Facebook Pixel

12 fałszywych faktów na temat diet i produktów kupionych w sklepie

12 fałszywych faktów na temat diet i produktów kupionych w sklepie

Nie wierz we wszystko, co jest napisane na etykietach produktów kupionych w sklepie. Często wprowadzają w błąd kupującego. Dodaj tutaj reklamy, które narzucają pewne poglądy na to, jak jeść PRAWIDŁOWO, a otrzymasz „aksjomaty”; prawidłowe odżywianie.

1.       Kalorie – naszym wrogiem. Obecnie najpopularniejsze diety opierają się na liczeniu kalorii. Niestety dają tylko krótkotrwały efekt. Gdy tylko dieta się kończy, waga ponownie przybiera na wadze, a nawet w nadmiarze. Prawda: kalorie są różne. Jeśli na ślepo wykluczysz z diety wszystkie wysokokaloryczne pokarmy, możesz pozbawić się ważnych składników odżywczych i zaszkodzić zdrowiu.
2.       Margaryna jest zdrowsza niż masło. Pojawienie się margaryny na półkach sklepowych zbiegło się ze szczytem popularności diety niskotłuszczowej. Ale nie spieszmy się z radością. Początkowo do produkcji margaryny stosowano tłuszcze uwodornione (trans). Obecnie najpopularniejsi producenci margaryny stosują tłuszcze roślinne, które prawdopodobnie zawierają GMO. Prawda: Wiarygodne organiczne masło jest znacznie zdrowsze niż syntetyczne masło o wysokiej zawartości tłuszczów trans.
3.       Tłuszcz – wróg zdrowia. „Nie jedz tłuszczu, a nie przytyjesz” to motto dietetyków niskotłuszczowych, popularne pod koniec lat 80. i na początku lat 90. Procesy konwersji tłuszczu w organizmie człowieka są nadal przedmiotem badań. Naukowcy dowiadują się, jakie tłuszcze iw jakich ilościach są przydatne dla organizmu człowieka. Prawda: tłuszcze, podobnie jak kalorie, pochodzą z wielu różnych źródeł. Klucz do zdrowego odżywiania – zdrowe tłuszcze w wystarczających ilościach. Nie tylko poprawią samopoczucie, ale także pomogą regulować wagę.
4.      Syntetyczne słodziki redukują wagę . Dietetyczna cola – Ten sam smak, zero kalorii. Znakomity i co najważniejsze prawdziwy. Aspartam – słodzik (200 razy słodszy od cukru), który jest używany do produkcji niskokalorycznych napojów gazowanych, jest toksyczny dla neuronów mózgu, a dodatkowo rakotwórczy. Prawda: oszczędzanie kalorii w ten sposób może spowodować nieodwracalne szkody dla zdrowia.

Węglowodany złożone
5.       Węglowodany są złe. Dieta dr Atkinsa, która zapoczątkowała popularność diety niskowęglowodanowej, opierała się na twierdzeniu, że zmniejszenie spożycia węglowodanów do minimum wprowadza organizm ludzki w stan ketogeniczny, w który tłuszcz jest spalany. Dieta dawała dobre rezultaty, choć krótkotrwałe. Prawda: należy ograniczyć spożycie prostych węglowodanów – napoje gazowane, białe pieczywo, makarony z pszenicy niedurum itp. Węglowodany złożone (buraki, ziemniaki, marchew, dynia, rośliny strączkowe, gryka, soczewica, groszek) mają niski indeks glikemiczny i pomogą Ci dłużej utrzymać dobrą formę bez uczucia głodu.
6 .       Mleko jest dobre dla zdrowia. Wydaje się, że to prawda. Ale pomyśl – na świecie są całe narody, które w ogóle nie spożywają produktów mlecznych, a jednocześnie czują się świetnie. Pamiętaj też, że w większości przypadków to, co znajduje się na półkach sklepowych, trudno nazwać mlekiem. Prawda: organiczne mleko niehomogenizowane – źródło kwasu linolowego i innych kwasów tłuszczowych omega-3 – naprawdę korzystnie wpływa na zdrowie. Mleko kupowane w sklepie jest w większości nadziewane hormonami somatotropowymi i antybiotykami.

jajka są zdrowe7.       Jajka są szkodliwe dla zdrowia. Tak czy nie? Czy powinienem jeść tylko białka? Szum o niebezpieczeństwach związanych z jajkami zaczął się na początku lat 80., kiedy dieta niskotłuszczowa stała się modna. Jajka w tym kontekście miały złą reputację – uważano je za żywność o wysokiej zawartości tłuszczu i cholesterolu. Prawda: jaja zawierają lipoproteinę o dużej gęstości – "Dobry" cholesterol. Żółtko jaja zawiera lecytynę, która jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.
8.       Soja – Twój zdrowy wybór. Przez wiele lat żywność sojowa była uważana za zdrową, ale coraz więcej badań podważa ten pogląd. Prawda: stwierdzono, że duże spożycie soi może powodować raka piersi, a także zaburzenia tarczycy i prostaty.
9.     ;   Ziarna są zdrowe. Zgodnie z wytycznymi żywieniowymi amerykańskiej FDA (piramida żywienia) zboża są podstawą zdrowej diety i powinny stanowić 1/5 diety. Prawda: zboża nie są dobre dla wszystkich. Niektóre rodzaje płatków zbożowych mogą po prostu nie być trawione przez człowieka i nie przynosić żadnych korzyści, ale szkodzą – przyczyniają się do rozwoju dysbiozy.
10.   Diete (beztłuszczowe, niskokaloryczne) produkty spożywcze pomagają w walce z nadwagą. Powiedzmy, że decydujesz się schudnąć. Idziesz do sklepu i wybierasz niskokaloryczne, niskotłuszczowe potrawy. W takim przypadku masz absolutną pewność, że jesteś na dobrej drodze. Ale po kilku tygodniach twoja waga nie spada (a może nawet dodała kilkaset gramów). Czemu? Prawda: beztłuszczowe, „lekkie”, niskokaloryczne produkty zawierają sztuczne słodziki, wzmacniacze smaku i aromaty, co nie czyni ich użytecznymi.
11.    ; Wieprzowina = białe mięso. Przez wiele lat wieprzowinę stawiano na równi z mięsem z kurczaka i indyka. Uważano, że wieprzowina jest zdrowsza niż wołowina. Świnie hodowane przemysłowo są trzymane w ciasnych klatkach i jedzą wszystko, łącznie z własnym odchodem. Aby nie chorowały i nie rosły szybciej, wstrzykuje się im antybiotyki i hormony somatotropowe. Prawda: ze wszystkich rodzajów mięsa wieprzowina zawiera największą liczbę bakterii chorobotwórczych.
12.   Owoce i warzywa kupione w sklepie są dla Ciebie dobre. Jeśli uważasz, że owoce i warzywa kupione w sklepie zapewnią Ci witaminy i pomogą schudnąć, to się mylisz. W przeciwieństwie do organicznych warzyw i owoców wyhodowanych z nasion niezmodyfikowanych genetycznie na czystej ziemi, warzywa i owoce od dużych producentów są pełne pestycydów i herbicydów. Prawda: Owoce i warzywa kupione w sklepie nie dostarczą Ci witamin, ale toksyny, które pogorszą Twoje zdrowie. 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.