Facebook Pixel

witamin i innych składników odżywczych wspomagających wzrost włosów

witamin i innych składników odżywczych wspomagających wzrost włosów

1. Witamina A

Wszystkie komórki w naszym ciele potrzebują witaminy A. Wzrost i rozwój zapewniają szybko rosnące tkanki w ludzkim ciele.

Witamina A przyczynia się do produkcji sebum przez gruczoły skórne, które nawilżają skórę głowy i pomagają utrzymać zdrowe włosy.

Po wielu badaniach stwierdzono, że niedobór i nadmiar witaminy A prowadzi do problemów, w tym wypadania włosów. Słodkie ziemniaki, marchew, dynia, szpinak i jarmuż są bogate w beta-karoten, który przekształca się w witaminę A. Witamina ta jest również bogata w produkty zwierzęce, takie jak mleko, jajka, jogurt i tran.

Na stronie sklepu internetowego Biotus można znaleźć ogromny wybór produktów zdrowotnych, w tym witaminę A w różnych formach uwalniania. 

2. Witaminy z grupy B

Jedną z najbardziej znanych witamin na porost włosów jest biotyna. Często brak biotyny wiąże się z wypadaniem włosów i łuszczeniem się skóry głowy. Niedobór biotyny jest rzadki, ponieważ witamina ta często znajduje się w żywności.

witaminy z grupy B biorą udział w tworzeniu czerwonych krwinek, które pomagają poprawić krążenie krwi, transportować tlen i składniki odżywcze do skóry głowy i mieszków włosowych, co jest bardzo ważne dla wzrostu włosów i kondycji skóry głowy. Witaminy znajdują się w wielu produktach spożywczych, w tym w produktach pełnoziarnistych, migdałach, mięsie, rybach, owocach morza i ciemnej zieleni.

Produkty pochodzenia zwierzęcego są dobrym źródłem witaminy B12. Dlatego, jeśli ludzie stosują dietę wegetariańską lub wegańską, to witaminę tę można dodatkowo przyjmować w postaci suplementów diety, a w Biotusie konsultanci pomogą dokonać wyboru i ukierunkują pod względem ceny i jakości.

3. Witamina C

Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem, który pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez wolne rodniki. Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki przyspieszają starzenie się organizmu i blokują wzrost włosów. Organizm potrzebuje witaminy C, aby wytworzyć białko znane jako kolagen, niezbędny składnik zdrowego wzrostu włosów.

Witamina C pomaga organizmowi przyswajać żelazo, minerał potrzebny do wzmocnienia struktury włosów i funkcjonowania układu odpornościowego. Truskawki, papryka, guawa i owoce cytrusowe są źródłem witaminy C.

4. Witamina D

Badania naukowców pokazują, że witamina D bierze udział w tworzeniu nowych mieszków włosowych - maleńkich porów w skórze głowy, w których mogą rosnąć nowe włosy. Uważa się, że witamina D jest ważna dla wzrostu włosów, ale jej rzeczywista rola we wzroście włosów nie jest w pełni poznana. Niski poziom witaminy D wiąże się z łysieniem, patologią, w której występuje częściowe lub całkowite łysienie.

Organizm ludzki wytwarza witaminę D poprzez bezpośredni kontakt ze światłem słonecznym. Dobrymi źródłami są tłuste ryby, olej z wątroby dorsza, grzyby i inne pokarmy. Suplementy witaminowe z witaminą D można zamówić już dziś na stronie Biotus. Nasi menedżerowie przedstawią Ci zdrowe produkty i dobiorą dla Ciebie witaminy.

5. Witamina E

Podobnie jak witamina C, witamina E jest przeciwutleniaczem, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym. Badania wykazały, że codzienne przyjmowanie witaminy E przez 8 miesięcy wspomaga wzrost włosów o 35%.

Nasiona słonecznika, migdały, szpinak i awokado to dobre źródła witaminy E.

6. Żelazo

Żelazo pomaga czerwonym krwinkom przenosić tlen do komórek. To sprawia, że jest niezbędnym minerałem dla wielu funkcji organizmu, w tym wzrostu włosów. Anemia spowodowana niedoborem żelaza w organizmie jest główną przyczyną wypadania włosów, zwłaszcza u kobiet. Skorupiaki, ostrygi, jajka, czerwone mięso, szpinak i soczewica są bogate w żelazo.

7. Cynk

Cynk odgrywa ważną rolę we wzroście i naprawie tkanek głowy, poprawia funkcję gruczołów łojowych wokół mieszków włosowych.

Wypadanie włosów jest częstym objawem niedoboru cynku.

Badania pokazują, że suplementy cynku zmniejszają wypadanie włosów spowodowane niedoborem tego minerału. Jednak nieoficjalne źródła wykazały, że wysokie dawki cynku powodują również wypadanie włosów. Dlatego najlepiej jest pozyskiwać cynk z całej żywności. Pokarmy bogate w cynk obejmują ostrygi, wołowinę, szpinak, kiełki pszenicy, pestki dyni i soczewicę.

8. Białko

Włosy składają się prawie wyłącznie z twardego białka zwanego keratyną. Dlatego jeśli codziennie spożywasz wystarczającą ilość białka, możesz wzmocnić włosy, poprawić ich wzrost i wygląd. Badania pokazują, że niedobór białka może spowolnić wzrost włosów, a nawet prowadzić do dalszej utraty włosów. Jednak niedobór białka jest niezwykle rzadki w rozwiniętym świecie.

Czy powinienem wziąć suplement do włosów?

Żywność jest najlepszym źródłem witamin niezbędnych do wzrostu i urody włosów.

Jeśli jednak w codziennej diecie jest ich za mało, konieczne jest dodatkowe spożycie witamin i kompleksów multiwitaminowych, które zawsze można zamówić i kupić na stronie sklepu internetowego Biotus.

Według badań suplementy witaminowe są najlepsze dla tych, którzy już mają niedobór witamin. Konsultacja z lekarzem pomoże Ci określić, kiedy i ile należy przyjmować suplementy witaminowe.

Autor  Kayla McDonell, RD, 6 sierpnia 2016 r.

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.