Facebook Pixel

Witamina B6 czyli pirydoksyna – wszystko o jej dobroczynnych właściwościach, źródłach, cechach aplikacji

Witamina B6 czyli pirydoksyna – wszystko o jej dobroczynnych właściwościach, źródłach, cechach aplikacji

Historia odkrycia pirydoksyny

W 1934 roku węgierski lekarz Pol Gyorgy podczas eksperymentu medycznego na szczurach odkrył nową substancję, która leczyła chorobę skóry u zwierząt doświadczalnych. Gyorgy nazwał tę substancję witaminą B6 i była to pierwsza wzmianka o B6 w nauce. 

W 1938 roku pięć laboratoriów chemicznych ogłosiło jednocześnie, że planuje wyizolować i skrystalizować witaminę B6 w ciągu roku. Cały świat naukowy śledził ten fascynujący wyścig laboratoriów, ale tylko jedno z nich przeszło do historii nauki jako osoba, która jako pierwsza wyizolowała i skrystalizowała witaminę B6. Był nim słynny amerykański dietetyk polskiego pochodzenia Samuel Lipkowski. 

Nieco później, w 1939 roku, amerykańscy naukowcy Stanton Harris i Carl Folkers określili strukturę pirydoksyny, a w 1945 roku amerykański biochemik Esmond Emerson Snell opisał dwie formy witaminy B6 - pirydoksal i pirydoksamina .

Główne właściwości chemiczne witaminy B6

<img src="https://blog.biotusnew.pl/media/vitamin-v6---eto-obshhee-nazvanie-dlya-shesti-soedinenij.jpg" alt="" witamina="" b6"="" to="" ogólna="" nazwa="" sześciu="" związków="" (witamerów)="" o="" działaniu="" witaminy="" b6."="">

B6 jest jedną z najważniejszych witamin dla naszego zdrowia o wielu funkcjach. Uczestniczy w ponad stu reakcjach enzymatycznych, dlatego tak ważne jest dla nas utrzymanie optymalnego poziomu B6 w organizmie.

 "Witamina B6" to ogólna nazwa sześciu związków (witamerów) o aktywności witaminy B6.

Najbardziej podstawowe to: 

 • pirydoksyna 
 • pirydoksal
 • aldehyd pirydoksamina 

 Odpowiednie estry 5-fosforanowe tworzą pozostałe trzy: 

 • 5-fosforan pirydoksalu
 • pirydoksyno-5-fosforan 
 • 5-fosforan pirydoksaminy 

Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować żadnej formy witaminy B6, dlatego tak ważne jest monitorowanie jej ilości w codziennej diecie lub przyjmowanie jej w pożywieniu w formie suplementów.< /p>

W zdrowym organizmie wątroba przekształca witaminę B6 w jej aktywną postać, 5-fosforan pirydoksalu. Czasami organizm może mieć trudności z przekształceniem B6 iw takich przypadkach wskazane będzie natychmiastowe przyjęcie witaminy B6 w jej aktywnej postaci, pirydoksalu-5-fosforanu.Rola witaminy B6 w organizmie człowieka

5-fosforan pirydoksalu jest zaangażowany jako koenzym (kofaktor) w ponad stu reakcji enzymatycznych w metabolizmie aminokwasów, glukozy i lipidów.

5-fosforan pirydoksalu, metabolicznie aktywna forma witaminy B6, bierze udział w wielu aspektach metabolizmu mikroelementów, syntezie neuroprzekaźników, syntezie histaminy, syntezie i funkcji hemoglobiny, i ekspresja genów. Pirydoksalo-5-fosforan bierze udział jako koenzym (kofaktor) w ponad stu reakcjach enzymatycznych w metabolizmie aminokwasów, glukozy i lipidów.

Wątroba jest miejscem metabolizmu Witamina B6. Metabolizm aminokwasów Pirydoksalo-5-fosforan jest kofaktorem w biosyntezie pięciu ważnych neuroprzekaźników: serotoniny, dopaminy, epinefryny, noradrenaliny i kwasu gamma-aminomasłowego (GABA). Bierze również udział w syntezie histaminy.

Korzyści pirydoksyny dla naszego zdrowia

Wpływ witaminy B6 na funkcje mózgu

Witamina B6 jest niezbędna do przekazywania neuronów w mózgu .

