Facebook Pixel

Co musisz wiedzieć o prenatalnych witaminach

Co musisz wiedzieć o prenatalnych witaminach

Witaminy dla kobiet w ciąży – Czy powinienem to brać, czy nie?

Przede wszystkim obalić mit, że przyjmowanie multiwitamin może powodować alergie u dziecka. Bezpośredni wpływ – nie. Alergie są powodowane przez geny i mogą pojawić się u dziecka tylko wtedy, gdy mają je rodzice lub ich rodzice.
Drugie powszechne nieporozumienie – musisz przyjmować witaminy dopiero od drugiego trymestru, a wcześniej płód jest mały i nie jest do tego potrzebne dodatkowe odżywianie. Ale to w pierwszym trymestrze w ciele kobiety zachodzą ważne zmiany hormonalne, którym towarzyszy toksykoza. A wspieranie ciała kobiety w tym okresie za pomocą witamin jest całkiem rozsądne. W pierwszym trymestrze nie można przyjmować pełnego kompleksu multiwitaminowego, ale pić osobno: preparaty kwasu foliowego, witaminy E i jodu. Substancje te normalizują zmiany hormonalne i są niezbędne do rozwoju płodu we wczesnych stadiach rozwoju.

Jakich witamin potrzebują kobiety w ciąży?

Kwas foliowy (lub witamina B9) – obecnie jedyny lek, który jest oficjalnie rekomendowany przez towarzystwo położników i ginekologów dla wszystkich kobiet w ciąży, począwszy od wczesnego terminu (a najlepiej przed poczęciem). Spożycie kwasu foliowego zmniejsza ryzyko wystąpienia wad rozwojowych u dziecka, przede wszystkim układu sercowo-naczyniowego i nerwowego.
Druga substancja, którą można przyjąć bez obaw, – żelazo. Z jej braku w organizmie rozwija się anemia – częsta choroba w czasie ciąży. Żelazo wzmacnia mięśnie i utrzymuje ich napięcie. W tym mięśnie macicy, zapobiegając ryzyku poronienia.
Witamina C – potrzebne również do zapobiegania anemii. To także najlepszy antyoksydant!
Witamina E – "odpowiedzi" dla równowagi hormonalnej i tworzenia łożyska, a także normalizuje metabolizm. Nawiasem mówiąc, przyjmowanie witaminy E jest przydatne nawet przed ciążą – stabilizuje cykl menstruacyjny, wspomaga zapłodnienie.
Jod jest potrzebny już na etapach aktywnego rozwoju płodu. Przede wszystkim do budowy szkieletu i układu nerwowego.
Wapń – substancja niezbędna dla układu kostnego i hormonalnego dziecka. Niedobory wapnia najczęściej borykają się z niedoborem wapnia, który jest jego zewnętrznym objawem – problemy z zębami. To kolejny lek z kategorii „must have”; na ciążę.

Na co ostrożniej wybierać witaminy?

Wybierając kompleks witamin na ciążę, zwróć uwagę na skład: niektóre preparaty nie zawierają np. jod, a niektóre Są tylko witaminy i brak pierwiastków śladowych.
Jest też kilka witamin, na które trzeba uważać: witaminy A, K i witaminy z grupy B (oprócz kwasu foliowego). Ich dawki powinny być umiarkowane, ponieważ możliwe są negatywne skutki nadmiaru w organizmie. Witamina A nie jest zalecana w postaci octanu retinolu, a jedynie w postaci beta-karotenu: eliminuje to ryzyko przedawkowania.
Biotus poleca kompleks kobietom w ciąży od Solgar. To dobrze zbilansowana formuła zawierająca wszystkie niezbędne substancje w rozsądnych proporcjach. Lek jest produkowany w USA i spełnia najwyższe standardy jakości”.

Zawartość
  • Witaminy dla kobiet w ciąży – Czy powinienem to brać, czy nie?
  • Jakich witamin potrzebują kobiety w ciąży?
  • Na co ostrożniej wybierać witaminy?
Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.