Facebook Pixel

Postępowanie w przypadku objawów i uderzeń gorąca w okresie menopauzy

Postępowanie w przypadku objawów i uderzeń gorąca w okresie menopauzy

Jak długo trwają pływy?

Często pojawiają się nagle, wydaje się, że twarz płonie, a na ciele pojawiają się czerwone plamy. Niektóre uderzenia gorąca ustępują po kilku sekundach, podczas gdy inne mogą trwać ponad 10 minut, ale średni czas trwania to 4 minuty.

Ich częstotliwość również jest zmienna. Niektóre kobiety doświadczają kilku uderzeń gorąca w tygodniu, podczas gdy inne doświadczają ich częściej. W początkowej fazie menopauzy wszystko może się zmienić. Obecnie istnieje wiele interwencji i zaleceń dotyczących stylu życia dla kobiet, które pomagają zmniejszyć objawy i częstotliwość uderzeń gorąca.

Co powoduje uderzenia gorąca?

Wciąż nie jest do końca jasne, co może powodować ten stan u kobiet. I istnieją już wyraźne dowody na to, że uderzenia gorąca pojawiają się w wyniku zmian hormonalnych w kobiecym ciele. Badany jest również związek menopauzy z innymi problemami zdrowotnymi, takimi jak cukrzyca, otyłość i zespół metaboliczny, które mogą zwiększać częstotliwość uderzeń gorąca. 

Niektóre kobiety prawie nie zauważają uderzeń gorąca lub uważają je za niewielkie, podczas gdy inne zauważają intensywność i czas trwania uderzeń gorąca, które mają raczej negatywny wpływ na jakość życia.

Uruchamianie uderzeń gorąca jest odczuwane przez każdą kobietę inaczej, na przykład alkohol i kofeina, pikantne potrawy, stres i niepokój, obcisłe ubranie, upał i palenie zaostrzają ten stan.

Postaraj się zdobyć notatnik i zapisz wszystko, co Ci przeszkadza i może powodować uderzenia gorąca. Za kilka tygodni możesz już zobaczyć obraz i zrozumieć, co pomoże Ci uniknąć niektórych wyzwalaczy.

Eliminacja uderzeń gorąca

Możesz zmniejszyć częstotliwość uderzeń gorąca i nadmiernego pocenia się, identyfikując i unikając przyczyn. Chociaż to nie pozbędzie się ich całkowicie, to jednak objawy będą pojawiać się coraz mniej. Nie ma leków i zabiegów, które całkowicie złagodzą uderzenia gorąca, ale przynajmniej częściowo możesz pomóc organizmowi złagodzić stan.

Celem profilaktyki jest zmniejszenie częstości i nasilenia tych objawów. Może wymagać przeglądu: dieta i styl życia, leki hormonalne (jeśli są stosowane), inne leki i terapie alternatywne. Porady lekarza, jak nic innego, pomogą uniknąć lub przynajmniej częściowo złagodzić życie podczas uderzeń gorąca. 

Metody szybkiego rozjaśniania

Niektóre kobiety wciąż radzą sobie z uderzeniami gorąca za pomocą prostych metod i podejść. Oto kilka prostych sposobów, aby to ułatwić:

- ubieraj się warstwami, nawet w najchłodniejsze dni, dzięki czemu możesz zdjąć dodatkowe ubrania.

- na początku uderzenia gorąca pij zimną wodę małymi łykami.

- noś bawełniane ubrania w nocy, a także używaj naturalnej pościeli.  

-połóż lód na stoliku nocnym.

Wiele kobiet używa naturalnych produktów do łagodzenia uderzeń gorąca i nocnych potów. Porozmawiaj z lekarzem o wszelkich metodach, które mogą pomóc. 

Zioła i olejki eteryczne

Mimo że badania medyczne nie wspierają olejków eterycznych na objawy menopauzy, wiele kobiet uważa, że mogą one być pomocne. 

Black Cohosh (Actaea racemosa, Cimicifuga racemosa) jest przeciwwskazaniem do zażywania chorób wątroby.

Koniczyna czerwona (Trifolium pratense), zioło zwiększające ryzyko krwawienia.

Chińska arcydzięgiel (Angelica sinensis), zioło, które może wchodzić w interakcje z warfaryną rozrzedzającą krew (Coumadin).

Olej z wiesiołka (Oenothera biennis). Olejek eteryczny działa na leki rozrzedzające krew i niektóre leki psychotropowe.

Suplementacja soi i soi może powodować łagodny ból brzucha, zaparcia, a nawet biegunkę. Kobiety, które są genetycznie predysponowane do raka, nie powinny go przyjmować.

Skonsultuj się z lekarzem przed zażyciem jakichkolwiek suplementów diety (wymienionych powyżej), ponieważ niektóre środki ziołowe nie są testowane pod kątem jakości i czystości, a mianowicie: Food and Drug Administration (FDA).

Hormonowa terapia zastępcza (HTZ)

Stosowanie syntetycznych hormonów może być dobrym rozwiązaniem dla kobiet, które są osłabione uderzeniami gorąca i mają poważny wpływ na ich zdrowie. Estrogeny są bardzo ważne dla kobiety i jej tła hormonalnego. A leki z estrogenem -zmniejsz częstotliwość uderzeń gorąca i obfitego pocenia się. Preparaty hormonalne produkowane są w postaci tabletek, czopków dopochwowych, kremów, żeli lub plastrów. Zabiegi niehormonalne są przepisywane przez lekarza i wskazane jest, aby wykonywać je pod nadzorem lekarza.

Niektóre badania potwierdzają, że istnieją inne leki, które wspierają kobiety w tym trudnym okresie. Skontaktuj się z lekarzem, aby sprawdzić, czy są dla Ciebie odpowiednie.

Terapie alternatywne

Akupunktura może być również pomocna, ponieważ nie ma skutków ubocznych. Badanie opublikowane w 2011 roku wykazało, że kobiety, które otrzymały akupunkturę, doświadczały znacznie mniej objawów menopauzy, w tym uderzeń gorąca, niż te, które tego nie robiły. Medytacja pomaga również radzić sobie ze stresem. Trening radzenia sobie ze stresem prowadzi do dobrych wyników i poprawia zdrowie i samopoczucie.

Zmiany zdrowego stylu życia są równie dobrym leczeniem, jak każdy lek i mogą pomóc zmniejszyć częstotliwość, nasilenie uderzeń gorąca, ryzyko chorób serca i osteoporozy. Aby poprawić swoje zdrowie, ważne jest:

Przestrzegaj prawidłowego odżywiania i wielkości porcji;

Ćwicz regularnie;

Rzuć palenie i trzymaj się z dala od biernego palenia.

Poszukaj metod i zabiegów, które pomogą Ci w tym trudnym okresie życia, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na występowanie uderzeń gorąca. Zawsze skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, jak radzić sobie z uderzeniami gorąca i nocnymi poceniami. Ucz się, czytaj, eksperymentuj, a na pewno znajdziesz odpowiedni dla siebie zabieg.

Przegląd medyczny autorstwa Deber Rose Wilson, PhD, MSN, RN, IBCLC, AHN-BC, CHT,   ; 24 kwietnia 2018 - Autor: Marijke Vroomen Durning, R.N. i Erika Roth

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.