Starzenie się to nie wyrok śmierci: tauryna czynnikiem młodości i długowieczności

Starzenie się to nie wyrok śmierci: tauryna czynnikiem młodości i długowieczności

Jeśli chcesz, żeby portret ukryty w piwnicy zestarzał się zamiast Ciebie, spożywaj jak najwięcej tauryny! Aminokwas występuje w organizmie człowieka i zwierząt, w mięsie, rybach i produktach mlecznych, a także w napojach energetycznych. W autorytatywnej publikacji naukowej Science opublikowano nowe badanie, w którym naukowcy odkryli bezpośredni związek między tauryną a długowiecznością. 

Naukowcy odkryli, że wraz z wiekiem poziom tauryny u ludzi i zwierząt spada, co aktywuje proces starzenia. Dodatkowy rok spożycia aminokwasów może wydłużyć oczekiwaną długość życia o 8 lat, poprawiając wyniki zdrowotne. Naukowcy uważają te badania za rewolucyjne i są pewni, że jesteśmy o kilka kroków bliżej zdrowej długowieczności. 

Starzenie się jest nieuniknione?

Starzenie się jest nieuniknione i proces wieloczynnikowy, twierdzą autorzy badania. Istnieją jednak substancje, które przyspieszają lub wręcz spowalniają te procesy. Należą do nich aminokwas tauryna, który występuje w organizmie ludzi i zwierząt

Stężenie tauryny we krwi u myszy zmniejsza się wraz z wiekiem , małpy i ludzie. Aby dowiedzieć się, czy sprzyja to starzeniu się, naukowcy podawali taurynę raz dziennie robakom, samicom i samcom myszy oraz małpom. 

Naukowcy udowodnili naukowo, że niedobór aminokwasów Kwaśna tauryna w organizmie powoduje starzenie się i pogarsza stan zdrowia zwierząt. Czy ten sam efekt zaobserwowano u ludzi? Naukowcy tak uważają, ale nie zostało to jeszcze udowodnione naukowo.

Suplementy taurynyspowalniają proces starzenia się u małp, myszy i robaków, zwiększając zdrowie długość życia myszy w średnim wieku o 12%.

„Od 25 lat naukowcy próbują znaleźć czynniki, które nie tylko pozwalają człowiekowi żyć dłużej, ale także zwiększają oczekiwaną długość życia, pozwalającą im zachować zdrowie i starość” – mówi autor badania, adiunkt na Wydziale Genetyki i Rozwoju College of Physicians and Surgeons na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. em>Vijay Yadav

Tauryna może być eliksirem życia w nas, który pomaga nam żyć dłużej i zdrowiej – twierdzi naukowiec. 

Eksperymenty na myszach, małpach i robakach wykazały, że dodatkowe podawanie tauryny przyczyniło się nie tylko do długowieczności zwierząt, ale także do poprawy wskaźników zdrowotnych: od układu mięśniowo-szkieletowego po zdrowie układu sercowo-naczyniowego i trawiennego.  

„Eliksir życia jest w nas”: tauryna a proces starzenia 

W trakcie badania naukowcy odkryli, że poziom tauryny we krwi u małp, myszy i ludzi znacznie spada wraz z wiekiem. Na przykład poziom aminokwasów u 60-latków stanowi zaledwie jedną trzecią poziomu tauryny u 5-latków.

„Kiedy to odkryliśmy, zaczęliśmy się zastanawiać, czy niedobór tauryny jest siłą napędową procesu starzenia, i przeprowadziliśmy duży eksperyment na myszach” – mówi Yadav.

Naukowcy przebadali 250 myszy w wieku około 45 lat w latach ludzkich. Codziennie do pożywienia gryzoni dodawano taurynę lub wstrzykiwano roztwór tej substancji. 

Eksperyment kliniczny wykazał: oczekiwana długość życia samic myszy wzrosła o 12 lat %, u mężczyzn - o 10%, co odpowiada 7-8 latom ludzkim. Te same pozytywne efekty zaobserwowano u małp, którym podano również ten aminokwas. 

Naukowcy zauważyli również, że zwierzęta, które otrzymywały taurynę przez rok, były zdrowsze pod każdym względem. w porównaniu do drugiej grupy. 

Mieli więcej energii, zwiększoną masę kostną, zmniejszyli depresję i zachowania lękowe, poprawili siłę i wytrzymałość mięśni oraz zmniejszyli insulinooporność.

Czy tauryna może przedłużyć życie człowieka?

Czy dodatkowe spożycie tauryny może utrzymać młodość i zdrowie człowieka? Naukowcy twierdzą, że istnieją już wszystkie przesłanki ku temu. Na przykład w jednym badaniu wzięło udział 12 000 dorosłych Europejczyków w wieku 60 lat i starszych. 

Naukowcy odkryli, że osoby z wyższym poziomem tauryny były zdrowsze i rzadziej chorowały na otyłość i stany zapalne, mniejsza częstość występowania nadciśnienia i mniej przypadków cukrzycy typu 2.

Potrzebuje się więcej badań klinicznych na ludziach, aby określić prawdziwe korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania tauryny. badacze.

doktor, prezes Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki Lauri Wright w wywiadzie dla czasopisma naukowego Medical News Todaywyjaśnił naukowe zainteresowanie naukowców tauryną:

„ Ze względu na obfitość tauryna w organizmie i jej rola w układzie nerwowym, rośnie zainteresowanie tym aminokwasem w procesie starzenia. Myślę, że wkrótce zobaczymy badania nad tauryną u ludzi. 

Tauryna pełni wiele funkcji w organizmie, jest neuroprzekaźnikiem w mózgu, tworzy sole żółciowe, poprawia trawienie i wspomaga układ nerwowy.”

Pomimo wyraźnych właściwości przeciwstarzeniowych tauryny, naukowcy uważają, że dodatkowe spożycie tego aminokwasu nie wystarczy. Dr Wright uważa, że najlepszym sposobem na spowolnienie procesu starzenia jest mniej stresu, więcej ruchu i spożywanie diety śródziemnomorskiej bogatej w owoce, warzywa, zdrowe oleje, ryby i produkty pełnoziarniste.

Zawartość
  • Starzenie się jest nieuniknione? „Eliksir życia jest w nas”: tauryna i proces starzenia się. Czy tauryna może przedłużyć życie człowieka?
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.