cech wapnia, który posiada

cech wapnia, który posiada

1. Wapń odgrywa jedną z głównych ról w funkcjonowaniu naszego organizmu.

Nasz organizm potrzebuje codziennych dostaw wapnia, aby poprawić krążenie krwi i ruchomość stawów, wzmocnić mięśnie i promować produkcję hormonów. Wapń jest niezbędny do przetwarzania i przekazywania informacji z mózgu do innych części ciała.

Ten ważny element bierze udział w utrzymaniu zdrowia zębów i kości, pomagając je wzmocnić i pogrubić. Mocne kości są rezerwuarem wapnia dla naszego organizmu i jeśli nie otrzymujesz wystarczającej ilości minerału z diety, organizm na pewno zabierze go z kości.

2. Organizm sam nie wytwarza ani nie syntetyzuje wapnia, więc możemy go pozyskiwać z pożywienia lub przyjmować dodatkowo jako suplementy diety. 

Pokarmy bogate w wapń to: mleko, ser i jogurt

ciemnozielone warzywa, takie jak jarmuż, szpinak i brokuły, biała fasola, sardynki,

chleb, płatki zbożowe, produkty sojowe i sok pomarańczowy.

3. Witamina D jest niezbędna do wchłaniania wapnia, bez obecności tej witaminy minerał nie będzie w stanie dobrze się przyswoić.

Witamina D może być pozyskiwana z produktów takich jak łosoś, żółtka jaj, niektóre grzyby i mleko.

Światło słoneczne jest również dobrym źródłem witaminy D, którą nasza skóra naturalnie wytwarza, gdy jest wystawiona na działanie słońca. Ciemna skóra nie jest w stanie wyprodukować tej witaminy. Dlatego osobom o ciemnej skórze zaleca się przyjmowanie dodatkowego wapnia.

4. Kobiety potrzebują wapnia

Badania pokazują, że wapń może łagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Badania potwierdziły, że przyjmowanie dodatkowego wapnia i magnezu może zmniejszyć objawy PMS i menopauzy.

Skąd wiemy, czy nasz organizm otrzymuje wystarczającą ilość wapnia? National Institutes of Health w Stanach Zjednoczonych zaleca, aby dorośli przyjmowali do 1000 mg dziennie. A dla kobiet w ciąży, karmiących i kobiet powyżej 50 roku życia zalecana dawka to 1200 mg na dzień.

6. Brak wapnia zwykle prowadzi do problemów zdrowotnych. Osteoporoza to choroba osób starszych. Dlatego badacze zalecają, aby kobiety

weź dodatkowy wapń. Dorośli powinni zwiększyć spożycie wapnia, aby uniknąć rozwoju osteoporozy, kruchości i porowatości kości. Osteoporoza jest częstym zjawiskiem u osób starszych, zwłaszcza kobiet. Dlatego naukowcy zalecają kobietom spożywanie suplementów wapnia. Ponadto dzieci potrzebują wapnia, gdy rosną i szybko się rozwijają. A te dzieci, które nie otrzymują wystarczającej ilości tego minerału, są opóźnione we wzroście i rozwoju. 

 7. Przyjmowanie witamin z wapniem pomaga organizmowi poprawić zdrowie. Nie każdy może otrzymać wapń, tylko z pożywienia. W kategorii osób cierpiących na nietolerancję laktozy, wegan, wegetarian i właśnie tych, którzy nie przepadają za nabiałem, trudno jest pozyskać wapń z samej diety. A dodatkowe spożycie witamin z wapniem zdecydowanie daje pożądany efekt.

Węglowodany i cytrynian to dwie najbardziej polecane formy wapnia. Węglan wapnia - bardziej powszechny i tańszy w cenie. Można go znaleźć w większości leków. Ale cytrynian wapnia jest przyjmowany niezależnie od przyjmowanego pokarmu. Najczęściej jest przepisywany osobom starszym, ponieważ wchłania się nawet przy niskiej kwasowości soku żołądkowego.

8. Zbyt dużo wapnia ma niepożądany efekt.

Właściwe przyjmowanie witamin i minerałów jest bardzo ważne. Ogólnie rzecz biorąc, zbyt dużo wapnia ma skutki uboczne. Mogą one wahać się od łagodnych (zaparcia, gazy i wzdęcia) do bardziej poważnych (powstawanie kamieni nerkowych). Co więcej, minerał ten zakłóca wchłanianie innych składników odżywczych i leków. Przed zażyciem tego śladowego minerału należy skonsultować się z lekarzem.

 W rzadkich przypadkach nadmiar wapnia powoduje nagromadzenie się we krwi, stan zwany hiperkalcemia .

Mimo to, pomimo ostrzeżeń, wapń jest niezbędny dla ogólnego stanu zdrowia Znajdź szczęśliwe medium, aby dostarczyć organizmowi tego niezbędnego makroskładnika.

Przegląd medyczny autorstwa Natalie Butler, RD, LD, 16 maja 2016 r.- Autor Lato Fanous

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.