Co jeść zimą, aby uzupełnić niedobory żywieniowe?

Co jeść zimą, aby uzupełnić niedobory żywieniowe?

Brakuje nam witamin i minerałów, zwłaszcza zimą. O tej porze roku nie ma tak dużego wyboru owoców i warzyw jak latem, a te, które kupujesz, zawierają mniej składników odżywczych. Co jeść zimą, aby uzupełnić niedobory żywieniowe?
Co jeść zimą, aby organizm mógł pracować na pełnych obrotach? Musisz dostarczyć mu witaminy i minerały. Ich magazyn w warzywach i owocach. Najważniejsza jest witamina C (owoce cytrusowe, brokuły, zielenie), ponieważ stymuluje produkcję interferonu, termicznego źródła białka, które pomaga zwalczać zarazki, chroni przed przeziębieniem i grypą, a także pomaga leczyć infekcje, a dodatkowo przyjmuje uczestniczy w syntezie czerwonych krwinek i jest silnym antyoksydantem.
Takich jak witamina E (oleje roślinne, pieczywo pełnoziarniste;) i beta-karoten – prowitamina A (marchew, morele, pomarańcze, grejpfruty), neutralizują wolne rodniki. Witamina A (wątroba, jaja, masło) utrzymuje skórę i błony śluzowe w dobrej kondycji powłoki i zwiększa liczbę komórek odpornościowych. witaminy z grupy B (banany, awokado, mięso, ryby, nabiał, produkty pełnoziarniste) wspierają układ nerwowy, mają działają przeciwdepresyjnie i biorą udział w produkcji substancji niezbędnych do wzmocnienia obrony.
Potrzebujesz również żelaza (wątroba, mięso, brokuły, fasola, szpinak), selenu i cynku (pestki dyni, pieczywo razowe, kasza gryczana) , wapń (mleko i produkty mleczne). Co jeszcze warto zjeść?
Co jeść zimą: cytrusy
Zima to dla nas najlepszy czas na jedzenie grejpfrutów, pomarańczy, mandarynek, cytryn – są teraz najświeższe i najcenniejsze. Dlatego zdecydowanie powinieneś używać ich na co dzień. Zawierają dużo witaminy C, witaminę B, beta-karoten, potas, wapń i szereg innych składników.
Systematyczne spożywanie jednego grejpfruta dziennie (czerwone odmiany mają najwięcej witaminy C) zapobiega nowotworom i choroby serca. Cytryna oprócz witaminy C zawiera dużo rutyny, która zapobiega utracie tej cennej witaminy i zagęszcza naczynia krwionośne.
Czujesz ból gardła? Staraj się pić wodę z sokiem z cytryny małymi łykami. Olejki eteryczne uwalniane podczas szczotkowania mandarynki lub pomarańczy działają odprężająco i podnosząc na duchu. Jedna pomarańcza lub dwie mandarynki pokrywają zapotrzebowanie na witaminę A, C, miąższ jednego grejpfruta – 1/3 dawki beta-karotenu.

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.