Facebook Pixel

Wypadanie włosów związane ze stresem. Czy to naprawdę możliwe?

Wypadanie włosów związane ze stresem. Czy to naprawdę możliwe?

Wypadanie włosów jest klinicznie znane jako łysienie. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą cierpieć z powodu utraty włosów przez całe życie. Jeśli Twoje włosy wypadają, może to być spowodowane stresem.

 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak stres może mieć wpływ na zdrowie włosów, zarówno na stałe, jak i nie, i co możesz zrobić, aby włosy odrosły.

 

RODZAJE WYPADANIA WŁOSÓW

Rodzaje włosów związanych ze stresem utrata

Nie każda utrata włosów jest spowodowana stresem. Istnieją trzy rodzaje wypadania włosów, które są związane z wysokim poziomem stresu:

 

łysienie telogenowe

łysienie telogenowe (TE) występuje, gdy następuje zmiana liczby mieszków włosowych które faktycznie rosną. Jeśli ta zmiana nastąpi podczas fazy telogenu lub spoczynkowego wzrostu, może prowadzić do utraty włosów.

 To przerzedzenie może nie występować w całej głowie . Często występuje w łatach, zwłaszcza w środkowej części głowy. Osoby dotknięte TE zwykle nie tracą wszystkich włosów na głowie.

 W bardziej ekstremalnych przypadkach może wystąpić przerzedzenie włosów na innych częściach ciała (brwi, genitalia).  

 TE może być drugim najczęstszym przypadkiem wypadania włosów obserwowanym przez dermatologów . Może się to zdarzyć zarówno mężczyznom, jak i kobietom w każdym wieku.

 Dobrą wiadomością jest to, że utrata włosów spowodowana TE jest całkowicie odwracalna. TE nie uszkadza mieszków włosowych. Jedyne pytanie brzmi, czy twoje włosy odrosną w ciągu kilku miesięcy, czy potrwa to znacznie dłużej.

 

Łysienie

Łysienie plackowate (AA) to choroba autoimmunologiczna, gdy atakuje mieszki włosowe. Może to być spowodowane stresem i może prowadzić do utraty włosów.

 Włosy mogą wypadać w łatach na całej głowie, z cięższa forma AA, znana jako alopecia universalis, włosy wypadają na całym ciele.

 Włosy mogą ponownie rosnąć i wypadać przez pewien czas. AA dotyka mężczyzn i kobiety w każdym wieku, dotykając ponad sześć milionów ludzi w samych Stanach Zjednoczonych.

 Niestety, nie wiadomo leczy jeszcze na AA, chociaż istnieją pewne leki na receptę, które mogą pomóc osobom z ponad 50-procentową utratą włosów.

 

Trichotillomania

Trichotillomania jest również znana jako zaburzenie włosów. Ma to związek z chęcią wyrywania włosów z głowy lub innych części ciała. Jest to uważane za zaburzenie kontroli impulsów.

 Możesz zauważyć, że wyrywasz włosy bez konkretnego powodu, na przykład gdy jesteś znudzony lub potrzebujesz rozrywki. Możesz też celowo wyrywać włosy – aby złagodzić stres lub pozbyć się negatywnych emocji.

  Trichotillomania najczęściej rozwija się u małych dzieci i może trwać całe życie. Chociaż nie jest jasne, co go powoduje, badania sugerują, że może to być genetyczne.

 

Czy wypadanie włosów jest trwałe?

 

Jeśli wypadanie włosów jest spowodowane stresem, są szanse, że wyzdrowieją, ale tempo wzrostu będzie inne.

Ludzkie włosy rosną w cyklu czterech faz.

span>

Przeciętna osoba ma około 100 000 mieszków włosowych. W pewnym momencie każdy z mieszków włosowych znajduje się w innej fazie cyklu:

 Faza anagenowa. To jest faza wzrostu. Trwa od dwóch do siedmiu lat.

Faza katagenu. Jest to krótka dwutygodniowa faza, która występuje, gdy mieszek włosowy zaczyna się kurczyć.

Telogen. Jest to trzymiesięczny etap spoczynku.

Faza jest egzogenna. Ta faza występuje, gdy mieszek zrzuca włosy i zaczyna nowy wzrost.

