Facebook Pixel

Jakie witaminy są w burakach

Jakie witaminy są w burakach

Niewielu z nas wie, że buraki są bardzo zdrowe i zawierają wiele witamin. Powinny być spożywane jak najczęściej w swojej naturalnej postaci… nie z puszki. Buraki to magazyn witamin i minerałów. Buraki zawierają potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, kobalt, witaminy A, C i B1. Dodatkowo zawiera kwas foliowy – 200 g buraka pokrywa połowę dziennego zapotrzebowania . Kwas foliowy dobrze wpływa na naczynia krwionośne i wzmacnia odporność organizmu. Niedobór może powodować zły stan zdrowia, drażliwość i niespokojny sen. Kwas foliowy ma również dobroczynny wpływ na matowe włosy, łamliwe paznokcie. Buraki ze względu na zawartość kobaltu są cennym warzywem w leczeniu anemii. Kobalt jest niezbędny do tworzenia czerwonych krwinek. Dlatego lekarze zalecają picie soku z buraków. Powinieneś go również pić dla osób z wysokim ciśnieniem krwi (burak obniża ciśnienie krwi). Sok z buraków oczyszcza toksyny i odtruwa organizm. Buraki dezaktywują bakterie chorobotwórcze i blokują ich zdolność przylegania do tkanek. Zawiera dużo błonnika i wspomaga trawienie. Zaleca się spożywanie buraków nawet po dużych operacjach jelita grubego. Burak tarty z chrzanem poprawia pracę wątroby. Długoterminowe badania przypisują burakom działanie przeciwnowotworowe.
Ale burak to nie tylko sok, może być dodatkiem do mięsa. Dania z buraków są najcenniejsze i najsmaczniejsze, jeśli gotujemy je ze świeżych korzeni. Zbyt długie przechowywanie i gotowanie zmniejsza zawartość witamin. Przed gotowaniem lub pieczeniem nie przecinaj korzenia, aby sok nie wypłynął. Buraki powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę powinny ograniczyć ich stosowanie. Zawierają również dużo szczawianów, dlatego polecane są osobom cierpiącym na kamicę moczową i reumatyzm.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.