Facebook Pixel

Witamina E i jej właściwości

Witamina E i jej właściwości

Spis treści

 1. Fakty naukowe dotyczące witaminy E
 2. Zdrowe znaczenie witaminy E
 3. Witamina E dla kobiet dla mężczyzn
 4. Witamina E dla niemowląt
 5. Witamina E dla skóry
 6. Sport i odchudzanie z witaminą E
 7. Witamina E: gdzie się znajduje?
 8. Codzienne dawkowanie witaminy E
 9. Niedobór witaminy E
 10. Czy powinienem brać dodatkowo witaminę E?
 11. Które preparaty z witaminą E lepiej wybrać?

Podczas gdy lekarze dowiadywali się o witaminach i minerałach, teraz informacje na ich temat są dostępne ze wszystkich możliwych źródeł. Jest dość niejednoznaczny i sprzeczny, co wynika z przyczyn obiektywnych. Ale jeśli chodzi o witaminę E, są tutaj jednomyślni - jest przydatna i niezbędna dla zdrowia. Jakie właściwości czynią go wyjątkowym? Rozważ ten artykuł.

Witamina naukowa E Fakty

Odkryli Herbert Evans i Katherine Scott Bishop witamina E podczas eksperymentów na myszach w 1922 roku. Opisali też po raz pierwszy dokładnie, jak wpływa na organizm i jak ważna dla zdrowia jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Badania te wzbudziły ogromne zainteresowanie w świecie naukowym, dlatego eksperymenty były prowadzone przez kilkudziesięciu najlepszych naukowców ubiegłego wieku i już w 1938 roku uzyskano je całkowicie syntetycznie.

Czego nauczono się przez ponad sto lat? Wiele ciekawych faktów naukowych, które każdy powinien znać.

 1. Jest grupa naturalnych związków pochodnych tokolu, z których najważniejsze to tokoferole i tokotrienole.
 2. Nazwa « tokoferol” pochodzi z innej greckiej & nbsp; - „potomstwo, prokreacja” i - „niedźwiedź”, ze względu na pozytywny wpływ na układ rozrodczy ludzi i zwierząt.
 3. W naturze znaleziono 8 różnych związków zawierających witaminę E (alfa, beta, gamma, delta tokoferole i alfa, beta, gamma, delta tokotrienole). Najpowszechniejszym jest alfa-tokoferol.
 4. Całkowicie rozpuszczalny w tłuszczach roślinnych, prawie nierozpuszczalny w alkoholu.
 5. W organizmie działa jako przeciwutleniacz, który chroni błony komórkowe z utleniania.
 6. Funkcje witaminy E która nadal jest obecnie badana, jest już aktywnie wykorzystywana w leczeniu wcześniaków, kardiologii, leczeniu chorób ginekologicznych i kosmetyce.
 7. Jedna z nielicznych witamin, której przedawkowanie nie pociąga za sobą poważnych konsekwencji. Jednak lekarze nadal ostrzegają przed przyjmowaniem dużych ilości.

Witamina E Znaczenie zdrowotne

jak witamina E wpływa na zdrowie człowieka

Lata eksperymentów miały jeden cel: dowiedzieć się, jak witamina E wpływa na zdrowie człowieka. W chwili obecnej ustalono, że bierze udział w prawie wszystkich istotnych procesach.