Jeśli utrata włosów jest spowodowana stresem, zarządzanie stresem może być kluczem do powrotu do zdrowego wzrostu włosów.

 

LECZENIE WYPADANIA WŁOSÓW

Co możesz zrobić?

Istnieje wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć wypadanie włosów i zachęcać do nowego wzrostu.

 

Właściwe odżywianie.

Zrównoważona, pożywna dieta składająca się z nieprzetworzonej żywności – oto klucz do zdrowia ciała i włosów.

Chociaż ważne jest uwzględnienie wszystkich niezbędnych witamin w codziennej diecie, są takie, które mogą być niezbędne do wzrostu włosów:

Witamina C. Ta witamina jest potrzebna do tworzenia kolagenu, tkanki łącznej skóry, która znajduje się w mieszkach włosowych. Produkty zawierające witaminę C to owoce cytrusowe, brokuły, słodka papryka, truskawki.

Witaminy z grupy B. Ten kompleks wielu witamin,  co przyczynia się do zdrowego metabolizmu, a tym samym zapewnia zdrowie włosów i skóry. Witaminy z grupy B można znaleźć w żywności, takiej jak ciemnozielone warzywa liściaste, fasola, orzechy i awokado.

Witamina E. Jest to silny przeciwutleniacz, który promuje zdrową skórę głowy. Pokarmy bogate w witaminę E to nasiona słonecznika, szpinak, oliwa z oliwek, brokuły i krewetki.

Jeśli nie masz wystarczającej ilości tych składników odżywczych w swojej diecie, musisz pomyśleć o suplementach do włosów.

Wystarczające jedzenie jest również ważne dla ogólnego dobrego samopoczucia. Każda komórka w twoim ciele potrzebuje wody do prawidłowego funkcjonowania.

Mężczyźni powinni dążyć do 15 lat – 16  szklanek wody dziennie, a kobiety –  do 11 – 12 kieliszków dziennie. Ta kwota może pochodzić z jedzenia, wody i napojów.  Byłoby mądrze   wypij 8 szklanek wody i dodaj resztę z innych źródeł.

 

Zarządzanie stresem

Nauczenie się, jak skutecznie zarządzać poziomem stresu, może zmniejszyć ryzyko dalszej utraty włosów. Oczywiście często łatwiej to powiedzieć niż zrobić.

Być może będziesz musiał wypróbować kilka różnych technik radzenia sobie ze stresem, zanim znajdziesz to, co działa dla ciebie.

Popularne sposoby na zmniejszenie stresu:

Fitness. Ćwiczenia to świetny sposób na pozbycie się stresu.  Spróbuj chodzić na codzienne spacery, zapisz się na zajęcia taneczne lub po prostu pracuj w ogrodzie.

Hobby. Robienie czegoś, co sprawia Ci przyjemność, może być świetnym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Rozważ wolontariat, dołączenie do teatru amatorskiego, zasadzenie czegoś w ogrodzie, a może rozpoczęcie projektu artystycznego.

List. Postaraj się poświęcić kilka minut każdego dnia na napisanie o swoich uczuciach i rzeczach, które Cię stresują. Biorąc pod uwagę codzienne przedmioty, które powodują stres, możesz znaleźć sposoby radzenia sobie z nim.

Oddychanie i medytacja. Medytacja i ćwiczenia oddechowe to świetne sposoby na skupienie się na chwili obecnej. Możesz także wypróbować metody łączące medytację z ćwiczeniami fizycznymi, takimi jak joga.

Terapie miejscowe

Istnieje wiele miejscowych kremów, olejków i innych produktów, które mogą pomóc w wypadaniu włosów.

Kortykosteroidy. Kortykosteroidy dostępne bez recepty, takie jak prednizon, są czasami stosowane w leczeniu łysienia plackowatego. Często stosuje się je w połączeniu z innymi zabiegami.

Olej rycynowy. Jest to popularny środek ludowy na odrastanie włosów. Chociaż powszechne przekonanie sugeruje, że miejscowe stosowanie może zwiększyć wzrost włosów, po prostu nie ma badań, które by to udowodniły. 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.