Facebook Pixel

Witaminy są drogie i tanie - jaka jest różnica? Jakie są rodzaje witamin i czym się różnią?

Witaminy są drogie i tanie - jaka jest różnica? Jakie są rodzaje witamin i czym się różnią?

Dlaczego niektóre kompleksy witaminowe są drogie, a inne tanie? To pytanie często zadają ci, którzy odwiedzają sklep Biotus po raz pierwszy. Wielu próbuje to rozgryźć samodzielnie i zaczyna od oczywistego - składu leku. Ta droga prowadzi do ślepego zaułka – wszak istnieją proste substancje, takie jak witamina C, która jest sprzedawana w każdej aptece za grosze, ale w preparatach Solgar jest oferowany w cenie od 400 do półtora tysiąca hrywien. Jeśli nie chodzi o skład, to co to jest?

 

Chemia to złożona nauka, która sprawia, że można uzyskać tę samą substancję na różne sposoby. W przypadku dodatków bioaktywnych wynik będzie różnił się czystością, ilością i jakością zanieczyszczeń i substancji pomocniczych. I odpowiednio -pod względem strawności i, co najważniejsze, korzyści.

Zgodnie z metodą produkcji witaminy można podzielić na kilka grup, z których każda ma swoje własne cechy i właściwości:

  • Izolowane witaminy.

  • Izolowane suplementowane witaminy.

  • Witamy roślinne.

  • Fermentowane witaminy.

  • Odżywione witaminy.

 

Izolowane witaminy to substancje otrzymywane syntetycznie. W tej grupie znajduje się około 95% leków sprzedawanych w aptekach. Naturalnie z pożywienia organizm otrzymuje witaminy i mikroelementy w połączeniu z aminokwasami i innymi mikroelementami (kompleks chelatowy), co przyczynia się do ich lepszego wchłaniania. Wyizolowane witaminy dostają się do organizmu „w czystej postaci” i są gorzej wchłaniane. Dlatego przed rozpoczęciem kursu ich przyjmowania lekarze zalecają odbycie kursu oczyszczenia organizmu z toksyn.

 

Doskonałym przykładem różnicy między witaminami syntetycznymi a organicznymi jest witamina A w postaci retinolu i beta-karotenu. Pomimo tego, że jest to ta sama witamina, formy jej uwalniania są różne i znacznie różnią się ceną. Retinol to witamina A w czystej postaci, karoten to jej forma roślinna, którą organizm dobrze przyswaja i sam zamienia w witaminę A. W procesie asymilacji beta-karoten jednocześnie działa jako przeciwutleniacz zdolny do niszczenia wolnych rodniki, normalizuje metabolizm lipidów i poprawia odporność. Retinolowi w czystej postaci mogą towarzyszyć działania niepożądane, takie jak pojawienie się żółtawego lub pomarańczowego odcienia tłuszczu podskórnego. Przyjmowanie beta-karotenu nie daje takich efektów. Z retinolem należy szczególnie uważać w czasie ciąży – nawet niewielkie przedawkowanie negatywnie wpływa na rozwój płodu. Jednocześnie w tanich kompleksach witaminowych dla kobiet w ciąży witamina A jest prezentowana w tej formie. Przed zakupem kompleksu witaminowego dla kobiet w ciąży upewnij się, że witamina A jest w nim prezentowana w postaci beta-karotenu – taka formuła jest bezpieczna.

 

 

Wyizolowane witaminy i minerały z dodatkami można rozpoznać po oznaczeniach  „naturalny”, „cała żywność”, „na bazie żywności”. Są to również witaminy syntetyczne, izolowane, ale już jako część kompleksu chelatowego – z suszonych mieszanek roślinnych. Kompleks jest dobrany optymalnie pod kątem wchłaniania każdej substancji, dzięki czemu organizm otrzymuje znacznie więcej korzyści z takich witamin. Takie preparaty typu „food blend” są znacznie droższe od izolowanych witamin i nie są dostępne w zwykłych aptekach. Przykładem są kompleksy witaminowe firmy Country Life oraz Now Foods.

 

 

Następujące trzy rodzaje witamin, od i do, są pozyskiwane z naturalnych źródeł, ale na różne sposoby. Takie bioaktywne dodatki nie zawierają składników syntetycznych, są łatwo przyswajalne przez organizm i mają najbardziej aktywne, a jednocześnie delikatne działanie. Ale ich produkcja jest znacznie trudniejsza, a takie produkty są znacznie droższe.

 

 

Witamy roślinne – pozyskiwane ze specjalnie przetworzonych i skoncentrowanych produktów: warzyw, owoców, ziół, jagód, drożdży itp. Zazwyczaj takie preparaty wskazują, z czego pochodzą. Przykład – produkty Mega Food.

 

Sfermentowane witaminy są produkowane w najbardziej naturalny sposób – poprzez „probiotyk fermentacja". Surowa, nierafinowana żywność wyhodowana na specjalnych farmach bez chemicznych nawozów jest uzupełniana pożytecznymi bakteriami i drożdżami, a w wyniku fermentacji niektóre substancje przekształcane są w inne, bardziej złożone. Najbardziej znanym producentem fermentowanych witamin jest  Nowy rozdział .

 

 

Regenerowane witaminy są produkowane przy użyciu unikalnej technologii opracowanej przez biochemika Andrew Szalaya. Jej celem jest zachowanie Code Factors, związków, w których witaminy występują w naturalnej żywności. Proces renaturacji naśladuje wzrost roślin. W tym celu oczyszczoną witaminę lub minerał włącza się do białka lub peptydu i wstrzykuje do proliferujących komórek drożdży. Otrzymywane są drożdże wzbogacone witaminą lub minerałem oraz towarzyszącymi im elementami. Dzięki czynnikom kodującym witaminy i minerały są organicznie rozpoznawane przez organizm i wchłaniane tak, jakby zostały pozyskane z naturalnego pożywienia. Przykładem renaturowanych witamin jest produkcja Ogród Życia .

 

Oprócz formy uwalniania witamin, ich kombinacje w kompleksy odgrywają ważną rolę. Tak więc witamina B12 może nasilać reakcje alergiczne na witaminę B1 i nie zaleca się ich przyjmowania razem. Witamina E dobrze łączy się z selenem, ale jest słabo przyswajalna z żelazem. Witamina C poprawia wchłanianie żelaza, ale jest słabo kompatybilna z witaminami z grupy B. A im wyższy status i reputacja producenta suplementów bioaktywnych, tym więcej takich czynników jest branych pod uwagę.

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.