Według University of Oregon kilka badań wykazało związek między pogorszeniem funkcji poznawczych u osób z chorobą Alzheimera a niskim poziomem witaminy B6.

Naukowcy ustalili również związek pomiędzy optymalną ilością witaminy B6 w organizmie z dobrymi wynikami w testach pamięci. Ponadto w badaniu opublikowanym w Journal of Nutrition w 2012 r. zaburzenia pamięci były bezpośrednio związane z niskim poziomem witaminy B6. 

Ponieważ witamina B6 jest niezbędna do produkcji utlenowanej hemoglobiny, jej niski poziom może powodować zmęczenie i brak uwagi. W badaniu Journal of Nutrition z 2012 roku niewystarczające spożycie witamin wiązało się z rozproszeniem uwagi i zaburzeniami koncentracji. Przyjmowanie wystarczającej ilości B6 może pomóc naszej jasności umysłu, a także poprawić koncentrację i skupienie.

 

Ochrona przed zanieczyszczeniami

Witamina B6 może pomóc chronić zdrowie ludzi przed zanieczyszczeniem powietrza poprzez zmniejszenie narażenia na zanieczyszczenie ekspresji genów.

Suplementacja witaminy B6 może pomóc zmniejszyć wpływ zanieczyszczenia powietrza na nasze zdrowie poprzez zmniejszenie jego szkodliwego wpływu na metylację DNA (mechanizm wykorzystywany przez komórki do kontrolowania ekspresji genów). Naukowcy z Mailman School of Public Health na Uniwersytecie Columbia badali, czy witamina B6 może pomóc zminimalizować zmiany w metylacji DNA spowodowane ekspozycją na zanieczyszczenie PM2,5, mikrocząsteczkę o średnicy mniejszej niż 2,5 mikrona. „Molekularne podstawy skutków zdrowotnych zanieczyszczenia powietrza nie są w pełni zrozumiałe, a brak opcji zapobiegawczych na poziomie indywidualnym stanowi poważną lukę w wiedzy”, mówi Andrea Baccarelli, profesor i kierownik katedry nauk o zdrowiu środowiskowym w Mailman School.

W badaniu wzięło udział dziesięciu zdrowych niepalących osób w wieku od 18 do 60 lat, które nie przyjmowały żadnych innych leków ani suplementów witaminowych. Każdy z dorosłych był narażony na placebo i świeże powietrze (próba pozorowana); placebo i zanieczyszczone powietrze PM2,5; i 50 mg suplementów witaminy B6 i zanieczyszczonego powietrza PM2,5. Powietrze było dostarczane przez maskę tlenową. Naukowcy mierzyli zmiany metylacji PM2,5 w genach uczestników przed i po każdym eksperymencie. Odkryli, że PM2,5 zubożył mitochondrialne DNA o 11,1% w porównaniu z pozorowaną próbą. Jednak przyjmowana przez uczestników suplementacja witaminą B6 osłabiła działanie PM2,5 o 102%. Sugerują, że ograniczenie indywidualnego narażenia na PM2,5 może przynieść znaczące korzyści dla zdrowia publicznego na obszarach o dużym zanieczyszczeniu.

Wpływ witaminy B6 na zmniejszenie objawów depresji i poprawę nastroju

Pirydoksyna odgrywa ważną rolę w regulacji nastrojuNiski poziom witaminy B6 może teoretycznie powodować depresję, ponieważ witamina B6 jest kofaktorem w szlaku tryptofan-serotonina. W badaniu holenderskimi naukowcami z 2004 roku stwierdzono związek między depresją a obecnością w osoczu fosforanowej pochodnej fosforanu pirydoksalu witaminy B6. U 140 osób oceniono objawy depresyjne oraz oznaczono biochemiczne markery niedoboru witaminy B6. Naukowcy zdiagnozowali depresję u 13% badanych, a wszyscy mieli również niski poziom fosforanu pirydoksalu we krwi.

Pirydoksyna jest również znana z niezwykle pozytywnego wpływu na stan psychiczny i stabilność emocjonalną kobiet po menopauzie. 

