Facebook Pixel

Wszystko, co musimy wiedzieć o witaminie K2

Wszystko, co musimy wiedzieć o witaminie K2

Jaki jest efekt witaminy K1 i K2?

Witamina K aktywuje białka, które odgrywają ważną rolę w krzepnięciu krwi, metabolizmie wapnia, oczyszczaniu naczyń krwionośnych z blaszek miażdżycowych i jest dobra dla zdrowia serca.

Jedną z najważniejszych funkcji witaminy jest regulowanie wchłaniania wapnia w odpowiedniej formie i formie. Innymi słowy, promuje mineralizację kości i zapobiega zwapnieniu tkanek miękkich, więzadeł, naczyń krwionośnych i nerek. Niektórzy naukowcy sugerują, że rola witamin K1 i K2 jest bardzo ważna i należy je zaliczyć do odrębnej grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Badania na zwierzętach wykazały, że witamina K2 zmniejsza zwapnienie naczyń krwionośnych, podczas gdy K1 nigdy tego nie robi.

Kontrolowane badania na ludziach pokazują również, że suplementy witaminy K2 ogólnie poprawiają zdrowie kości i serca. Potrzebne są dalsze badania na ludziach, zanim funkcjonalne różnice między witaminami K1 i K2 zostaną w pełni potwierdzone.

Wpływ witaminy K na choroby układu krążenia

Gromadzenie się wapnia na ścianach tętnic serca jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Dlatego wszystko, co zmniejsza tę akumulację, pomaga chronić przed chorobami serca. Witamina K2 stosowana jest w przypadkach, gdy w tętnicach występują złogi wapnia, niszczenie kości w okresie menopauzy oraz wspomaganie układu nerwowego i odpornościowego. Po 10-letnich badaniach naukowcy odkryli, że wiele osób, które przyjmowały duże dawki witaminy K2, zmniejszyło prawdopodobieństwo rozwoju chorób naczyń, ścięgien, tętnic o 55% i zmniejszyło śmiertelność z powodu chorób serca o 60%.

Badanie wykazało, że wyższe spożycie witaminy K2 było silnie związane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Podczas gdy witamina K1 okazała się mniej skuteczna w tych chorobach.

Zdrowie kości i zmniejszone ryzyko osteoporozy

Osteoporoza oznacza "porowate kości" - To bardzo częsty problem wśród mieszkańców Europy Zachodniej. Problem jest istotny wśród kobiet po menopauzie, ponieważ w tej fazie znacznie wzrasta ryzyko złamań i innych urazów, a także wśród osób starszych. Jak wspomniano powyżej, witamina K2 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia, głównego minerału znajdującego się w kościach i zębach. Witamina K2 aktywuje działanie wapnia, który wiąże działanie dwóch białek – białka macierzy GLA i osteokalcyny. 3-letnie badanie przeprowadzone na kobietach po menopauzie wykazało, że osoby, które przyjmowały suplementy witaminy K2, miały znacznie wolniejsze zmiany gęstości mineralnej kości i procesu starzenia. Warto również zauważyć, że suplementy witaminy K są oficjalnie uznane i zalecane w Japonii w leczeniu osteoporozy.

Zdrowie stomatologiczne

Witamina K2 wpływa na zdrowie zębów. Jednym z głównych białek regulujących zdrowie zębów jest osteokalcyna, to samo białko, które jest ważne dla metabolizmu wapnia w tkance kostnej. Osteokalcyna uruchamia mechanizm, który stymuluje wzrost nowej zębiny pod szkliwem zębów.

Eksperci potwierdzili wcześniej, że witaminy A i D zwiększają skuteczność witaminy K2.

Pomoc na raka

Rak jest bardzo częstą przyczyną śmierci w krajach zachodnich. Pomimo tego, że współczesna medycyna znalazła wiele sposobów leczenia tej choroby, rak jest powszechny. Dlatego poszukiwanie skutecznych środków zapobiegania tej chorobie ma ogromne znaczenie. Przeprowadzono eksperymenty z witaminą K2 na różnych typach raka. Kilka doświadczeń klinicznych pokazuje, że witamina K2 zmniejsza nawroty raka wątroby i wydłuża oczekiwaną długość życia. W eksperymentach brali udział mężczyźni przyjmujący dodatkowe, duże dawki witaminy K2. Po jego przyjęciu progresja raka prostaty znacznie spadła o 65%, natomiast przyjmowanie witaminy K1 wykazało nieskuteczność. Dlatego potrzeba więcej badań, zanim można będzie wyciągnąć poważniejsze wnioski.

Z jakich produktów najlepiej pozyskiwać witaminę K2?

Żywność bogata w  witamina K1, ale witamina K2 jest mniej powszechna. Nasz organizm częściowo zamienia witaminy K1 w K2. A jednak ilość witaminy K1 w normalnej diecie jest dziesięciokrotnie większa niż witaminy K2. Jednak obecne dowody wskazują, że proces konwersji jest nieefektywny. Łatwiejsze i bardziej niezawodne jest pozyskiwanie witaminy K2 w tabletkach lub kapsułkach z naszego sklepu internetowego Biotus. Normalnie witamina K2 jest wytwarzana przez bakterie jelitowe w okrężnicy. Stosowanie antybiotyków o szerokim spektrum działania, które pacjenci często przyjmują, prowadzi do niedoboru K2. Co więcej, dieta współczesnego człowieka zawiera bardzo mało tej ważnej witaminy, ponieważ K2 znajduje się głównie w niektórych pokarmach zwierzęcych i fermentowanych. Witamina K2 pochodzi z produktów zwierzęcych, w tym z wysokotłuszczowych produktów mlecznych, żółtek jaj, wątroby, innych podrobów i sfermentowanej żywności (takiej jak kapusta kiszona, natto i miso).  Dodatkowe spożycie biologicznie aktywnych suplementów,  które można zamówić i kupić na naszej stronie internetowej, będzie naprawdę istotne. Ponadto, łącząc witaminy K2 i D, możesz wzmocnić działanie każdej z nich, ponieważ te dwie witaminy działają synergistycznie.

Znaczenie badań nad witaminą K2 dla zdrowia jest obiecującą strategią zapobiegania i leczenia wielu chorób.

Rzeczywistość.

Witamina K to grupa składników odżywczych, które dzielą się na witaminy K1 i K2. Witamina K1 bierze udział w krzepnięciu krwi, gojeniu ran. Witamina K2 jest dobra dla zdrowia kości i serca, spowalnia proces starzenia i ryzyko osteoporozy. Eksperci ds. zdrowia zalecają regularne przyjmowanie suplementów witaminy K2 osobom z grupy wysokiego ryzyka chorób układu krążenia. Aby zachować dobry stan zdrowia, upewnij się, że otrzymujesz wystarczającą ilość witamin K1 i K2 z pożywienia.

Jest to oczywiste, ponieważ witamina K odgrywa ważną rolę w wielu  funkcje ciała.

Tymczasem przyjmowanie witaminy w bardzo dużych dawkach przyczynia się do nadmiernej lepkości krwi, aw konsekwencji do rozwoju zakrzepowego zapalenia żył i miażdżycy.

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.