 1. Pierwsze eksperymenty na myszach wykazały, że karmiąc je wyłącznie pokarmem pochodzenia zwierzęcego, czują się świetnie, ale tracą zdolność rozmnażania. Dodając do diety zboża, olej pszenny przywraca tę funkcję. To samo dzieje się z ludzkim ciałem. To prawda, że zdolność reprodukcyjna nie zanika całkowicie, a jedynie maleje. Jest aktywnie stosowana w leczeniu niepłodności u mężczyzn i kobiet, a także w wielu chorobach ginekologicznych.
 2. Witamina E i jej zalety dla skóry zasługuje na szczególną uwagę. Z medycznego punktu widzenia znajduje zastosowanie w leczeniu ran otwartych, blizn, blizn. Wspomaga regenerację tkanek. Chroni skórę przed przegrzaniem i hipotermią.
 3. Uczestniczy w oddychaniu komórkowym i metabolizmie. Służy jako ochrona przed wnikaniem wirusów, bakterii, infekcji.
 4. Wpływa na układ krążenia, jest częścią budowy nowych naczyń włosowatych, zapobiega tworzeniu się blaszek cholesterolowych na ścianach.
 5. Wpływa na pracę mięśni, nadaje im elastyczność, sprężystość. Dobre również dla serca. Dlatego w medycynie jest stosowany jako kardioprotektor. W sporcie służy do utrzymania tonusu mięśniowego gorsetu. Ponadto witamina E bierze udział w syntezie białek, która jest niezbędna sportowcom w celu uzyskania masy mięśniowej.
 6. Potwierdzony wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi. Dlatego jest zalecany dla diabetyków.
 7. Zmniejsza skutki zmęczenia psychicznego i fizycznego , pozwala zachować energię przez cały dzień, chociaż nie jest to zwykły napój energetyczny.
 8. Stosowany w wielu klinikach na całym świecie jako środek zapobiegający i łagodzący objawy choroby Alzheimera.
 9. Witamina E służy jako część terapii pacjentów z rakiem, wraz z witaminą C i innymi kompleksami witaminowo-mineralnymi. Dzięki właściwościom przeciwutleniającym spowalnia rozwój nowotworów i pomaga w szybszej rehabilitacji.

W ten sposób jest jej korzyści zdrowotne są uznawane zarówno przez specjalistów medycyny tradycyjnej, jak i medycyny alternatywnej.

Witamina E dla kobiet i mężczyzn

Witamina E dla kobiet i mężczyzn

Jeśli odpowiednia dla Ciebie dieta, puste słowa, wolisz słodkie wypieki, wędliny, fast foody, to pojawiają się problemy nie tylko z nadwagą. Zdolność reprodukcyjna spada i często okazuje się, że nie da się począć dziecka bez specjalnego leczenia. Jak to działa?  Spójrzmy na przykład mężczyzn i kobiet.

Dla kobiet ważne jest utrzymanie dobrego krążenia krwi w okolicy miednicy. Jak pamiętamy, wpływa to na ten proces, w tym witaminę E. Przy złej jakości żywienia, praca „siedząca” spowalnia odpowiednio zaburzenia cyklu miesiączkowego, obserwuje się zaburzenia hormonalne. Dodatkowe porcje są przepisywane nie tylko w leczeniu niepłodności, ale także zdrowym kobietom na etapie planowania ciąży.

Jest przydatne również dla mężczyzn, którzy ponownie rozważą swoje preferencje smakowe i udają się do lekarza, jeśli chcesz mieć zdrowe dziecko. Witamina e przyczynia się do produkcji plemników i zwiększa ich płodność.

Witamina E dla niemowląt

Witamina E dla kobiet i mężczyzn

Jako w przypadku innych witamin, minerałów, wszystkiego, co niezbędne do zdrowego rozwoju, dzieci otrzymują w czasie ciąży. Jednak odnotowano wiele przypadków, gdy przyszłe matki i strach przed przytyciem ograniczają spożycie tłuszczu do absolutnego minimum lub całkowicie je odrzucają. Takie podejście zmniejsza poziom hormonów niezbędnych do poczęcia i pełnego rozwoju płodu.

Podczas karmienia piersią potrzeba witamina E nieznacznie wzrasta i ten fakt powinni wziąć pod uwagę ci, którzy chcą jak najszybciej wrócić do swoich poprzednich objętości. Jeśli dziecko jest karmione butelką, nie musisz się martwić o dodatkowe porcje, ponieważ witamina E jest dodawana do wszystkich wysokiej jakości odżywek.

Jako suplementy witaminy E podaje się wcześniakom. Mają bardzo małą lub jeszcze nie uformowaną warstwę lipidową, więc dodatkowe porcje pomagają szybciej ją uformować. Ponadto zwiększa szanse dziecka na przeżycie i pełny rozwój bez upośledzenia umysłowego.

Witamina E skórka

wpływ na zdrowie skóry wymaga szczególnej uwagi.

Wspomnieliśmy już, że wpływ na zdrowie skóry wymaga szczególnej uwagi. Kosmetolodzy, producenci kosmetyków i mistrzowie zabiegów SPA na twarz i ciało chętnie przyjęli ten fakt.

