Facebook Pixel

Czyste jedzenie: droga do zdrowia czy ryzyko?

Czyste jedzenie: droga do zdrowia czy ryzyko?

Dieta ketogeniczna, dieta surowej żywności, weganizm – istnieje obecnie wiele różnych rodzajów żywienia, które są często promowane przez celebrytów i osoby publiczne. Jednym z najnowszych trendów jest czyste jedzenie, ulubione przez takie gwiazdy jak Gwyneth Paltrow i Halle Berry. Obie aktorki gorliwie dbają o swoje zdrowie i styl życia, twierdząc, że zdrowe odżywianie to sekret ich młodości, energii i urody. Czym jest czyste jedzenie? Jak taka dieta może być użyteczna i niebezpieczna? Czytaj dalej!  

Czyste odżywianie: dieta czy styl życia?  

Zasada czystego jedzenia dotarła do nas z Zachodu nie tak dawno temu, ale już zyskała popularność na całym świecie. Szczególnie uwielbiają go dziewczyny, które chcą mieć zdrowy blask i zawsze być szczupłe. Podstawą czystej diety są produkty naturalne, które zostały poddane minimalnemu przetworzeniu i oczyszczeniu, surowa i pełnowartościowa żywność. Oznacza to, że Twoja dieta powinna zawierać dużo warzyw, owoców, pełnoziarnistych płatków zbożowych, olejów roślinnych, fermentowanych produktów mlecznych bez cukru, barwników i innych konserwantów. A jeśli mięso, to tylko chude i hodowlane.

Najważniejszą rzeczą w czystej diecie jest odrzucenie fast foodów, ograniczenie spożycia przetworzonej żywności, a także żywność bogata w konserwanty. Oczywiście niewiele osób jest gotowych w 100% przestrzegać całkowicie czystej diety. Ale najważniejsze jest tutaj zachowanie równowagi. Bardziej gorliwi zwolennicy czystej diety całkowicie odrzucają mleko i produkty z kwaśnego mleka, glutenu i pieczywa, rozwijają się późne niedobory wapnia i żelaza, beri-beri i osteoporoza. Na przykład The National Osteoporosis Societyw Wielkiej Brytanii odkryło, że 20% młodych ludzi poniżej 25 roku życia drastycznie ogranicza lub eliminuje produkty mleczne ze swojej diety, co wkrótce wpływa na stan kości i zęby. Dlatego ważne jest, aby uwzględnić wapń, witaminy i suplementy diety.

Bez cukru i chipsy: zdrowa żywność

Jeśli chcesz trzymać się zasad czystej diety, jedz kolorowe świeże warzywa i owoce. Błonnik znajdujący się w tych produktach jest korzystny dla zdrowego funkcjonowania jelit. Dieta bogata w owoce i warzywa pomaga również zmniejszyć ryzyko wielu chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2, nadwaga i choroby serca.

Owsianki, sałatki i zupy z pełnego ziarna to podstawa czystej diety. Gryka i płatki owsiane, owies, ryż, komosa ryżowa zawierają magazyn witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które wspierają zdrowie przewodu pokarmowego, naczyń krwionośnych, serca i całego organizmu. I zamiast białego chleba preferuj produkty pełnoziarniste lub pieczywo chrupkie.

Kolejną złotą zasadą zdrowego odżywiania jest ograniczanie spożycia cukru. Według American Heart Association, kobiety nie powinny przekraczać 6 łyżeczek cukru dziennie, a mężczyźni nie powinni przekraczać 9. Ale wraz z tymi statystykami, wielu dietetyków i lekarzy. zaleca się zastąpienie cukru miodem, słodkimi owocami i suszonymi owocami. Rezygnując z napojów gazowanych, ciastek i słodkich napojów kawowych, sprawisz, że Twoja dieta będzie czystsza i bezpieczniejsza. Należy również zwrócić uwagę na skład produktów, które są bogate w cukier – jogurty ze sklepu, ketchupy, sosy, płatki śniadaniowe na bazie zbóż.

5 „nie” czystego jedzenia

Spójrzmy na „czarną” listę produktów spożywczych, które nie barwią czystego jedzenia. Znana brytyjska odżywiaczka Katherine Collins przedstawia następujące zalecenia:

  • Unikaj mrożonych dań gotowych, takich jak lasagna, pizza, knedle i klopsiki.
  • Nie kupuj przetworzonej żywności, która utraciła swoje korzystne właściwości podczas przetwarzania. Na przykład zamiast ogórków kupuj świeże.
  • Chipsy, przekąski, słodkie napoje gazowane, cukierki, tłuste ciasta, hamburgery i wszelkie inne fast foody są sprzeczne z zasadami czystego jedzenia. Staraj się używać ich jak najmniej.
  • Staraj się nie kupować gotowych produktów, które możesz sam ugotować. Dotyczy to zwłaszcza sosów i dressingów. Zamiast majonezu, komercyjnych sosów i ketchupów używaj oliwy z oliwek, soku z cytryny, octu balsamicznego lub jabłkowego.

Drodzy czytelnicy , jak widać Czyste odżywianie to nie tylko zdrowa dieta, ale styl życia. Aby w pełni wykorzystać ten rodzaj diety, ważne jest kupowanie naturalnej, świeżej żywności, spożywanie pokarmów bogatych w białka i witaminy oraz utrzymywanie równowagi składników odżywczych w organizmie poprzez suplementy diety. A dla dobrego nastroju nie jest grzechem zafundować sobie czasem coś smacznego!   

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.