Facebook Pixel

NIEDOBÓR WITAMINY A: przyczyny i objawy. Jak uzupełnić niedobór witaminy A?

NIEDOBÓR WITAMINY A: przyczyny i objawy. Jak uzupełnić niedobór witaminy A?

Witamina A jest ważna w procesie widzenia, wzmacnia system odpornościowy i zapobiega infekcjom, ponieważ pomaga zwalczać bakterie i wirusy, wygładza i wzmacnia skórę, promuje zdrowe włosy i paznokcie, zwalcza wolne rodniki -przeciwutleniacz, wpływa na wzrost , a także prawidłowe funkcjonowanie błon komórkowych.
Przy dobrze zbilansowanej diecie i odpowiednim spożyciu niedobór witaminy A nie powinien wystąpić. W diecie mamy trzy źródła witaminy A, odpowiadające jej trzem charakterom. Retinol znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego, beta-karoten (prowitamina A) pochodzi z roślin, a A z tłuszczów. Białko (RPB) wiąże retinol i reguluje jego wchłanianie i metabolizm.
Przyczyny niedoboru witaminy A
Brak witaminy A w organizmie może wynikać z nieprawidłowego wchłaniania witaminy A (w tym przypadku konieczne jest zdiagnozować podstawę), zbyt złe odżywianie (niedobór białek lub tłuszczów), spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, niewłaściwie zbilansowana dieta dzieci i osób starszych.
Objawy niedoboru witaminy A
Brak witaminy A w organizmie objawia się:
szorstką skórą na łokciach i kolanach, a także na ramionach i biodrach (suchość nie ustępuje po zastosowaniu kremów lub balsamów)
słabe widzenie o zmierzchu i w nocy (tzw. nazywana ślepotą nocną
suchością gałki ocznej (brak łez).
>U kobiet z problemami menstruacyjnymi i płodnością może to być spowodowane niedoborem witaminy A. A u osób starszych dzwonienie w uszach jest częstym zjawiskiem objaw niedoboru witaminy A.

 

 

Zastrzeżenie

Ten blog nie jest przeznaczony do udzielania diagnozy, leczenia ani porad medycznych. Informacje na tym blogu są podane wyłącznie w celach informacyjnych. Skonsultuj się z lekarzem w sprawie wszelkich diagnoz i zabiegów medycznych i zdrowotnych. Informacji na tym blogu nie należy traktować jako substytutu konsultacji z lekarzem. Twierdzenia dotyczące konkretnych produktów w artykułach tego bloga nie są potwierdzone w leczeniu, diagnozowaniu lub zapobieganiu chorobom.

Podobał Ci się ten post?
0
0
Komentarze do artykułu
Brak recenzji
Dodaj swoją opinię

Opinia zostanie wyświetlona po moderacji.