Sekret polega na tym, że witamina E jest silny przeciwutleniacz, który zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry, a właściwie stosowany pomaga zachować jej młodość na dłużej. Zmniejsza ilość wolnych rodników w naskórku, nadaje ton, stymuluje procesy odnowy, wspomaga nawilżenie i zatrzymywanie wilgoci w skórze.

Jeśli stosujesz kosmetyki anti-aging do pielęgnacji domowej, to dokładnie zapoznaj się z ich składem: na pewno przekonasz się, że zwykły krem, serum, podkład zawiera witaminę E. Oczywiście, jeśli kosmetyki są dobrej jakości.  Ale przydaje się nie tylko w walce ze zmarszczkami.

 1. Kosmetyczki używaj go do leczenia trądziku, trądziku. Właściwości regenerujące pomagają eliminować ich objawy, a także usuwać konsekwencje - blizny potrądzikowe.
 2. Witamina E w składzie maseczek regeneruje skórę po agresywnych zabiegach kosmetycznych takich jak peelingi. W tym okresie dochodzi do naruszenia warstwy lipidowej i naturalnej bariery ochronnej, dlatego witamina E jest niezbędna do ich przywrócenia.
 3. Kolejną cechą jest możliwość wyrównania reliefu skóry. Dlatego jest stosowany w leczeniu cellulitu.
 4. Kobiety, które uwielbiają stosować witaminę E kapsułki same zadbają o siebie w domu. Wystarczy zmieszać go z sokiem z Aloe Vera, miodem lub po prostu dodać do dowolnej domowej maski, aby kilkakrotnie zwiększyć korzyści.
 5. Warto również zauważyć, że dodatkowo stosowana jest witamina E, korzyści są również odczuwalne dla włosów. Dodaj go do szamponu, odżywki i maseczki, aby uniknąć suchych, łamliwych końcówek i wypadania włosów.

Sport i odchudzanie z witaminą E

Sport i odchudzanie z witaminą E

Nie znajdujesz siły na poranne ćwiczenia lub chodzenie na siłownię? Wtedy zdecydowanie potrzebujesz kup witaminę E. Zwykle po 7-10 dniach przyjmowania odczuwasz przypływ sił i wigoru, więc w ciągu dnia zaczynasz robić więcej, organizm potrzebuje aktywności fizycznej. A najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest pełne ćwiczenie, trening.

zmniejsza się niedbałe obrażenia. Ci, którzy marzą nie tylko o naprężeniu mięśni, ale o uzyskaniu pięknych, wytłoczonych bicepsów i tricepsów, pięknej napompowanej prasie, nie powinni zaniedbywać dodatkowych porcji. Witamina E wchodzi w skład żywienia sportowego i znajduje się we wszystkich znanych suplementach sportowych.

Dla tych, którzy chcą schudnąć, ważne jest, aby całkowicie przemyśleć dietę i uzupełnić program o aktywność fizyczną. W takim przypadku mięśnie staną się napięte, elastyczne. A to ważny czynnik, ponieważ jest to mocny, muskularny gorset, który pomaga pozbyć się wypukłego brzucha, nadmiaru tłuszczu na biodrach i ramionach.

Witamina E: gdzie można ją znaleźć?

Mądrze jest rozpocząć zdrowy tryb życia od prawidłowego odżywiania.

Rozsądnie jest rozpocząć zdrowy tryb życia od prawidłowego odżywiania. Warto zauważyć, że zbilansowana dieta, w której nie brakuje świeżych warzyw i owoców, dostarcza organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Dlatego w poniższej tabeli na pewno znajdziesz wiele znanych produktów, które znajdują się w opisie innych witamin i pierwiastków śladowych.

