z" transform="translate(-386 -461)" fill="#ec6608"></path></svg><svg class="open-question" xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="16" height="2" viewBox="0 0 16 2"><rect id="minus_faq" data-name="minus faq" width="16" height="2" fill="#ec6608"></rect></svg><span itemprop="name">Я переживаю, что если начну принимать препарат витамина Д плюс витамин из еды и от солнца, не приведет ли это к передозировке?</span></strong></p><div class="answer content" itemscope itemprop="acceptedAnswer" itemtype="https://schema.org/Answer"><svg xmlns="http://www.w3.org/2000/svg" width="22.103" height="22.102" viewBox="0 0 22.103 22.102"><path id="Контур_895" data-name="Контур 895" d="M568.9,806a1,1,0,0,0-1-1h-8a1,1,0,0,0,0,2h8A1,1,0,0,0,568.9,806Zm0-4a1,1,0,0,0-1-1h-3a1,1,0,0,0,0,2h3A1,1,0,0,0,568.9,802Zm6,2a11,11,0,1,0-5.7,9.643l3.012,1.291a2,2,0,0,0,2.626-2.626l-1.291-3.012A10.955,10.955,0,0,0,574.9,804Zm-11-9a9,9,0,0,1,7.674,13.7l-.271.442,1.693,3.95-3.95-1.693-.442.271A9,9,0,1,1,563.9,795Z" transform="translate(-552.898 -793)" fill="#ff4e00" fill-rule="evenodd"/></svg><div itemprop="text" class="text-answer"><p><span style="font-weight: 400;">До сих специалисты ведут дискуссии по поводу ежедневной дозировки витамина Д. И хотя многие сходятся во мнении насчет 800 МЕ ежедневно для взрослого, существуют мнения о необходимости приема дозы в 2000 МЕ и выше. </span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Например, Министерство здравоохранения Канады утверждает, что 2000 МЕ в день — это верхняя граница нормы, хотя эксперты, выступающие за широкое использование питательных веществ, считают, что дозы даже выше 2000 МЕ будут полезными. </span></p>
<p><span style="font-weight: 400;">Сьюзан Уайтинг, канадский профессор-нутрициолог в одном интервью как раз отвечает на ваш вопрос: «Некоторые люди беспокоятся о том, что могут получить слишком много витамина Д, принимая таблетки по 1000 МЕ в день, плюс питательные вещества, содержащиеся в молоке и некоторых других продуктах. Вы можете принимать поливитамины, пить молоко, есть лосося, и вы, вероятно, не получите более 2000 МЕ».</span></p></div></div></div></div></div></div><style> .biotus-question-answer .content-heading:before{content:none}.biotus-faq-block .accordion{border-bottom:1px solid #E4E4E4;padding:8px 40px 6px 0;cursor:pointer;display:block;text-decoration:none;margin-bottom:0;position:relative;cursor:pointer}.biotus-faq-block h3+.accordion{border-top:1px solid #E4E4E4}.question svg{vertical-align:middle;margin-right:23px}.question .open-question,.question.open .close-question{display:none}.question.open .open-question{display:inline-block}.biotus-faq-block .answer>div{display:inline-block;width:calc(100% - 45px);}.biotus-faq-block .answer svg{float:left;vertical-align:middle;margin-right:20px}@media (min-width:767px){.biotus-block-content.column1layout{float:left;padding-left:0;padding-right:2%;width:18.833333%;margin-top:10px;margin-bottom:40px}.biotus-question-answer.column1layout>.content-heading:first-child{float:right;width:79.16666667%}.biotus-question-answer.column1layout .biotus-faq-block{float:right;width:79.16666667%}}.biotus-faq-block h2{text-align:center}.biotus-block-subtitle{border-bottom:1px solid #ccc;font-size:14px;font-weight:600;line-height:1em;padding:10px 10px 20px}.biotus-block-item{border-bottom:1px solid #ccc;padding:10px;font-weight:600;text-transform:uppercase;cursor:pointer}.biotus-block-item.active{font-weight:700}.biotus-faq-block .accordion .block>.open::after{transform:rotate(270deg);top:18px;right:15px}.biotus-faq-block .accordion .block>.question strong{font-size:1.5rem;font-weight:400}.biotus-faq-block .answer{padding:0 0 10px 44px;display:none;overflow:hidden;line-height:32px;font-size:1.3rem;font-weight:400}.biotus-faq-block{width:100%;margin-bottom:20px}.biotus-faq-block .answer ul li,.biotus-faq-block .answer ol li{margin:0;list-style-type:disc;margin-left:17px}.biotus-faq-block .answer ol li{list-style-type:decimal}.text-answer p{line-height:1;padding-top:0}@media (max-width:700px){.question svg{margin-right:13px}.biotus-faq-block .answer{padding:0 0 10px 34px}}</style></div><div class="blog_addition"><div class="col-xs-6">  <div class="row author-post"><span class="author-img"><a rel="author" class="amblog-link" href="https://blog.biotusnew.pl/pl/blog/author/staff_member.html" title="Штатный сотрудник"> <img width="70" height="70" src="data:image/svg+xml,%3Csvg xmlns=
Автор:
Штатный сотрудник
11 marca 2021
Zawartość
 • Czy witamina D to witamina czy hormon?
 • Odkrycie witaminy D. Historyczne przegląd Odkrycie witaminy D. Przegląd historyczny b>
 • Nagroda Nobla w dziedzinie chemii za witaminę D
 • Rodzaje witaminy D i sposób jej metabolizmu
 • puszka puszka otrzymujemy wystarczającą ilość witaminy D z samego słońca?
 • Inne źródła witaminy D
 • Zalecane dzienne spożycie
 • Kto szczególnie potrzebuje suplementów witaminy D? b>
 • Badania medyczne nad zastosowaniem witaminy D w określonych chorobach
 • Medyczna definicja witaminy D Niedobór D
 • Co może powodować niedobór witaminy D?  ;
 • Inne czynniki prowadzące do niedoboru witaminy D
 • Czy możliwe jest przedawkowanie na witaminę D?
 • Możliwe interakcje witaminy D z innymi lekami
 • Produkty z witaminą D na naszych strona internetowa
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.