Facebook Pixel

Zwiększenie zapotrzebowania na składniki odżywcze podczas ciąży

Zwiększenie zapotrzebowania na składniki odżywcze podczas ciąży

Zwiększone spożycie zdrowej żywności

Organ kobiety w ciąży potrzebuje składników odżywczych. Stare powiedzenie „jedz za dwoje” to prawda, ponieważ kobiece ciało  wymaga więcej mikroelementów i makroelementów.

Mikroelementy to składniki, takie jak witaminy i minerały, które są potrzebne tylko w niewielkich ilościach. Makroelementy to składniki odżywcze, takie jak węglowodany, białka i tłuszcze, które dostarczają organizmowi kalorii i energii. Dobrze byłoby, gdyby kobieta w ciąży wybrała dietę w taki sposób, aby żywność była urozmaicona i zdrowa. Oferujemy tabelę dziennych wymagań żywieniowych:

Składniki odżywczeDzienne wymagania dotyczące macierzyństwa
Kalorieextra 300, drugi i trzeci trymestr
Wapń1200ml
Folate600–800µg
Iron27ml

 Większość kobiet w ciąży może wybrać własną dietę, która obejmuje  różne naturalne pokarmy. Główną zasadą codziennego menu kobiety w ciąży jest wysokiej jakości i urozmaicona żywność. Oto kilka grup produktów spożywczych, które są pożądane do spożywania każdego dnia:

Zboża są dobrym źródłem energii. 

Owoce i warzywa -zawierają przeciwutleniacze, błonnik, witaminy rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach.

Mięso, orzechy i rośliny strączkowe – dostarczają organizmowi białek, kwasu foliowego i żelaza.

Przetwory mleczne są doskonałym źródłem wapnia i witaminy D.

 Które produkty preferować.

Nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, jeśli brakuje mu składników odżywczych. Głównym celem kobiet w ciąży jest zróżnicowana dieta. Jeśli to możliwe, wybieraj żywność naturalną i niskotłuszczową zamiast przetworzonej, niezdrowej żywności (takiej jak chipsy i napoje gazowane bez wartości odżywczych). Świeże owoce, warzywa i chude produkty bogate w białko (kurczak, ryby, fasola lub soczewica) będą bardzo korzystne.

Nie oznacza to, że w czasie ciąży powinnaś unikać wszystkich ulubionych potraw. Jednak konieczne jest zbilansowanie diety, aby nie pominąć żadnej ważnej witaminy ani minerału.

Białko jest niezbędne do wzrostu tkanek płodu, w tym mózgu. W czasie ciąży odgrywa ważną rolę w poprawie ukrwienia płodu, pozyskiwaniu większej ilości tlenu. Kobiety w ciąży potrzebują trzech porcji białka dziennie, 

dobre źródła to: chuda wołowina, wieprzowina, fasola, kurczak, łosoś, orzechy, masło orzechowe i twarożek.

Wapń przyczynia się do rozwoju układu kostnego, pomaga wzmocnić kości płodu oraz reguluje przyjmowanie płynów przez organizm. Kobiety w ciąży potrzebują co najmniej trzech porcji wapnia dziennie. Dobrym źródłem wapnia jest: mleko, jogurt, ser, kapusta, tofu, jajka, budyń.

Kwas foliowy, czyli kwas foliowy, odgrywa ważną rolę w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia wady cewy nerwowej u płodu, zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży. Są to główne wady wrodzone, które wpływają na rozwój płatów mózgowych i tworzenie rdzenia kręgowego nienarodzonego dziecka i mogą powodować wady, takie jak rozszczep kręgosłupa płodu i bezmózgowie płodu.

Zalecana dawka kwasu foliowego to 600 do 800 mikrogramów. Można go uzyskać z żywności: wątroby, suszonej fasoli i soczewicy, jajek, orzechów i masła orzechowego, ciemnozielonych warzyw liściastych.

Żelazo w połączeniu z sodem, potasem zwiększa objętość krwi, która z kolei dostarcza tlen rozwijającemu się płodowi. Żelazo należy przyjmować do 27 ml dziennie. Dobrymi źródłami są: ciemnozielone warzywa liściaste, owoce cytrusowe, wzbogacone pieczywo i płatki zbożowe, chuda wołowina i drób, jajka, suszone owoce.

Oprócz prawidłowego odżywiania ważne jest picie co najmniej ośmiu szklanek wody dziennie. Ponieważ trudno jest uzyskać wystarczającą ilość niektórych składników odżywczych, w tym kwasu foliowego i żelaza, z samego pożywienia, można przyjmować tabletki witaminowe. Pamiętaj, aby zapytać lekarza, jakie witaminy należy przyjmować, aby Twoje dziecko urodziło się zdrowe.