Rola witaminy B6 w leczeniu anemii

Hemoglobina jest złożonym białkiem występującym w krwinkach czerwonych, a jedną z jego głównych funkcji jest przenoszenie tlenu w organizmie. Hem (czyli czerwona niebiałkowa część cząsteczki hemoglobiny) jest kluczowym ogniwem w cząsteczce, a obecność witaminy B6 jest niezbędna do początkowej produkcji hemu w organizmie. Chociaż produkcja hemu może zachodzić w różnych miejscach w organizmie, główne lokalizacje są związane z wątrobą i szpikiem kostnym. Obecność w organizmie odpowiedniej ilości witaminy B6 jest niezbędna do produkcji czerwonych krwinek, a jej niedobór może być przyczyną anemii syderoblastycznej.

Objawy pirydoksyny i napięcia przedmiesiączkowego

Klasyczne badanie opublikowane w British Medical Journal w 1999 roku wykazało, że przyjmowanie 50 mg witaminy B6 raz lub dwa razy dziennie może pomóc złagodzić objawy PMS i poprawić nastrój, co jest często związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Inne badanie przeprowadzone na 126 kobietach przez irańskich naukowców w 2016 roku potwierdziło, że przyjmowanie B6 może złagodzić objawy PMS, takie jak zatrzymanie wody, głód, niepokój, ból pleców i obniżony nastrój. Naukowcy sądzą, że może tak być, ponieważ witamina B6 odgrywa istotną rolę w tworzeniu neuroprzekaźników, które przekazują informacje między naszymi komórkami mózgowymi, w tym serotoniny regulującej nastrój.

Witamina B6 pomaga złagodzić nudności podczas ciąży 

Witamina B6 jest stosowana od dziesięcioleci w leczeniu nudności i wymiotów podczas ciąży.W przypadku niektórych kobiet w ciąży przyjmowanie witaminy B6 znacznie łagodzi poranne mdłości. Pirydoksyna pomaga naszemu organizmowi przetwarzać pewne aminokwasy, które mogą zmniejszać nudności. Niektóre badania pokazują, że kobiety z ciężkimi porannymi mdłościami mają niższy witamina B6 we krwi. Może to być powód, dla którego dla wielu przyszłych matek, które cierpią na wczesną toksemię, przyjmowanie suplementu B6 wydaje się łagodzić objawy. Jednak nie we wszystkich przypadkach przyjmowanie pirydoksyny pomaga zapobiegać wymiotom.

Rola pirydoksyny w układzie sercowo-naczyniowym

B6 pomaga w profilaktyce chorób układu krążenia poprzez obniżenie poziomu homocysteiny we krwi chorób układu krążenia przeprowadzono w Japonii. Naukowcy przeanalizowali dane 23 119 mężczyzn i 35 611 kobiet w wieku od 40 do 79 lat, którzy wypełnili kwestionariusze dotyczące nawyków żywieniowych. W rezultacie naukowcy ustalili, że średnio po 14 latach obserwacji 986 osób zmarło z powodu udaru mózgu, 424 z powodu chorób układu krążenia i 2087 z powodu wszystkich chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym. </span></p>
<p><span style=Pacjenci zostali podzieleni na pięć grup na podstawie spożycia kwasu foliowego, witaminy B6 i witaminy B12. Naukowcy porównali osoby z najniższym i najwyższym poziomem każdego składnika odżywczego i odkryli, że wyższe spożycie kwasu foliowego i B6 wiązało się ze znacznie mniejszą liczbą zgonów z powodu niewydolności serca u mężczyzn. U kobiet stwierdzono znacznie mniej zgonów z powodu udaru mózgu, chorób serca i ogólnej śmiertelności z powodu chorób układu krążenia. Naukowcy twierdzą, że B6 i kwas foliowy mogą zwalczać choroby układu krążenia poprzez obniżanie poziomu homocysteiny we krwi, co w dużej mierze zależy od diety, a także dziedziczności. 

Naukowcy twierdzą, że odkrycia dotyczące znaczenia witamin z grupy B są zgodne z badaniami prowadzonymi w Ameryce Północnej i Europie. Uważa się, że homocysteina powoduje uszkodzenie wewnętrznej wyściółki tętnic, przyczyniając się do powstawania zakrzepów krwi.