Peanut

Nazwa produktu

Zawartość witaminy E w 100 gr

Procent dziennego zapotrzebowania

Olej słonecznikowy

44 mg

440%

Nasiona słonecznika (nasiona)

31,2 mg

312 %

Migdał

24,6 mg

orzech laskowy

21 mg

210%

Margaryna w kremie

20mg

200%

Masło orzechowe

16,7 mg

167%

Oliwa z oliwek

12,1 mg

121%

Otręby pszenne

10,4 mg

104%

Orzech ziemny

10,1mg

101%

Orzech sosnowy

9,3 mg

93%

Olej musztardowy

9,2 mg

92%

Cep suszone grzyby

7,4 mg

74%

morele

5,5 mg

55%

10,1 mg

101%

Orzech

2,6 mg

26%

Orzech sosnowy

9,3 mg

93%

nerkowce

5,7 mg

57 %

Sezam

2,3 mg

23%

Umysł al

24,6 mg

246%

Nasiona słonecznika (nasiona)

31,2 mg

312%

Pistacje

2,8 mg

28%

Orzechy laskowe

21 mg

210%

Ser (z mleka krowiego)

0,3 mg

3%

Jogurt 6%

0,2 mg

2%

Jogurt 6% słodki

0,2 mg

2%

Kumiss (z mleka klaczy)

0,1 mg

1%

Masa twarogowa 16,5% tłuszczu

0,1 mg

1%

Mleko 3,5%

0,1 mg

1%

Mol kozie oko

0,1 mg

1%

Kawior czerwony granulowany

3 mg

30%

Ikra Pollack

2 mg

20%

Czarny ziarnisty kawior

4 mg

40%

kałamarnica

2,2mg

22%

Flądra

1mg

10%

Keta

1,3 mg

13%

Krewetki

0,6 mg

6%

Leszcz

1 mg

10%

łosoś atlantycki (łosoś)

1,8 mg

18%

Koper (zieleń)

1,7 mg

17%

Szpinak (zielony)

2,5 mg

25%

Szaw (zielony)

2 mg

20%

Pietruszka (zieleń)

1,8 mg

18%

W rzeczywistości istnieje znacznie więcej produktów spożywczych zawierających witaminę E, niż pokazano w tabeli. Jednak to właśnie ci są w nich najbogatsi. Warto zauważyć, że podczas gotowania wysoka temperatura nie rozkłada go, w przeciwieństwie do witaminy C. Dlatego, jeśli lubisz np. pieczonego łososia, nie musisz się martwić, że nie zawiera przydatnych substancji.

Zazwyczaj żywność zawierająca witaminę E dobrze przyswajalne w organizmie. Wyjątkiem jest zaburzenie metaboliczne, alergia na niektóre gatunki.

Dzienna porcja witaminy E

Aby skorzystać z witamin i minerałów, nie musisz brać ich garściami - wystarczy przestrzegać ustalonych norm.

19–70

Wiek (lata)

Witamina E (mg)

Niemowlęta

 

0-6 mies.

4

7-12 miesięcy

5

Dzieci

 

1–3

6

4–8

7

Mężczyźni

 

9–13

11

14–18

15

19–70

15

Ponad 70

15

Kobiety

 

9–13

11

14-18

15

15

> 70

15

Ciąża

 

19-50 lat

15

Kobiety karmiące

 

19-50 lat

19

Jak pokazano w tabeli, dzienne porcje różnią się w zależności od wieku, płci, a także w czasie ciąży i laktacji. Te wyliczenia należy wziąć pod uwagę przy układaniu dziennego menu dla całej rodziny, wybranych produktów, gdzie jest witamina E.

Niedobór witaminy E

Deficit jest niezwykle rzadki

Nie tak dawno temu niedobór był uważany za niezwykle rzadki. Ostatnie badania pokazują, że tak nie jest. Jak sprawdzić, czy warto kup witaminę E A może powinniśmy się powstrzymać?

 1. Sucha skóra.
 2. Kruche paznokcie.
 3. Suche włosy.
 4. Zmęczenie.
 5. Nerwowość.
 6. Osłabienie mięśni.
 7. Brak koordynacji.
 8. Degradacja pamięci.
 9. Upośledzone widzenie.
 10. Naruszenie reprodukcji system u mężczyzn i kobiet.

Warto zauważyć, że gromadzi się w organizmie. Produkty z witaminą E zawierają prawie wszystko (w mniejszym lub większym stopniu), więc niedobór pojawia się dopiero po 1-2 latach. span>

Czy powinienem brać dodatkowe porcje witaminy E?