W czasie ciąży wiele kobiet odczuwa niechęć do pewnych pokarmów lub może mieć ochotę na któryś z nich. Do tej pory lekarze nie doszli do konsensusu, dlaczego tak się dzieje. Czasami można nawet coś „takiego” zjeść, zwłaszcza jeśli ten produkt jest częścią zdrowej diety. Spróbuj jednak ograniczyć spożycie śmieciowej i przetworzonej żywności.

Niechęć do jedzenia może być problematyczna tylko wtedy, gdy zawiera pokarmy ważne dla wzrostu i rozwoju dziecka. Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz jakiekolwiek niepożądane reakcje na pokarmy, które powinnaś spożywać w czasie ciąży. Twój lekarz może zasugerować inne pokarmy lub suplementy, które pomogą uzupełnić pewne niedobory składników odżywczych.

Pica to choroba, która powoduje apetyt na produkty, które nie mają wartości odżywczych, takich jak glina, popiół papierosowy lub skrobia. Sugeruje to, że kobieta w ciąży ma brak określonej witaminy lub minerału. Powiedz swojemu lekarzowi o wszelkich nieprawidłowościach, które czujesz, ponieważ może to być niebezpieczne dla Ciebie i dziecka.

Wiele kobiet obawia się przybrania na wadze podczas ciąży. Boją się, że przytyją za dużo i nigdy nie wrócą do rozmiarów sprzed ciąży. W czasie ciąży pewien przyrost masy ciała jest normalny i nie powinien być powodem do niepokoju. Dodatkowa waga zapewnia odżywienie płodu i jest również potrzebna podczas karmienia piersią. 

Kobiety zazwyczaj średnio przybierają na wadze podczas normalnej ciąży  od 11 do 16 kg. Kobiety z nadwagą powinny trochę przytyć, ale jeśli waga była niewystarczająca, to liczba ta musi osiągnąć wyższą liczbę. Poniższa tabela zawiera kilka ogólnych wskazówek.

 Zalecany przyrost masy ciała podczas ciąży

Gramatura początkowaBody Mass Index Zalecany wzrost wagi
Niedowaga<19.8Od 12 do 18 kg
Normalna wagaOd 19,8 do 26,0Od 11 do 16 kg
NadwagaOd 26,0 do 29,0Od 7 do 11 kg
Otyłość> 29,0Od 0 do 7 kg

 Jeśli te liczby nie odpowiadają Twoim, nie martw się, zamiast tego skup się na różnorodności produktów. Zdrowe odżywianie jest niezwykle ważne dla przyszłej mamy, a niskokaloryczna dieta może zaszkodzić kobiecie i jej dziecku. 

Oprócz diety skoncentrowanej na odżywianiu, ćwiczenia podczas ciąży mogą pomóc w kontrolowaniu wagi. Pływanie i spacery to dobry wybór. Jednak każda skrajność  oraz sporty kontaktowe, takie jak wspinaczka i koszykówka.

Zrównoważ swoją dietę tak, aby rosnący płód mógł otrzymać jak najwięcej składników odżywczych. Weź pod uwagę wartość odżywczą i ogranicz spożycie żywności o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i sodu.

Spróbuj jeść tak codziennie: 

trzy porcje białka dziennie

sześć lub więcej porcji pełnych ziaren 

pięć lub więcej porcji owoców

trzy lub więcej porcji produktów mlecznych.

pokarmy z niezbędnymi tłuszczami

witaminy prenatalne

Unikaj produktów:

alkohol

kofeina

surowe owoce morza i mięso

niepasteryzowane produkty mleczne

Stwórz bardziej szczegółowy plan posiłków na podstawie wieku, wagi i historii medycznej.

 Czy są jakieś pokarmy, których należy unikać podczas ciąży?

Kawa do picia, czy nie, zależy od każdego, ponieważ jedna filiżanka dziennie nie szkodzi nienarodzonemu dziecku. 

Niezbędne kwasy tłuszczowe są bardzo ważne dla rozwoju mózgu dziecka, ale pamiętaj, że ryby mogą zawierać metaliczną rtęć, która powoduje wady wrodzone. Unikaj jedzenia rekinów, mieczników i makreli królewskich oraz ogranicz tuńczyka białopłetwego. Krewetki, łosoś, sum i mintaj są ogólnie uważane za bezpieczne.

Unikaj alkoholu i wyrobów tytoniowych w czasie ciąży, ponieważ zakłócają rozwój dziecka i powodują problemy  u noworodków po urodzeniu.

Badanie lekarskie Natalie Butler RD.LD. 25 maja 2017 r. - Autor Redaktorzy Healthline < /span>

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.