Antykancerogenne właściwości witaminy B6

Przegląd systematyczny zarówno badań epidemiologicznych, jak i klinicznych dotyczył związku między spożyciem lub poziomem witamina B6 we krwi i wszystkie rodzaje raka.  Badania epidemiologiczne wykazały, że optymalne spożycie pokarmów z witaminą B6 i wyższym poziomem B6 we krwi było istotnie związane z niższym ryzykiem wszystkich nowotworów, głównie raka przewodu pokarmowego. 

Uważa się, że witamina B6 odgrywa rolę w raku jelita grubego poprzez swoją aktywność enzymatyczną, która może zmniejszać stres oksydacyjny i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych. Niedobór witaminy B6 jest związany z przewlekłym stanem zapalnym, głównym czynnikiem ryzyka raka jelita grubego. Podczas pomiaru poziomu pirydoksalu-5'-fosforanu (PDP) we krwi, uczestnicy z wyższymi poziomami PDP wykazywali 30-50% zmniejszenie ryzyka raka.

Witamina B6 a profilaktyka i profilaktyka problemów ze wzrokiem

Pirydoksyna odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom oczu, zwłaszcza związanym z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej

Pirydoksyna odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu chorobom oczu, zwłaszcza związanemu z wiekiem zwyrodnieniu plamki żółtej.

Zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (ARMD) jest główną przyczyną utraty wzroku w wielu krajach. Eksperci uważają, że zrównoważone spożycie niezbędnych składników odżywczych jest niezbędne do utrzymania zdrowia oczu, a witamina B6 jest jednym z niezbędnych składników. W 2009 roku naukowcy z Harvard Medical School odkryli, że kobiety przyjmujące codziennie 50 mg witaminy B6, 1000 mikrogramów witaminy B12 i 2500 mikrogramów kwasu foliowego znacznie zmniejszają ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem.

Zmniejszenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów

Pirydoksyna ma znaczący wpływ na rozwój objawów reumatoidalnego zapalenia stawów. Z jednej strony dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym zmniejsza nasilenie procesu zapalnego w stawach. Z drugiej strony intensywny proces zapalenia stawów prowadzi do niedoboru pirydoksyny w organizmie.

Przeprowadzono badanie u pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Badani przyjmowali 100 mg witaminy B6 + 5 mg witaminy B9 przez trzy miesiące. Wszyscy uczestnicy wykazali znaczny spadek nasilenia procesu zapalnego.

Ile witaminy B6 potrzebuje nasz organizm każdego dnia?

Optymalne dawkowanie pirydoksyny należy omówić z lekarzem

Optymalne dawkowanie pirydoksyny należy omówić z lekarzem przed rozpoczęciem jej przyjmowania. B6 wpływa na różne aspekty metabolizmu, dlatego zapotrzebowanie na nią może być różne. Na przykład osoby na diecie wysokobiałkowej wymagają większych dawek witaminy B6.

Zalecane dzienne zapotrzebowanie na witaminę B6 to:

<ciało>

Wiek

Mężczyźni

Kobiety

0-6 miesięcy

0,1 mg

0,1 mg

7-12 miesięcy

0,3 mg

0,3 mg

1-3 lata

0,5 mg

0,5 mg

4-8 lat

0,6 mg

0,6 mg

9-13 lat

1,0 mg

1,0 mg

14-18 lat

1,3 mg

1,3 mg

19-50 lat

1,3 mg

1,3 mg

51+ lat

1,7 mg

1,5 mg

Podczas ciąży

-

1,9 mg

Podczas karmienia piersią

-

2,0 mg

Pokarmowe źródła witaminy B6

Jeden średni banan: zawiera 0,4 mg lub 20 procent zalecanej dziennej dawki witaminy B6

Większość produktów spożywczych zawiera witaminę B6. 

Osoba o dobrze zbilansowanej diecie nie powinna mieć niedoborów, chyba że ma problemy fizyczne lub przyjmuje określone leki. 