Jak w przypadku każdego suplementu, zawsze jest miejsce na kontrowersje. Jedni twierdzą, że jest to naprawdę przydatne, inni twierdzą, że to zbyt duże dawki – prawdziwa trucizna. W rzeczywistości podczas badania nie wystąpiły żadne poważne konsekwencje przedawkowania. Wyjątkiem są palacze. Duże porcje w połączeniu z nikotyną przyprawiają o zawroty głowy, rozstrój jelit.

Dlatego rozsądnie jest trzymać się samego „ złoty środek”: wszelkie witaminy i minerały należy przyjmować w zalecanych dawkach, odmierzając je z uwzględnieniem specyfiki diety. Kiedy naprawdę musisz kupić butelkę witaminy E?

 1. W przypadkach zalecanych przez lekarza.
 2. Jeśli zdecydujesz się ograniczyć spożycie tłuszczów, w tym pochodzenia roślinnego.
 3. Chcę uprawiać sport, schudnąć.
 4. Istnieją problemy z ginekologią, poczęcie dziecka.
 5. W okresie menopauzy.
 6. Podczas beri-beri.
 7. Dla zapobieganie przeziębieniom (w połączeniu z innymi witaminami).
 8. Do leczenia suchości do oparzenia, wypadanie włosów (zwiększa działanie kosmetyków).

Pamiętamy też, że z wiekiem procesy metaboliczne spowalniają w dół, pogarszają wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Dlatego pokarmy zawierające witaminę E, niewielkie suplementy w postaci witamin pomagają czuć się i wyglądać lepiej niż ich rówieśnicy.

Które preparaty z witaminą E lepiej wybrać?

Preparaty z witaminą E

Oczywiście ci, którym ufasz. A przede wszystkim dotyczy to producentów.Jeś

FAQ - Części żywności:

Подскажите, беременным лучше чистый витамин Е или лучше покупать комплекс?

Лучше если свое назначение делает врач. Чаще всего если нет других показаний советуют покупать витамин Е в чистом виде, без других добавок. Иногда назначают комплекс с минералами и другими витаминами, так их расход увеличивается в данный период. Если есть проблемы с правильным питанием, тогда лучше подойдет комплекс витаминов и минералов специально для беременных женщин.

Какие витамины лучше покупать девочке подростку? Слышала что витамин Е очень важен для формирования девочек.

У подростков активно формируется репродуктивная система, меняется гормональный фон. К тому же наступает фаза активного роста. Поэтому полноценное питание, добавки витаминов, в том числе витамина Е будут полезны. В этом возрасте также важно показаться гинекологу, чтобы исключить патологию формирования репродуктивной системы. Вполне возможно, что его придется принимать по назначению врача, а не просто по собственному желанию.

Почему нужно принимать витамин Е при диабете?

Главные проблемы сахарного диабета — замедление обмена веществ, тромбирование сосудов. Витамин Е очищает стенки сосудов, укрепляет их, ускоряет обмен веществ. Кроме того, он способствует регенерации тканей, что очень важно, если есть трофические язвы.

Как витамин Е помогает похудеть?

Он повышает общий тонус организма, помогает избавиться от синдрома хронической усталости. Кроме того, если вы планируете придерживаться низкокалорийной диете, то лучше отказаться от растительного масла, которое считается рекордсменом по содержанию витамина Е и калорий. Таким образом, вы снижаете поступление жиров, при этом не даете организму испытывать дефицит витаминов.

Что посоветуете для иммунитета?

Если вы хотите провести профилактику простудных заболеваний, то лучше принимать комплекс витаминов и минералов дважды в год. Он должен содержать витамины А, группы В, Е, С, D. Для более детальной информации позвоните нашим менеджерам — они помогут подобрать оптимальный комплекс, с учетом возраста, пола, наличия хронических заболеваний, возраста.

Zawartość
 • Witamina naukowa E Fakty
 • Witamina E Znaczenie zdrowotne
 • Witamina E dla kobiet i mężczyzn
 • Witamina E dla niemowląt
 • Witamina E skórka
 • Sport i odchudzanie z witaminą E
 • Witamina E: gdzie można ją znaleźć?
 • Dzienna porcja witaminy E
 • Niedobór witaminy E
 • Czy powinienem brać dodatkowe porcje witaminy E?
 • Które preparaty z witaminą E lepiej wybrać?
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.