Facebook Pixel

Tłuszcze lecznicze: zalety niezbędnych kwasów tłuszczowych

 Tłuszcze lecznicze: zalety niezbędnych kwasów tłuszczowych

Powszechnie przyjmuje się, że tłuste potrawy psują sylwetkę i są szkodliwe dla zdrowia. Jeśli mówimy o tłuszczach zawartych w chipsach ziemniaczanych lub ciastach z kremem, to niewątpliwie jest to prawdą. Ale w naturze istnieją również „dobre tłuszcze”, które biorą udział w ważnych funkcjach organizmu, utrzymaniu zdrowia narządów wewnętrznych, piękna i młodości skóry, włosów i paznokci. 

Jakie to są rodzaje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych? Czy nasz organizm je produkuje? I dlaczego ważne jest uzupełnianie  podaż „dobrych tłuszczów”? Czytaj dalej!   

Co to są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe?

Istnieją trzy główne rodzaje tłuszczów w przyrodzie - nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone. Tłuszcze nasycone to tłuszcze stałe, które nie tracą kształtu w temperaturze pokojowej. Występują w żywności pochodzenia zwierzęcego -  produkty mleczne (masło, śmietana, ser żółty), w mięsie, smalcu. Organizm potrzebuje tych tłuszczów w małych ilościach, ale w dużych ilościach zwiększają one poziom cholesterolu. 

Tłuszcze jednonienasycone to tłuszcze płynne występujące w olejach roślinnych. Tłuszcze wielonienasycone są tłuszczami niezbędnymi. Są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nasz organizm nie jest w stanie ich sam wyprodukować.

Niezbędne kwasy tłuszczowe to  wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które muszą przedostać się do naszego organizmu poprzez żywność i suplementy diety. Istnieją dwa główne rodzaje niezbędnych tłuszczów wielonienasyconych: kwas alfa-linolenowy,   to kwas tłuszczowy omega-3, a kwas linolowy to kwas tłuszczowy omega-6.

Kwasy tłuszczowe omega-3: zdrowie serca i naczyń 

Nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytwarzać kwasów tłuszczowych Omega-3, ale odgrywają one ważną rolę w zdrowym funkcjonowaniu wszystkich układów. Szczególnie korzystne dla układu krążenia są kwasy omega-3. W toku ewolucji ludzie zaczęli coraz częściej spożywać przetworzoną żywność, słodycze i przetworzoną żywność, dlatego u większości ludzi występuje brak równowagi w równowadze kwasów omega-3 i omega-6.  

Na półkach supermarketów trudno znaleźć produkt niezawierający tłuszczów trans. Te niebezpieczne substancje zwiększają poziom cholesterolu i zmniejszają wchłanianie kwasów omega-3. Aby przywrócić równowagę niezbędnych kwasów tłuszczowych, należy regularnie jeść ryby zimnowodne lub przyjmować naturalne suplementy.

Naturalne źródła omega-3

W przyrodzie istnieje wiele źródeł niezbędnych kwasów tłuszczowych. Omega-3 zawierają zarówno produkty pochodzenia zwierzęcego, jak i pokarmy roślinne:

  • Tłuste ryby morskie i rzeczne, owoce morza – łosoś, pstrąg, małże i ostrygi. Tlej rybny zawiera 2 rodzaje kwasów tłuszczowych omega-3: DHA i EPA. 
  • Orzechy włoskie są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Jedząc 2-3 orzechy dziennie, otrzymujesz dzienną dawkę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.  
  • Nasiona Chia to wartościowy pożywienie, które zawiera kwasy omega-3, 6 i 9 oraz selen i błonnik. Produkt korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, przewód pokarmowy, skórę, włosy i paznokcie. 
  • Nasiona konopi są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3, białka, cynku i gruczoł. Ponadto jest smacznym dodatkiem do sałatek, koktajli i pełnoziarnistych kaszek.

Nasiona lub olej lniany to zdrowy i wartościowy produkt zawierający kwasy omega-3 i omega-6, będący doskonałym zamiennikiem oleju rybnego dla wegan. Produkt poprawia gospodarkę hormonalną, wspomaga zdrowie układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Nasiona lnu można spożywać w postaci kaszek, przypraw do sałatek i deserów. 

Omega-3 z wątroby dorsza i mięsa rybnego 

Ponieważ wątroba dorsza zawiera duże stężenie oleju rybnego, często ekstrahuje się z niej kwasy omega-3. Dawno, dawno temu olej rybny dopełniano poprzez naturalne spuszczenie go do beczki. Obecnie, ze względu na zanieczyszczenie środowiska, ta metoda ekstrakcji jest niedopuszczalna. 

Ryba Tran z wątroby dorsza musi zostać poddane głębokiemu czyszczeniu, czym może pochwalić się niewielu producentów. Dlatego lekarze zalecają wybieranie kwasów omega-3 z mięsa kilku rodzajów ryb lub preferowanie oleju rybnego z wątroby dorsza tylko od tych producentów, którzy stosują technologię destylacji molekularnej.

Ryby olej z mięsa ryb - jest to produkt bezpieczniejszy, gdyż mięso nie kumuluje substancji toksycznych w porównaniu do wątroby. Dietetycy polecają produkt wykonany z kilku rodzajów ryb morskich. Lepiej unikać oleju rybnego pochodzącego z gatunków ryb drapieżnych, ponieważ gromadzą one w organizmie więcej metali ciężkich. 

Omega-3 Solgar i Now Foods: molekularne destylacja 

Tran z wątroby dorsza od Now Foods dostępny jest w kapsułkach żelowych zawierających 1000 mg substancji. Jest to produkt w 100% bezpieczny, gdyż firma jako jedna z nielicznych na świecie może pochwalić się nowoczesnymi technologiami destylacji molekularnej. 

Potrójna moc Omega-3, EPA i amp; DHA, Solgar, 950 mg to najwyższe stężenie naturalnych wielonienasyconych kwasów omega-3 pochodzących z ryb zimnowodnych firmy Solgar. Suplement wspiera zdrowie układu krążenia, stawów i skóry, dzięki czemu możesz czuć się jak najlepiej.

Kapsułki OmegaDzikie pełne spektrum Alaski zawierają naturalny tłuszcz z dzikiego łososia sockeye - jednego z najczystszych źródeł kwasów tłuszczowych omega-3 spośród wszystkich ryb oceanicznych. Te kapsułki żelowe zawierają 100% czystego oleju z dzikiego łososia alaskańskiego pochodzącego z łososia złowionego w sposób zrównoważony.

Wspieraj swój organizm „dobrymi tłuszczami” – kwasami tłuszczowymi omega-3 i omega-6, uzupełniając je zdrowe oleje roślinne, nasiona, orzechy i tłuste ryby w Twojej diecie. I oczywiście uzupełnij zapasy suplementów oleju rybnego od zaufanych producentów. Zadbaj o zdrowie swoich narządów wewnętrznych, piękno i młodość swojej skóry, włosów i paznokci. 

Zawartość
  • Czym są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe Kwasy tłuszczowe omega-3: zdrowie serca i naczyń Naturalne źródła omega-3 Omega-3 z wątroby dorsza i ryb Omega-3 Solgar i Now Foods: destylacja molekularna
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0