Facebook Pixel

Przyczyny i oznaki niedoboru cynku

Przyczyny i oznaki niedoboru cynku

Przy braku tego pierwiastka śladowego (choroby przewlekłe) mogą pojawić się problemy: wypadanie włosów, brak czujności, osłabienie smaku i zapachu. Nie oznacza to, że niedobór cynku jest powszechny, ale niektórzy ludzie mogą go odczuwać. I choć element nie jest w pełni zrozumiały, to z pewnością jest niezbywalny. W przypadku braku tego minerału pojawiają się problemy z produkcją zdrowych nowych komórek i zachowaniem energii, funkcji seksualnych i rozrodczych. 

Oto tylko niektóre ze znaków, dzięki którym można określić niedobór cynku w organizmie:

- niewyjaśniona utrata wagi

- długie nie gojące się rany 

- czujność i brak czujności

- spadek zapachu i smaku

- biegunka

- utrata apetytu

- otwarte rany na skórze

Czynniki ryzyka

Niedobór cynku w czasie ciąży jest obarczony przedwczesnym porodem i opóźnieniem wzrostu płodu (fizycznego i psychicznego). Cynk zapewnia dopływ składników odżywczych do skóry i innych narządów, regulację układu odpornościowego i nerwowego, jest niezbędny do wzrostu i podziału komórek. Równie ważny jest cynk w & nbsp; produkcja spermy, a jej niedobór może powodować niepłodność u mężczyzn. Przed planowaniem dziecka zaleca się, aby oboje partnerzy przejrzeli swoją dietę i starannie wybrali pokarmy bogate w cynk. Grupa ryzyka obejmuje zwykle niemowlęta, kobiety karmiące piersią i osoby starsze, które mają ograniczenia w diecie. Jednak kobiety w ciąży potrzebują tego przydatnego elementu bardziej niż inne. 

Diagnoza niedoboru cynku

Cynk ma tendencję do rozprowadzania się w śladowych ilościach między komórkami, co utrudnia wykrycie niedoboru za pomocą prostego badania krwi.

Jeśli lekarz podejrzewa niedobór cynku, powinien sprawdzić osocze krwi w celu uzyskania dokładnych odczytów i skierować pacjenta na inne badania. Mogą one obejmować testy moczu i pasm włosów w celu dokładnego pomiaru zawartości cynku.

Czasami niedobór cynku jest objawem innej choroby. Na przykład w niektórych przypadkach minerał jest przetwarzany w organizmie, ale nie jest wystarczająco dobrze wchłaniany. Niewystarczająca ilość pierwiastka w organizmie prowadzi do naruszenia wchłaniania miedzi. Lekarz z pewnością wie o tych subtelnościach i powinien przeprowadzić dodatkowe badania, aby znaleźć przyczyny swojego niedoboru.

Leczenie niedoboru cynku

Leczenie niedoboru cynku wcale nie jest łatwe. Pierwszym miejscem, od którego należy zacząć, jest zmiana lub uzupełnienie diety o pokarmy bogate w minerały. Zacznij od oceny swojej diety pod kątem czerwonego mięsa, drobiu, zbóż, kiełków pszenicy, dzikiego ryżu i ostryg.

Weganom i wegetarianom trudniej jest uzyskać potrzebną ilość cynku z pożywienia. Alternatywnie spróbuj fasolki po bretońsku, orzechów nerkowca, grochu i migdałów, a także innych produktów bogatych w cynk.

Ale pierwiastek śladowy jest bardziej dostępny w naturalnych suplementach i jako część kompleksów multiwitaminowych. Występuje również w niektórych lekach na przeziębienie, chociaż lek nie powinien być przyjmowany, chyba że jest to wskazane. Łatwiej jest kupić suplementy zawierające cynk. Sklep internetowy Biotus prezentuje dużą ilość naturalnych preparatów z cynkiem, które pomogą przezwyciężyć trudności zdrowotne i poprawić jakość życia.

Kiedy najlepiej odwiedzić lekarza?

W większości przypadków niedobór cynku nie jest nagły. Jednak w czasie ciąży i laktacji, a także w przypadku jej niedoboru, natychmiast zwrócili się do specjalisty, ponieważ minerał jest niezbędny do zdrowego rozwoju płodu w macicy.

Jeśli masz biegunkę z niedoboru cynku, która utrzymuje się przez kilka dni, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Cynk jest minerałem, który pomaga jelitom zwalczać infekcje, a bez niego choroba się pogarsza.

W przypadku zawrotów głowy lub nudności należy skontaktować się z lekarzem; nagły początek bólu głowy, który nie ustępuje przez długi czas; nieświadomość.

Najprostszym sposobem na uzupełnienie niedoboru cynku jest zbilansowana dieta i odpowiednio dobrane naturalne preparaty. Każdy może rozwiązać ten problem, bez większych trudności, wystarczy zadbać o siebie i zaspokoić potrzeby organizmu.

Recenzja lekarska od dr Debry Sullivan, MSN, RN, CNE , CO, 14 czerwca 2017 r.- AutorkaKatherine Watson

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.