Niektóre główne źródła B6: 

 • Ciecierzyca: Jedna filiżanka zawiera 1,1 miligrama lub 55 procent zalecanej dziennej wartości (RDA)
 • wątróbka wołowa: 100 g zawiera 0,9 mg, czyli 45 procent RDA
 • Tuńczyk żółtopłetwy: 100 g zawiera 0,9 mg, czyli 45 procent RDA
 • pierś z kurczaka: 100 g zawiera 0,5 mg lub 25 procent RDA
 • jeden średni banan: zawiera 0,4 mg lub 20 procent RDA
 • tofu: 0,1 mg lub 5 procent RDA w pół szklanki

Inne źródła: 

 • awokado 
 • brązowy ryż 
 • marchewka 
 • wzbogacone płatki zbożowe 
 • orzech laskowy 
 • mleko 
 • ziemniak 
 • Soja 
 • szpinak 
 • turcja 
 • pełnoziarniste

Niedobór witaminy B6

Niedobór występuje rzadko, ale może wystąpić, jeśli dana osoba ma słabe wchłanianie jelitowe lub przyjmuje pewne leki, które wpływają na poziom pirydoksyny w organizmie.

Niedobór występuje rzadko, ale może wystąpić, jeśli dana osoba ma słabe wchłanianie jelitowe lub przyjmuje pewne leki, które wpływają na poziom pirydoksyny w organizmie.

Oznaki i objawy niedoboru witaminy B6:  < /rozpiętość>

 • neuropatia obwodowa z mrowieniem, drętwieniem i bólem rąk i nóg
 • anemia
 • napady depresji 
 • zamieszanie 
 • osłabiony układ odpornościowy 

Przedłużający się niedobór witaminy B6 może prowadzić do zapalenia warg. Jej głównymi objawami są łojotokowe zapalenie skóry, stany zapalne języka, popękane usta i kąciki ust. 

Następujące leki mogą powodować niedobór witaminy B6 i zwiększać ryzyko niedoboru: 

 • NLPZ
 • estrogeny
 • leki przeciwpadaczkowe (przeciwdrgawkowe) 
 • antybiotyki (penicylamina) 
 • Leki na gruźlicę (izoniazyd, cykloseryna)
 • leki stosowane w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (teofilina)

Warunki zwiększające ryzyko niedoboru: 

 • zaburzenia trawienia (celiakia i nieswoiste zapalenie jelit) 
 • niedożywienie 
 • uzależnienie od alkoholu 
 • niewydolność nerek

Preparaty z witaminą B6 na naszej stronie

Nazwa produktu

Dostępność towaru

Cena

Ocena

Magnez Witamina B6 Solgar 250 Tabletki

W magazynie

101,92 zł
1

Witamina B6 (pirydoksyna), 5'-fosforan pirydoksalu, Thorne Research, 180 Kapsułki

W magazynie

212,95 zł

Napisać recenzję

FAQ - Części żywności:

Могу ли я принять слишком много витамина В6 с едой?

Практически невозможно получить токсические дозы В6 из пищевых источников. Только приема витамина В6 более 1000 мг в день могут проявиться такие симптомы передозировки как онемение в руках и ногах и повреждения нервных окончаний.

Какая разница между витаминами В6 и В12?

Витамин B6 помогает организму поддерживать здоровый обмен веществ и иммунную систему и содержится в таких продуктах как рыба, нут, картофель и других крахмалистых овощах. B12 помогает организму вырабатывать эритроциты и естественным образом содержится в моллюсках, рыбе, мясе, яйцах и молочных продуктах.

Это правда что витамин В6 обладает мочегонными свойствами?

Действительно, существуют данные, что прием витамина может предотвратить задержку воды в организме и также он может действовать как диуретик во время ПМС.

Zawartość
 • Historia odkrycia pirydoksyny
 • Główne właściwości chemiczne witaminy B6
 • Rola witaminy B6 w organizmie człowieka
 • Korzyści pirydoksyny dla naszego zdrowia
 • Wpływ witaminy B6 na funkcje mózgu
 • Ochrona przed zanieczyszczeniami
 • Wpływ witaminy B6 na zmniejszenie objawów depresji i poprawę nastroju
 • Rola witaminy B6 w leczeniu anemii
 • Objawy pirydoksyny i napięcia przedmiesiączkowego
 • Witamina B6 pomaga złagodzić nudności podczas ciąży
 • Rola pirydoksyny w układzie sercowo-naczyniowym
 • Antykancerogenne właściwości witaminy B6
 • Witamina B6 a profilaktyka i profilaktyka problemów ze wzrokiem
 • Zmniejszenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów
 • Ile witaminy B6 potrzebuje nasz organizm każdego dnia?
 • Pokarmowe źródła witaminy B6
 • Niedobór witaminy B6
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.